Külastus naistearstile

Naistearst e. günekoloog on arst, kes tegeleb tüdrukute ja naiste terviseprobleemidega. Eestis töötavad günekoloogidena enamasti naised, aga üksikuid mehigi võib selles ametis kohata. Naistearsti jutule saad naistenõuandlas või polikliinikus, erakliinikus või noorte nõustamiskeskuses. On arste, kes töötavad üksinda, kuid enamasti on abiks kas ämmaemand või õde.

Otsus naistearstiga nõu pidada näitab, et oled saamas täiskasvanuks ja oma tervist hindavaks nooreks naiseks. Et end esimesel külastusel naistearsti juurde kindlamini tunda, peaksid ühtteist teadma ja mõnede asjaoludega arvestama.

Millal on soovitav külastada naistearsti?

Naistearsti on soovitav külastada näiteks siis, kui:

– Oled suguelu alustamas ja tuled nõu küsima sobiva rasestumisvastase vahendi leidmiseks. Sel puhul võib esimene külastus piirdudagi vaid vestlusega. Günekoloogiline läbivaatus pole sellisel juhul vältimatult vajalik, kui sa seda ei soovi.

– Oled juba suguelu alustanud ja tunned end hästi, kuid soovid end lasta kontrollida. Võiksid selle plaani võtta soovitavalt poole aasta jooksul pärast suguelu alustamist ning edaspidi vähemalt kord aastas kogu elu jooksul.

– Tahad naistearstilt nõu küsida erinevate rasestumisvastaste vahendite kohta.

– Enamasti suudavad naistearstid ka suguelu küsimustes nõu anda, näiteks kui sind vaevab mure, et vahekord on valulik või sa ei saa orgasmi.

Kindlasti peaksid arsti poole pöörduma juhul, kui:

– Sul või sinu partneril on kahtlus, et võid olla nakatunud mõnda sugulisel teel levivasse haigusse või esineb kaebusi, mis viitavad sellele – näiteks rohkenenud või halvalõhnaline voolus tupest või kusitist; põletav tunne või valu urineerimisel; haavand, vohand või vill peenisel, tupes, päraku ümbruses või suus; nahaärritus suguelundite piirkonnas; valud alakõhus. Sellisel juhul saab naistearst nõu anda vaid siis, kui ta on sind läbi vaadanud ja vajalikud proovid võtnud. Läbivaatust peljata pole põhjust! Lase arstil endale täpselt selgitada, mida sul teha tuleb ja milles läbivaatus seisneb. Alati pole loetletud kaebuste taga sugulisel teel leviv haigus, tegemist võib olla ka seenpõletiku või tupe mikroobikoosluse häirega, mis enamasti vajab ravi.

– Sul on menstruatsiooniga seotud kaebusi: näiteks ebatavaliselt pikk, vererohke ja/või valulik menstruatsioon.

– Oled 16 ja menstruatsioon pole veel alanud.

– Menstruatsioon ei ilmu oodatud ajal ja oletad, et võid olla rase.

Tule ka sel juhul, kui olid vahekorras ilma rasestumisvastast vahendit kasutamata või juhtus midagi kondoomiga. Kui last saada pole plaanis, on 72 tunni jooksul pärast vahekorda võimalik kasutada nn. SOS-pille ehk “hädaabitablette”. Neid saad osta apteegist ilma retseptita.

 

Artiklit edasi loe siit: http://amor.ee/17372

 

Seotud