Kuidas vaadata täielikku kuuvarjutust?

Järgmine täielik kuuvarjutus toimub 10. detsembril 2011. aastal – seega juba sellel laupäeval.

Täieliku kuuvarjutuse ajal, nagu seda on 2011. aasta 10. detsembril ilmnev nähtus, moodustavad Kuu, Maa ja päike kosmoses sirge joone, mille käigus langeb Maa vari Kuule. Kui vari katab Kuu esikülje osaliselt, on tegu osalise varjutusega. Kui Maa vari katab kuu esikülje täielikult, on tegemist täieliku kuuvarjutusega. Selle nägemiseks toimi järgnevalt.

2011. aasta 10. detsembri kuuvarjutuse kaart.

Kuidas seda näha?

Esmalt tee ikka kindlaks, et tead varjutuse täpset kuupäeva ja aega. Mõned varjutused leiavad aset enne koitu, nii et kui kuupäevaks on 10. detsember, siis kontrolli üle, kas antud kellaaeg tähendab sinu asukohas enne- või pärastlõunat. Mõnikord on varjutuste ajad kirjas hoopis universaalajas (Universal Time ehk UT). Siit leiad, kuidas universaalaega oma ajavööndisse ümber arvutada.

Teiseks vali välja kuuvarjutuse vaatlemiseks sobiv paik. Parim on leida koht, kust avaneb taevale avar vaade, mida ei sega puud ega kõrged hooned. Varjutust võib vaadata ka linnas, aga näha kuuvarjutust maal, kus nähtavale ilmuvad tuhanded tähed, on midagi eriliselt kaunist. Linna- või looduspargid on taeva vaatamiseks sageli head kohad. Kontrolli kindlasti ka nende parkide sulgemisaegu! Või siis otsusta hoopiski väljas ööbimise kasuks.

Leia mugav asend ja jälgi kuuvarjutust. Varjutused kestavad mitu tundi ja neil on mitu osa:

Algab osaline varjutus – Väline hele penumbra ehk poolvari hakkab Kuud varjutama. See varjutuse faas on vaevumärgatav. Mõned inimesed väidavad, et ei saa selle toimumisest arugi ka otse Kuu poole vaadates. Osaline varjutus meenutab hämarat varju üle Kuu pinna libisemas. Järgmise tunni-paari jooksul jääb varju üha suurem osa Kuust.

Algab poolvarjutus – Seesmine tume umbra ehk täisvari hakkab Kuud varjutama. Sarnaselt penumbraga algab see varjutus ühelt Kuu küljelt ja hiilib aeglaselt mööda selle pinda. Poolvarjutus näeb välja, nagu oleks Kuust haugatud tume tükk.

Algab täielik varjutus – Tume vari varjutab Kuu täielikult. See on kuuvarjutuse maksimaalne faas ja seda kutsutakse varjutuse keskmomendiks. Tavaliselt kestab see ligi tund aega. Keskmomendi ehk maksimaalse faasi ajal paistab Kuu vari sageli punasena ja see vaatepilt on väga kaunis.

Suurim varjutus – Kuuvarjutuse keskpaik, mil kestab veel maksimaalne faas.

Lõpeb täielik varjutus – Seesmine tume umbra hakkab Kuu pinnalt kaduma. Kuu ühele küljele ilmub väike valguseriba. Järgmise tunni-paari jooksul on varjutatud üha väiksem osa Kuust.

Lõpeb poolvarjutus – Seesmine tume umbra kaob Kuu pinnalt täielikult.

Lõpeb osaline varjutus – Väline hele penumbra kaob Kuu pinnalt. Varjutus on läbi.

Miks on Kuu täieliku kuuvarjutuse ajal punane?

Kokkuvõtteks võib öelda, et täielik kuuvarjutus on imeilus nähtus, mida on väga meeldiv vaadata. Seda on võimalik kõige paremini nautida hämara taeva all. Kuuvarjutust võib silmitseda lausa mitu tundi. Jälgi ka varjutuse erinevaid faase. Optilised abivahendid – nagu näiteks binokkel – muudavad vaatepildi veelgi paremaks. Nautige eesootavat kuuvarjutust!

 

Seotud