Kuidas tõlgendada lapse joonistatud perepilti?

Lapsevanemana võib tunduda, et lapsed lihtsalt joonistavad seda, mida nad parasjagu oskavad ja näevad. Tegelikult aga võivad laste joonistused peita endas palju enamat - muresid, hirme, ebakindlust, aga ka unistusi ja salasoove. Pelgalt pilti vaadates ei saa anda hinnangut, mis last vaevab või mida ta asjadest arvab. Alati on vaja kuulata väikese kunstniku selgitust oma teosele. Miks ta joonistas täna ainult musta värviga? Miks issi jalad on nii pikad? Miks ta ennast on joonistanud väikese või just vastupidi väga suurena?

Inimesed joonistavad lapsepõlve jooksul oma perepilti korduvalt ja korduvalt. Seepärast tasub oma laste joonistustel ikka silma peal hoida, sest perepilt võib peegeldada kodust olukorda ja on hea, kui probleemi märkab esimesena lapsevanem.

Mõned aspektid, mida võiks perepildi joonistamise juures tähele panna ja mille kohta võiks lapselt vestluse käigus täpsustusi küsida:

* Kui keegi pereliikmetest on pildilt puudu. Näiteks, kui laps jätab perepildile ennast joonistamata, siis võib see tähendada, et ta tunneb end tõrjutuna. Aga kui laps jätab pildilt mõne teise pereliikme välja, võib põhjuseks olla probleem puuduva pereliikmega.

* Kui suured on pildile joonistatud inimesed – kas mõni pereliige on joonistatud eriti väikse või ebaloomulikult suurena. Kui laps joonistab end liiga väiksena, siis võib see olla märk enesehinnangu probleemidest või raskusi enese väljendamisega. Kui laps joonistab end liiga suurena, siis võib see tähendada soovi olla märgatud või siis lapsele on pandud täiskasvanu roll.

* Kuidas on inimesed pildile paigutatud – kas nad on üksteise lähedal ja hoiavad käest kinni või on nad üksteisest eemal. Käte kontakt võib viidata emotsionaalsele seotusele või mitteseotusele. Kui inimesed on pildil joonistatud ülitihedalt võib see viidata lapse emotsionaalse läheduse vajadusele.

* Kas pereliikmed on üksteisest isoleeritud – joonistatud teise tuppa või lahutatud mööbliesemega. Võib viidata konfliktile perekonnaliikmete vahel.

* Kas joonistades on midagi maha tõmmatud, kustutatud, parandatud või joonistatud tugeva survega. Näiteks, kui laps on ennast joonistanud niimoodi, võib see tähendada emotsionaalseid pingeid perekonnas.

* Kas pildil on agressiivsuse sümboolikat (rusikas käed, teravad küüned, relv käes, väga suured hambad). Näiteks, kui ühel pereliikmel on pildil liiga suured või teravad hambad, võib see viidata selle pereliikme sõnalisele agressioonile.

Kui soovid rohkem teada kunstiteraapia võimalustest, sümbolitest ja heast mõjust inimesele, siis tule osalema omakogemusliku kunstiteraapia kursusele 10.-11.juunil Põlistarkuste ja Rahvaravi Kooli, mille info on saadaval SIIN.

Seotud