Kuidas saab jooga olla kasulik igapäevase elu toimingutes?

Jooga sügavus seisneb inimese sees toimuva praktilises teadmises. Jooga pole teooria, ideed ega arvamused. See inimhinge kaart kajastab sisemisi loodusseadusi just nii, nagu nad aset leiavad.

Jooga sünnimaal on see alati olnud väga respekteeritud teadus, mitte sport ega ammugi lõdvestumist pakkuv hobi. Iidses Tamiili osariigis (kus on tänapäevani säilinud kõige vanem joogalik pärand) elanud joogid uurisid inimese sisemaailmas aset leidvaid nähtusi meditsiiniteadusele omase täpsusega. Selleks, et märgata loodusseadusi nii sees kui väljas, on muu hulgas vaja kasutada eristamisvõimet, rakendada taiplikkust ja hallata oma kontsentratsiooni. Need tänapäevalgi väga vajalikud oskused on teadlikkust rakendava inimese töövahendid ja kuuluvad intellekti tasandi juurde. Intellekt pole seejuures IQ ega õpitud teadmised, vaid teadvustamisvõime. Nimelt panid Tamiilis elanud joogid sellest lähtuvalt kokku õpetuse, et täiuslikkus, mille nad ise saavutanud olid, oleks kättesaadav ka teistele. Nad olid avastanud, et inimeses on 5 omavahel seotud, ent täiesti erinevat tasandit, igaühel oma võimalused. Nad nimetasid selle õpetuse Kriya Jooga – täiuslikkuse ja teadlikkuse tee.

Psühholoogia kui teadus on arendanud kõige erinevamaid teooriaid inimese paremaks mõistmiseks, kuid igapäevaelus pole see viinud inimest ei õnnelikuma elu ega sisemise kasvuni. Tulemuste pealt näeme, et suurt hüpet ühiskonnas pole see kaasa toonud – oleme endiselt automatismile alluvad ja reaktiivsed. Ka psühhiaatriale kui meditsiiniharule on seatud suured lootused – kui avastame kõik neurotransmitterid, iga närviraku töö ning aju toimimise põhimõtted, siis on meil olemas maagiline võti. Aeg näitab, kas kordub siin sama stsenaarium, mis sai osaks geeniuuringutele. Oodati suurt läbimurret inimese toimimise kohta, kui kord saavad kaardistanud kõik geenid. Saime teada, et on veel väga paljut, mida me ei tea aga igapäevaelus ei muutunud tavainimese jaoks suurt midagi.

Religiooniteema on äärmiselt tundlik olnud läbi aegade. Sõna “tundlik” viitab, et teema on emotsionaalselt laetud ehk teisisõnu on suhtumises sellesse esindatud kõrge reflektoorsuse komponent. Ilmne on see, et üksmeelt pole siingi. Ka erinevaid “vaimseid õpetusi” ja “õpetajaid” kerkib nagu seeni pärast vihma – facebookis toimuvat jälgides paistab igaüks olema oma teoorias absoluutne meister. Kui nii tarku meistreid on ühes kohas palju, peaks inimeste elu selles ühiskonnas paremaks, harmoonilisemaks muutuma. Seda pole aga näha. Iga tarkuse lakmuspaber on endiselt selle praktiline rakendatavus, esialgu enda peal.

Jooga sügavus seisneb inimese sees toimuva praktilises teadmises. Jooga pole teooria, ideed ega arvamused. See inimhinge kaart kajastab sisemisi loodusseadusi just nii, nagu nad aset leiavad. Kriya jooga järgi on inimene nagu matrjoshka – 5 tasandiline: füüsiline, vitaalne, mentaalne, intellekt ja Vaim. Kogu meid ümbritsevad keerukuses on hea teada, et siiski eksisteerib mingi loogiline ja selge struktuur. Loomulikult on igal tasandil oma seaduspärad ja ka unikaalsed võimalused. Õppides neid ja nende omavahelisi vastastikmõjusid tundma, saame me oma potentsiaale avada, jõudu valdama ja konstruktiivselt, elu edendavalt rakendama hakata. Kriya jooga juhatab meid aruteludest kütkestatud mõistuse taha, teadlikkuse rakendamiseni. See viib elu lihtsustavate, praktiliste muutusteni seespool. Seesmiselt rahulik inimene saab olla edukas välises maailmas.

Praktilised õpetused on alati lihtsad, konkreetsed ja ellu rakendatavad – see on vihmavari, mille alla saab koonduda. Aeg näitab, kas jooga on uuesti leitud vana.

Babadži Krija joogast saad rohkem teada Joogafestivalil Haapsalus 26.-27. juulil. Festivali teisel päeval peab loengu Ingvar Villido, kes on selle iidse joogaliini praktik ja teadlikkuse rakendamise õpetaja.

Joogafestivalil on esindatud 14 põnevat joogastiili, parimad õpetajad, väemuusika, bazaar ja lasteprogramm. Osta pilet SIIT.

Haapsalu linnusehoovis on igal täistunnil kavas uus esineja, palju muusikat ja vaheldust. Algajate joogatundideks on avar kaunis saal ning kultuurikeskuses ohtralt loenguid ja töötubasid. Joogafestivali teemaks on sel aastal “Heli ja vaikus”, peaesineja India juurtega Rudra Shivananda USAst, välisesinejad on ka tantraõpetajad Shashi ja Kiya, joouusik Ram Singh, tantsujooga õpetaja Sat Darshan ning õhtuse tantsuraputuse juhendaja Magalie Bonneau. Kokku on kavas üle 40 sündmuse mitmes paigas üle Haapsalu.

Autor: Helena Lass

Vaata Joogafestivali kohta Joogafestivali kodulehelt.

Seotud