Selle artikliga tahame selle väärarusaama kummutada. Esiteks, just tarbijate, üksikisikute käes on võti tootjate ja poliitikute mõjutamiseks. Kui meie keskkonnavaenulikku kraami ei tarbi, ei ole ka seda mõtet lettidele tuua.
Teiseks, elurikkust saab suurendada isegi väikeste sammudega, rajades looduslikele liikidele sobilikke mikroelupaiku või toitumisvõimalusi. Kui igaüks meist loob oma koduaias või kogukonnaruumis võimalused elurikkusele, siis see elurikkus ka sinna tuleb – olgu piirkonnaks kasvõi üksainus aiake või peenar.
Vähetähtis ei ole ka asjaolu, et loodust hoides ja looduse mitmekesisust kaitstes loome tegelikult ka endale sobivama elukeskkonna. Meie oleme osa loodusest, osa elurikkusest. Ja looduskaitse ei ole mitte inimtegevuse piiramine, vaid inimestele eluks sobiva keskkonna ja normaalsete elutingimuste (puhas õhk ja vesi, toit) säilitamine. Ei maksa arvata, et tingimused, mis ülejäänud loodusele ebasobivad on ning elurikkust hävitavad, on kuidagi inimliigile tervislikud ja head, eriti pikemas perspektiivis. On selge, et inimese jaoks jääb inimene alati kõige olulisemaks, kuid oluline on mõista, et loodust ja maailma päästes päästamegi me eelkõige iseennast.
Seetõttu lähtuvad kõik siin artiklis välja toodud nipid ka inimese omakasust. Mis võiks olla parem maailma paremaks muutmisest enda elu samal ajal mõnusamaks, tervislikumaks ja ilusamaks muutes?
Iga inimese elu ja võimalused on erinevad, seega suhtuge ka alltoodusse kui soovitustesse, mitte kategoorilistesse käskudesse-keeldudesse. Punktid, mis teie elu paremaks muudavad ja samal ajal loodust hoiavad, püüdke aga kindlasti oma igapäevaellu integreerida.
1. Vähenda pakendite kasutamist, taaskasuta ja töötle ümber
Otsi üles oma kodule lähim pakendikonteiner ning vii pudelid pudeliautomaati. Sorteeritud prügi on tooraine uutele toodetele ning aitab kokku hoida nii materjale kui ka energiat. Osa plastikpakendeid on sobilikud põletamiseks ja taaskasutamiseks (palmiõli poest ei osta võid seda tahtmatult siiski tarbida. Palmiõli kasutatakse erinevates toodetes, näiteks küpsistes. Kui hoolid elurikkusest, siis jälgi, mida tarbid.
13. Hari oma lapsi ja ole eeskujuks!
Loodust kaitstes hoiame seda mitte ainult enda, vaid ka tulevaste põlvede jaoks, ning tulevased põlved võiksid sellest teadlikud olla ning isegi panustada.
Oma keskkonnasõbraliku käitumisega oled eeskujuks oma lastele. Loodust kaitsvad käitumisviisid, mida sina pead õppima ja teadlikult rakendama, tulevad sinu käitumist jäljendavatele lastele juba loomulikult. Koos lastega on tore tundma õppida ka elurikkust enda ümber ning muuta maailm nii mitmekesisemaks ja kirevamaks ka enda jaoks.
Alliikas: Palmiõlitööstus hävitab paradiisi
Leonardo DiCaprio: kõiki meie planeedi elusolendeid ähvardab tõsine katastroof
USA uuring leiab, et Maa on “sisenemas uude väljasuremise faasi”