Kuidas kodustada inimest | Inimene läbi kassi pilgu

„Mõned on seda meelt, et kui isegi suudame inimestesse heatahtlikult suhtuda ja lausa neisse kiinduda, peame meeles pidama, et nad jäävad alati metsloomadeks: ettearvamatuks ja potentsiaalselt ohtlikuks. Meie siiski usume, et õige inimene, kes on hästi koolitatud, on armastav ja ustav kaaslane, kes võib väärida meie usaldust – kuni ta ei kõnni meie käppadel liiga lähedal.“ Loe katkendit raamatust "Kuidas kodustada inimest".

Inimesed kuuluvad suurte ahvide perekonda. See pole nende süü.

Nagu paljud primaadid on need olendid elavaloomulised ja lärmakad ning varustatud haaravate käppadega. Selle liigi puhul on tagakäpad osaliselt atrofeerunud kahejalgse asendi tõttu, mida nad püsivalt hoiavad.

Nad on suured loomad, pikliku struktuuriga, sabata, teistest ahvidest kohmakamad. Neil on lakk, rohkem arenenud emastel, aga mujal karvkate puudub, välja arvatud absurdsetes kehapiirkondades.

Koon on lame, kuid mitte inetu, ja ainus omadus, mis ähmaselt kassi meenutab, on eesmised silmad. Neil on suur nina, mis on peaaegu kasutu, ja nende kõrvad ei liigu. Liigi isastel on vurrud, aga tundub, et nad ei oska neid kasutada.

Tehniliselt on kõige paremini õnnestunud kehaosad esikäpad või käed. Need on varustatud pikkade sõrmedega ja viletsate küünistega, mis liiguvad erakordse osavusega. Meie silmis võivad need olla muljetavaldavad ja näivad peaaegu nagu loomad, kellel on oma elu; kuid need on vahendid, mis ühendavad jõu ja täpsuse, ja kui olete oma isendi välja õpetanud, mõistate, mida kõike võib luua üks inimese kätepaar teie teenimiseks.

Kahejalgsete puhul torkab silma see, et nende keha on kaetud asjadega, mis on nagu teine kleepuv nahk, ja mõnikord avastate õudusega, et nad kannavadki kellegi teise nahka.

Nad panevad asju pähe, silmade ette ja keha külge rippuma. Liigi emased, eriti teatud juhtudel, topivad oma tagajalad esemetesse, mis raskendavad neil ka lühemate vahemaade läbimist, ja kui nad lahkuvad oma urust, võtavad nad kaasa nii palju kodutarbeid, et nende jaoks on vaja spetsiaalseid mahuteid, mida nimetatakse kottideks.

Võite ette kujutada, et nende kohmakust ei vähenda kõik need abivahendid, millega nad end katavad ja raskemaks teevad.

Meie nimetame seda inimeste sundkiindumust asjadesse tühjaks-tähjaks. Tühjal-tähjal on nende olendite elus suur osakaal ja me pöördume selle teema juurde korduvalt tagasi.

Vaatamata sellele, et nende välimus tekitab kahtlusi, ei saa inimesi alahinnata. Nad võivad olla erakordselt intelligentsed ja me ei häbene tunnistada, et paljud nende võimed on meie jaoks endiselt mõistatuseks. Nad suudavad muuta maastikku ja luua selliseid seletamatuid nähtusi nagu tuli, valgus, tuunikalakonservid ja muud imed.

Inimene suhtleb kehaga nagu kõik teisedki loomad, aga ta suhtleb ka verbaalselt nagu linnud: obsessiivselt ja konstantselt.
On täheldatud, et kaks suhtlusviisi, kehaline ja vokaalne, võivad olla täiesti vastandlikud. Näiteks võivad nad üksteist soojalt tervitada suuliste kiindumusavaldustega, aga kehaga väljendada pahameelt ja vaenulikkust. Nõnda võivad nad käituda ka kassidega: verbaalselt hellitavad ja lubavad toitu, aga samal ajal kavatsevad teid kinni püüda ja veokisse sulgeda.

Seda liigile iseloomulikku kahepalgelisust on oluline meeles pidada ka seetõttu, et kuna seda kaslastel ei esine, siis võib see teid üllatada iga kord, nagu juhtuks see esmakordselt.

Inimesed on sotsiaalsed loomad ja elavad enamjaolt perekondades.

Kui kutsikad saavutavad seksuaalse küpsuse, lahkuvad nad mõnikord päritolu leibkonnast ja võivad koguneda väikestesse noortekarjadesse, kes jagavad sama urgu.

Aastate jooksul kipuvad nad otsima partnerit ja moodustama oma peret, kuid mitte alati. Eksisteerivad ka üksikindiviidid ja need on kõige rohkem valmis kodustamiseks. Mõned isendid veedavad suurema osa oma elust urgudes, mis on suured, mugavad ja väga ihaldusväärsed.

Teised veedavad enamiku ajast väljas toitu jahtides ja tulevad tagasi pärast pimeda saabumist. Peamiselt on nad siiski päevakütid.

Tegemist on rahutute olenditega ja olles tagasi urus, on nad peaaegu pidevalt tegevuses, mis seisneb peamistelt asjade käsitlemises ja vaatamises. Võime kahtlemata kinnitada, et nägemine ja kompimine on nende imetajate jaoks kõige olulisemad meeled, ja on neid, kes usuvad, et see on üks meie edu põhjustest nende juures.

Mõne teooria kohaselt olid tööriistad algselt mõeldud inimeste olemasolu hõlbustamiseks. On suulisi pärimusi ajast, mil need primaadid elasid koobastes ning tulekiviga pistoda ja oda olid nende ustavad liitlased ja võisid päästa nende elu. Tänaseks on rollid vahetunud – inimesed on esemete teenistuses, tegeledes sadade ja tuhandete asjadega.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Babase raamatust “Kuidas kodustada inimest”. 

Seotud