Kui pole enam soovi eelmist suhet päästa, siis võiks kinni pidada järgmistest punktidest:
Vali partnerile rääkimiseks selline aeg ja koht, kus laps teid ei kuuleks. Palun ära vali selleks mingit tähtsat päeva (nt sünnipäev, jõulud, pulmaaastapäev). Samuti ära alusta vestlust hilja õhtul, sest rohked emotsioonid rikuvad une. Sinul on olnud võimalus oma mõtteid juba pikalt seedida, aga partnerile võib Su jutt tulla täieliku üllatusena. Sestap suhtu tema emotsioonidesse mõistvalt.
Mõtle, kas ja kuidas informeerida oma elukaaslast uuest partnerist. Pole olemas valutut mudelit, kuidas teavitada nii, et see haiget ei teeks. Aga kindlasti ära pöördu oma elukaaslase poole hoiakuga, et ta on üks mõttetu inimene, kes Sind õnnetuks teeb, aga see uus on ilus, tark ja hea ning seks temaga on jumalik. Ole taktitundeline, et Sa koos teavitustööga enese lahkumissoovist ei hävitaks oma elukaaslase enesehinnangut. Sul on vaja temaga edaspidises elus palju vanemlikku koostööd teha.
Suhtest lahkuvale mehele tahaks südamele panna, et naise turvatunne materiaalsetes küsimustes loob Su lapse psühholoogilise turvatunde. Ole suuremeelne ja helde ning jäta naisele lahkudes materiaalne turvatunne, kui selle tagamine siiani Sinu peal on olnud. Sellega teed Sa teene oma lapsele.
Suhtest lahkuvale naisele tahaks südamele panna, et kui lapse põhikodu jääb Sinu juurde, ära ahista meest, võttes talt võimaluse lapsega kohtuda. Kui tegu pole just tõesti lapsest hoolimatu isaga, teed Sa teene oma lapsele, kui soodustad lapse suhet isaga.
Kui vähegi võimalik, ära kipu last kohe uude suhtesse integreerima. Las laps toibub kõigepealt lahkuminekust.
Pereterapeudid on viimasel ajal isekeskis arutanud, et lahkuminevaid inimesi võiks aidata lahkuminemisrituaal, mille käigus öeldakse teineteisele viisakalt head aega, lõpetatakse partnersuhe ja lubatakse edaspidi olla toimiv vanemlik liit. Vihaselt ja ummisjalu lõpetatud suhe jätab alati jälje lapse ellu. Sellise rituaali läbiviimiseks võib kasutada professionaali abi, kes aitab teil suhestuda nii, et saaksite tõsta oma suhte uuele, heavanemlikule tasandile.
Kehtestage üleminekuperiood, et lapsel poleks selle aja jooksul järske muutusi seoses elukoha, lasteaia või kooli vahetamisega. Seadke paika, kuidas korraldada elu, et lapsel oleks võimalik kohtuda iganädalaselt mõlema vanemaga.
Ärge kumbki halvustage teist vanemat lapse ees. Kohelge teist vanemat lugupidavalt. Kui te ei tule oma vihaga või kurbusega toime, otsige endale kiiremas korras nõustaja.
Ärge kumbki toetuge oma raskustes lapsele, leidke selleks sobilikud täiskasvanud sõbrad või nõustaja.
Katkend pärineb kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Katrin Saali Sauli raamatust „Kärgpere käsiraamat“.