Kuidas analüüsida unenägu Jungi unenäoanalüüsi abil?

Eelmisel nädalavahetusel nägin ma niivõrd mõistatuslikku und, et ma lausa pidin seda analüüsima. Käesolev artikkel kirjeldab unenägude tõlgendamise samm-sammulist protsessi, mis põhineb Carl Jungi kirjutistel. Kui olete kunagi soovinud oma unenägusid paremini mõista, siis soovitan teile artikli lõpus selleks üht head raamatut. Aga kõigepealt tahan teile rääkida oma unenäost.

Unenägu

Olen tööl kusagil avatud plaaniga kontoris, kus töötajate boksid on paigutatud ridamisi nagu konveierliinil. Igal boksil on ühine keskmine sein vahetult selle vastas asuva samasuguse boksiga. Unenäos istun mina ühes boksis, samas kui mu kolleeg Phillip istub minu vastasboksis.

“Kuule, Jonah, kas tahad tulla minu kõrvale istuma või jääda sinna enda poolele?” küsib Phillip minu käest.

Hakkan seepeale kaaluma, kas koha vahetus tasuks end ära, aga samal hetkel tuleb minu juurde mu ülemus Reid ja ütleb: “Jonah, kas võiksid korraks mu kabinetti tulla?”

Nii ma siis sisenen tema kabinetti ja näen seal nahast tugitooli. Lähemale astudes märkan, et tool on kaetud sipelgatega ning mingi kleepuva ainega, mis võis olla kas mesi või puuvaik. Ma ei osanud täpselt öelda, kumb.

“Kuidas ma sellele istuma peaksin? Kõigepealt tuleb tool ära puhastada,” ütlesin ma mõttes endale.

Siis ärkasin ma üles.

Tavaliselt ma oma unenägusid ei mäleta, aga see oli nii värvikas, et jutustasin sellest kõnealuse pühapäeva hommikul õhinal ka oma elukaaslasele. Hiljem samal päeval läksime jalutama Baltimore’i sisesadama ümbrusse, astusime läbi ka äsja avatud Whole Foodsi kauplusest ning otsustasime kaldapealsel pisut aega veeta. Valisin sobiva koha ja istusin sealsele puupingile. Heitsin korraks pilgu maha ega suutnud oma silmi uskuda. Sipelgad. Nägin samu sipelgaid nagu enne oma unenäoski.

Kust unenäod pärit on?

Selle artikli jaoks uurimistööd tehes üllatas mind tõik, et isegi 21. sajandil on vastused unenägude kohta käivatele küsimustele “miks?” ja “kuidas?” suuresti jäänud samaks nagu Sigmund Freudi ja Carl Jungi ajal. Neist kahest köitis mind enim just Jungi teooria. Tema pidas unenägusid sõnumiteks inimese alateadvuselt: “Unenäod on alateadliku meele erapooletud ja spontaansed tulemid, mille üle puudub inimese tahtel igasugune kontroll. Need tulevad puhtalt inimese loomusest; need näitavad meile ilustamata ja loomulikku tõde ning sobivad seetõttu ülihästi meile tagasi andma sellist hoiakut, mis vastaks meie põhilisele inimloomusele, juhul kui meie teadvus on eksinud liiga kaugele oma alustest ja sattunud ummikusse.” Carl Jungi kogutud teostest (10:317)

See on huvitav leid, sest mind paelub juba niigi sünkroonsuse ja mütoloogia uurimine. Nüüd võin lisada müsteeriumitele ka unenäod ja alateadvuse.

Kui unenäod on sõnumid alateadvuselt, siis mida püüdis mu alateadvus mulle öelda?

Hoiatus unenäoanalüüsi kohta

Enne alustamist ka üks hoiatus. Unenäoanalüüs hõlmab inimese alateadvust ja võib tõstatada teemasid, mida parema meelega vältida tahaksid. See pole mingi mäng. Jung kirjutas selle kohta järgmist:

“Me eksime rängalt, kui arvame, et alateadvus on midagi kahjutut, mida võib kasutada lihtsalt meelelahutuseks või seltskonnamänguks. Mõistagi pole alateadvus alati ja igas olukorras tingimata ohtlik, aga niipea, kui ilmneb mõni neuroos, on tegu märgiga erilisest energia kuhjumisest inimese alateadvuses – otsekui laenguga, mis võib plahvatada. Siinkohal tuleb olla ettevaatlik. Iial ei või teada, mis võib vallanduda siis, kui hakata unenägusid analüüsima. Nõnda võib käivitada midagi sellist, mis seni on olnud nähtamatu ja sügavale maetud ning suure tõenäosusega oleks varem või hiljem niigi päevavalgele tulnud – aga võib-olla ka mitte. See on justkui kaevu kaevamine pinnasesse, kus on oht kogemata vulkaani peale sattuda. Neurootiliste sümptomite ilmnemisel tuleb käituda väga ettevaatlikult.”

Teisisõnu lähenege asjale tasa ja targu. Peatuge kohe, kui tunnete, et miski on valesti. Ja kui olete endiselt huvitatud unenägude tõlgendamise uurimisest, siis miks mitte pöörduda mõne kohaliku Jungi analüütiku poole? See on täitsa hea mõte.

Unenägude tõlgendamise samm-sammuline protsess

Järgnevad sammud on võetud Jungi psühhoterapeudilt Robert Johnsonilt, kes on kirjutanud raamatu “Inner Work: Using Dreams and Active Imagination for Personal Growth”. Lugesin seda raamatut juba neli aastat tagasi, aga mul pole varem tekkinud huvi sel teemal kirjutada.

Pange unenägu detailselt kirja

Leidke seoseid

Ühendage unenäopildid enda sisimas toimuvaga

Tõlgendage unenägu

Tehke unenäo kinnistamiseks rituaal

Esimene samm – Pange unenägu detailselt kirja

Kirjutage oma unenägu üles vahetult pärast ärkamist. Vastasel juhul unustate selle lihtsalt ära. Soovitan oma artiklis “Follow Your Bliss” kõigil pidada päevikut. Unenägude kirjeldused oleksid sellele päevikule suurepärane lisa.

Pange kirja unenäo kõik detailid, isegi kui need näivad ebaolulisena: ümbrus, inimesed, esemed, dialoog, lõhnad, helid, värvid ning teie “sisemonoloog” ja emotsioonid, mida und nähes kogete.

Teine samm – Leidke seoseid

Järgmiseks sammuks on seoste leidmine. Mõelge oma unenäopildile ja kirjutage seejärel üles kõik, mis pähe tuleb. Näiteks sümboliseeris minu unenäos see “töökeskkond” vaevalist rügamist, stressi ja konkureerimist. Tehke samamoodi unenäo iga detaili puhul, mille oma päevikusse kirja panete.

Ärge otsige abi unenägusid selgitavatest raamatutest. Unenägudes ilmnevad sümbolid on omased üksnes teile, niisiis pole mõtet küsida nende kohta teistelt inimestelt või lugeda kuskilt raamatust. Ainus erand on see, kui unenägu sisaldab arhetüüpseid motiive, mis on omased kõigile inimestele. Nende hulka kuuluvad näiteks sellised tegelased nagu isa, ema, laps, tark vanamees, sangar, näitsik või tembutaja. Arhetüüpide puhul pole oluline, kas teie nahavärv on valge, must või pruun. Me kõik oleme pärit samast mullast ning elame ja sureme sama sinise taeva all, seega on ka arhetüüpide tähendus sama.

Kolmas samm – Ühendage unenäopildid enda sisimas toimuvaga

Nii nagu mütoloogiat lugedes, ei ole ka unenäod mõeldud sõna-sõnalt tõlgendamiseks. Unenäod ja alateadvus kasutavad mõlemad sümboolsete piltide keelt. Seega laenab alateadvus kujutisi teie väliskeskkonnast, et sümboliseerida unes toimuvat. Näiteks ei viita minu unenäos Phillipi ja Reidi tegelased nende reaalsetele vastetele päriselus. Iga tegelane esindab midagi muud. Seega räägivad unenäod tavaliselt meie sisemaailmast, mitte välisest.

Neljas samm – Tõlgendage unenägu

Võtke kõik eelnevalt kirjapandu kokku ja tõlgendage unenägu. Pidage meeles, et unenägu on sümboolikaga varjatud sidus sõnum, mille on teile saatnud alateadvus. Kui jõuate unenägu tõlgendades järelduseni, mis teie jaoks “klapib” või paneb teid hüüdma “ahah!”, siis olete õigel teel. Paar märkust:

Teie alateadvus ei saada teile sõnumit, mida juba niigi teate või millega kursis olete. Seega peaks unenäo sõnum teile tulema üllatusena.

Kui jõuate unenägu tõlgendades järelduseni, mis on ennastkiitev ja ego upitav, siis on see tõlgendus tõenäoliselt vale.

Kui tõlgendate unenägu selliselt, et leiate sealt mõne süüdlase, siis on ka see tõlgendus vale. Unenäod käivad ikkagi teie, mitte teiste kohta. Pidage meeles, et kõik tegelased teie unenäos esindavad eri osi teist endist, isegi kui nad näevad välja nagu mõni teie tuttav.

Viies samm – Tehke unenäo kinnistamiseks rituaal

Pärast unenäo tõlgendamist avaldage sellele ka tunnustust mingi füüsilise tegevuse kaudu (mitte lihtsalt unenäole mõtlemisega). Selle teoga integreerite alateadliku unenäo oma teadlikku ellu ka ärkvel olles. Rituaaliga saadate oma alateadvusele sõnumi, et olete teda kuulda võtnud. Kirjutage oma päevikusse, palvetage, süüdake küünal või looge unenäo teemal mõni kunstiteos. See füüsiline tegu ei tohiks olla liiga vali või kulukas. Mida väiksem ja intiimsem, seda parem.

Minu unenäo tõlgendus

Nüüd rakendan ma neid samme enda unenäo tõlgendamiseks. Käsitlen siin mitmeid sümboleid oma unenäost: töökeskkonda, bokside vastastikust paigutust, kolleegi Phillipit, ülemust Reidi, nahast tugitooli, sipelgaid ja mett/puuvaiku. See on pooleliolev töö, nii et lõplik tõlgendus võib veel muutuda, kui ma lähipäevil sellele unenäole edasi mõtlen.

Töökeskkonna sümbol

Unenäo toimumiskoht ajas mind pikka aega segadusse. Seostasin seda oma töökohaga firma raamatupidamises, aga tulin sealt töölt ära juba eelmisel oktoobril, et hakata täiskohaga kunstnikuks. Miks siis nägin ma unes, et töötasin taas oma vanal kohal arveametnikuna? See ei tundunud mulle kuidagi loogiline. Siis aga mõistsin, et töökeskkond oli omaette sümbol. Mu alateadvus laenas mu endise töökoha kuvandit, et sümboliseerida mu praegust tööd kunstnikuna. Kui olin mõistnud töökeskkonna tähendust, muutusid minu jaoks selgeks ka mõned teised seosed.

Bokside vastastikuse paigutuse sümbol

Panin kirja mitmeid seosed bokside paigutuse kohta, aga ükski neist ei näinud minu jaoks olevat õige, niisiis asetasin need seosed kõrvale ja keskendusin oma kolleegile Phillipile.

Phillipi sümbol

Mida esindas Phillipi sümbol? Pärast arvukate seoste kaalumist jäi pinnale järgnev: Phillip on reaalne inimene, kes kord ammu jagas ettevõtte väljasõidul ühe tutvumisharjutuse raames kõigiga seda, et üks tema esivanemaid on sir Arthur Conan Doyle, “Sherlock Holmesi” autor. Ühtäkki mõistsin ma ka vastastikuste bokside tähendust! Phillip esindas minu psüühika kirjanikupoolt. Phillip istus otse minu vastas. Unenägu küsis tegelikult minult: “Kuule, Jonah, kas sa tahad kirjanikuks saada või jääda sinna oma poolele?”

Reidi sümbol

See “kirjaniku” tõlgendus kinnistus veelgi, kui hakkasin mõtlema Reidile. Reid on samuti täiesti reaalne inimene, aga ta pole kunagi olnud minu ülemus. Reid Callanan korraldab Santa Fe’s koolitusi fotograafidele. Ma pole temaga varem kohtunudki, aga ometi ilmus ta mu unenäos välja kui fotograafia kehastus.

Nahast tugitooli sümbol

Mina seostan nahast tugitooli mugavuse, luksuse, jõukuse või mõnusa redupaigaga. Kõige rohkem pidasin ma sobivaks seost luksusega. See luksuslik nahktool keelitas mind, et sellele istuksin ja laseksin enda kehal pehmesse istmesse vajuda. Mulle turgatas pähe, et see meenutas pisut madu, mida võib kohata paljudes eri mütoloogiates. Nahast tugitool esindas kelmi või tembutajat. See on unenäo ainus detail, mis tundub olevat arhetüüpne. Kas see ongi tooli lõplik tõlgendus? Mul ei ole veel tulnud “klappimise” või “ahah!”-i tunnet, aga palju just puudu ei ole.

Sipelgate sümbol

Katsetasin sipelgate ja mee/puuvaigu kohta mitmeid seoseid, nii eraldi kui ka koos võetuna. Selles küsimuses jäin aga hätta. Tegin siis pausi ja läksin välja jalutama. Arvan, et kartsin seda, mida võisin unenäo edasi tõlgendamisega avastada. Pean tunnistama, et tahtsin unenäole ikkagi positiivset tähendust leida.

Panin seosed kirja oma päevikusse paari päeva jooksul pärast unenäo nägemist. Lõpuks tundusid mulle veidral moel tähenduslikuna järgnevad punktid:

Nahast tugitool asub Reidi kontoris ja seega esindab fotograafia maailma.

Nahktool on nagu arhetüüpne madu, mis keelitab mind istuma, AGA…

Ma ei saa toolile istuda, sest see on kaetud hammustavate sipelgatega.

Lisaks võib kleepuv puuvaik mind lõksu püüda nagu mõni lihasööja taim ning ma ei suudaks enam toolilt tõusta.

Mida see unenägu tähendab?

Kõike eelnevat arvesse võttes usun ma nüüd, et selle unenäo sõnumi kohaselt käib minu alateadvuse sisemaastikul vägikaikavedu fotograafia ja kirjutamise vahel. Ma polnud sellest ise teadlik, aga usun, et see järeldus peab paika. Unenägu näib justkui ütlevat, et ma ei tohiks istuda fotograafia toolile, sest see on kaetud hammustavate sipelgate ja kleepuva puuvaiguga. Kõhklesin unenäos ka kirjaniku toolile istumisega, nii et seegi variant näib välja langevat. Unenägu annab mõista, et pean leidma ikkagi oma tee, aga selleks teeks pole fotograafia ega kirjutamine.

Unenäo puhul on huvitav see, et tegelikult oli toole tervelt kolm: tool, kus ma unenäo algul istusin; kirjaniku tool; fotograafi tool. Nüüd tuleb küsida, mida tähistas see esimene tool. Mina vastust ei tea. Unenäos ei kõnelenud minuga ükski teine tegelane. Pean sellele lähipäevil veel pikemalt mõtlema. Tavaliselt poetab alateadvus unenägude tõlgendamisel väikese vihje võimaliku lahenduse kohta, aga hetkel ei oska ma midagi pakkuda.

Vahepeal olen aga unenäo tunnustamiseks teinud rituaali. Lõin unenäo põhjal kunstiteose, kasutades selleks sinikoopia stiili.

Olete huvitatud unenäo analüüsimisest?

Loodetavasti oli artikkel teile abiks oma unenäo tõlgendamisel. See artikkel käsitleb Carl Jungi unenäoanalüüsi meetodeid vaid põgusalt. Kui tahate rohkem teada saada, soovitan tungivalt lugeda Johnsoni raamatut “Inner Work: Using Dreams and Active Imagination for Personal Growth”. Õnn kaasa!

Allikas: jonahcalinawan.com

Kui sa soovid rohkem teada saada Unenägude psühhoanalüütilisest käsitlusest, siis tule kuulama psühhanalüütika lühikursust unenägudest ja nende tõlgendamisest 7.mail.

VAATA LISAINFOT SIIT

Seotud