Kes on päästja?
-
Päästja näeb teisi endast nõrgemana ja abitumana;
-
Ta püüab teha teiste elu korda ka siis, kui teine selleks ise mingit vajadust ei näe;
-
Ta aitab teisi asjades, millega nad tegelikult saaksid hakkama;
-
Ta ei lase inimestel kogeda oma tegude tagajärgi;
-
Ta aitab kaudselt kaasa teiste ebaterve elustiili jätkumisele.
Mis on päästmine?
„Päästmine ja hoolitsemine on sünonüümid ja on seotud võimaldamisega. Võimaldamine on psühholoogia termin, mis tähendab kahjulikku abistamist“ kirjutab kaassõltuvuse tsüklist välja astumisel esimene samm.
Hellsten pakub oma raamatus lahenduse: „Taagakandja tervenemine algab siis, kui ta küsib endalt: „Miks ma lasen teistel endaga nii käituda?“ Enam ta ei küsi,: Miks see minuga juhtub?“ Ta hakkab mõistma, milles on tema süü ning võtab vastutuse enda ja oma elu eest.
Päästmise asemel:
-
Märka ja hoolitse regulaarselt enda vajaduste eest;
-
Hoidu andmast nõu ja abi, kui seda pole küsitud;
-
Tee selgeks enda piirid. Mis on sinu vastutada ja mis mitte?;
-
Märka, kas teise abipalve sobib sinu vajaduste ja plaanidega;
-
Väljenda enda piire. Ütle ilma vimmata mida sa mõtled, tunned ja vajad.
Kui sa tunned, et sind on ära kasutatud, siis on aeg visata Jumala mask kõrvale. Sa oled ka inimene, kellel on oma tunded, vajadused ja õigus puhata. Sa ei pea kohe appi kargama ja nõu andma, kui sulle tundub, et mõni inimene ei saa hakkama. Küsi endalt: Kas minu vahele sekkumine ja abivalmidus toob mulle lühiajalise või pikaajalise kasu? Lühiajaline kasu võib olla näiteks see, et täna ta ei ründa, ei jää tööle hiljaks, jätab mind rahule jne. Pikaajaline kasu oleks see, et ta saab teada, et ta peab minema AA-sse, ta peab ise vastutama enda ärkamise eest, ta peab ise leidma lahenduse. Pikaajaline kasu on see, mis annab inimesele tema vastutuse tagasi ja tal on võimalus käituda täiskasvanuna.
Kaassõltuvuse mõtte ja käitumismustrite muutmine vajab kannatust, kuna see on sügav harjumus asjadele reageerida iseennast ignoreerides. Tervenemine on protsess, mille keskmes on märkamine, teadlikkus, harjutamine, ausus ning endasse heasoovlik suhtumine. Ebatervetest harjumustest loobumine võimaldab avastada elurõõmu ja kasvatada oskust ehedalt suhelda.
Autor: Kert Grünberg
Allikas: Holistika.ee