Kosmoses võib leiduda rasva

Kosmos on kaunis karm ja kõle paik, kuid mida kõike seal tegelikult ei leidu! Väljastpoolt meie maakera on seni leitud nii süsivesikuid kui ka aminohappeid, mõlemad neist on siin Maa peal elusolendite jaoks tähtsad ained; ka alkohol ei ole jäänud ilmaruumist üles leidmata, vahendab Novaator.err.ee.

Kosmos on kaunis karm ja kõle paik, kuid mida kõike seal tegelikult ei leidu! Väljastpoolt meie maakera on seni leitud nii süsivesikuid kui ka aminohappeid, mõlemad neist on siin Maa peal elusolendite jaoks tähtsad ained; ka alkohol ei ole jäänud ilmaruumist üles leidmata.

Nüüd teatab rühm Hiina füüsikuid, et nende arvutusmudeli järgi võib tähtedevahelistes molekulipilvedes leiduda ka rasvhappeid, mida tunneme eelmainitud süsivesikute ja aminohapete kõrval kui kolmandat tähtsamat niiöelda makrotoitainet ehk kui samuti üht maise elu üliolulist võimestajat.

Tasub siiski tähele panna, et kosmilisi rasvhappeid ei ole veel otseselt nähtud, vaid Fangjing Mu Pekingi Ülikoolist ja ta kolleegid üksnes simuleerisid tähtedevaheliste molekulaarpilvede tingimusi arvutimudelis. Kuid kui nende mudel on piisavalt realistlik, siis ei ole teada mõjuvat põhjust, miks ka tegelikult rasvhappeid neis pilvis olla ei saaks.

Mudel näitas, et ka külmades ja hõredates molekulaarpilvedes võib olemasolevatest ühenditest tekkida lüheldase süsinikuahelaga rasvhappeid, mis võivad ka pikemaks ajaks püsima jääda. Tulemus annab uut tuge arusaamale, et elusolendite tekkeks vajalikke orgaanilisi ühendeid on maailmaruumis saada.

Loe täispikkuses artiklit lehelt Novaator.err.ee.

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.