Kosmonautikapäev toob pühapäeval Teletorni maavälised mõtted

Sel pühapäeval, 12. aprillil kell 12 tähistatakse Tallinna Teletornis rahvusvahelist Kosmonautikapäeva, kus kosmiliste kõnede ja maaväliste mõtetega esinevad Mart Noorma, Igor Volke, Mari-Liis Aru ja Kristel Kivari ning kosmilisi helisid pakub Sven Lõhmus. Toimub ka R2 saate “Hallo, Kosmos!” avalik salvestus.

“Sidumaks meie lähiminevikku inimese maailmaruumi esimeste sammude mälestustega ja eesseisvate uute kosmiliste avangutega tuleme juba kolmandat korda kokku uueneval ajal, et kuulata allikaid ja mõtiskleda elust maailmaruumis,” ütleb Kosmonautikapäeva traditsiooni taastähistamise ellukutsuja Igor Volke, kes on taevalaotuses toimuvaid arenguid jälginud juba üle nelja dekaadi ning esineb Kosmonautikapäeval põneva ettekandega “Reaalne ja fantastiline kosmoloogia, maine ja maaväline kosmonautika”.

“Tänavu võime kosmonautikapäeva eriti rõõmsalt tähistada, sest kauaoodatud liitumine Euroopa kosmoseagentuuriga on juba nii lähedal. Meie ees on avanemas väga põnevad võimalused, et anda oma panus inimkonna kosmoseavastustesse,” räägib Tartu Ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna õppeprodekaan Mart Noorma, kes aitas meie esimese kosmoselaeva ESTCube-1 abil teha Eestist kosmoseriigi. Tema ettekande teemaks on intrigeeriv tulevikuvisioon “Kas eestlased peaksid aitama Euroopa kosmoseagentuuril ehitada kosmoselaeva Jupiterile lendamiseks?”.

Tartu Ülikooli füüsikatudeng, astronoomiahuviline ja teadusblogija Mari-Liis Aru teeb oma ettekandes “Aasta Kosmoses” värvika ülevaate erilisest ja märkimisväärsest kosmilistes arengutes. Tartu Ülikooli folkloristika doktorant Kristel Kivari aga jagab kuulajatega inspireerivaid ja intrigeerivaid mõtteid teemal “Filosoofiline ja teaduslik kosmism. Inspireerivad Vladimir Vernadski ja Konstantin Tsiolkovski”.

Muusikaaasta kosmilisi helisi pakub Kosmonatikapäeva külalistele helilooja Sven Lõhmus, etteastega “Sõna ja heli” köidavad publikut Marion ja Pille ning visuaalset kosmilist naudingut pakuvad külalistele astrofotograaf Raivo Heina imekaunid vaated Universumist.

Tallinna Teletorni antennid suunavad end pühapäeval korra ka lõuna poole, et läbi videosilla tervitada Tartu teaduskeskuses Ahhaa toimuvat Kosmonautikapäeva, kus on teemaks “Kolime kosmosesse!” ja sõna saavad Kalju Eerme, Mikk Sarv, Eva-Stina Kerner, Mihkel Pajusalu, Pauls Irbins ja Priit Kull.

Kosmonautikapäev 2015 Tallinna Teletornis:

Sel pühapäeval, 12. aprillil kell 12 

Ajakava:

  • Kell 12 – kogunemine, sündmust salvestava saate “Hallo, Kosmos!” tegija Ingrid Peeki tervitus ja videosild Tartu Ahhaas toimuvale Kosmonautikapäevale
  • 12.15 – 13.00 – Igor Volke “Reaalne ja fantastiline kosmoloogia, maine ja maaväline kosmonautika”
  • 13.00 – 13.45 – Mart Noorma “Kas eestlased peaksid aitama Euroopa kosmoseagentuuril ehitada kosmoselaeva Jupiterile lendamiseks?”
  • 13.45 – 14.30 – Mari-Liis Aru “Aasta Kosmoses”
  • 14.30 – 15.15 – Kristel Kivari “Filosoofiline ja teaduslik kosmism. Inspireerivad Vladimir Vernadski ja Konstantin Tsiolkovski”
  • Meeleolukateks vahepaladeks Sven Lõhmuse pakutud kosmilised helid ja Marioni ja Pille “Sõna ja heli” ning astrofotograaf Raivo Heina imekaunid vaated Universumist.

Sündmust salvestab Raadio 2 saade “Hallo, Kosmos!”

Kosmonautikapäev toimub Teletorni 2. korruse kinosaalis ja on kõigile tasuta, hilisem tornipääs on osalejatele soodushinnaga 5 eurot. Osalemiseks registreeru elektronposti Hallo, Kosmos!” kodulehte http://hallokosmos.ee

Seotud