Korporatsioonide varjukülg – Nestlé lugu

Meie igapäevane elu koosneb suuresti firmadest, kes meile oma teenuseid pakuvad. Keegi on ehitanud katuse meie pea kohal, keegi teine korjanud kohvioad ja kolmas õmmelnud seljas olevad rõivad. Iga ettevõtte taga on valikud ja põhimõtted, mida nad järgivad. Mõni neist tahab pakkuda hea kvaliteediga tooteid, luua töökohti või… teenida kasumit, ükskõik mis hinnaga. Ärimaailmas liikuv raha võib muuta kunagi heade kavatsustega alustanud firmad julmadeks ärihaideks. Ka Eesti kaubanduses on esindatud lugematud ettevõtted, kes teenivad oma kasumi teiste inimese heaolu, tervise ja elukvaliteedi arvelt. Selles osas on üks maailma kirutumaid ettevõtteid Nestlé, kes suurkorporatsioonina on vallutanud meie poeletid ja kapiriiulid, vahendab Gorilla.ee.

Nestlé on Šveitsi päritolu firma, mis alustas oma tööd juba 1867. aastal. Firma alustas oma tööd vägagi ülla tooteliiniga. Asutaja Henri Nestlé lõi ühe esimestest kaubanduslikest piimasegudest imikutele, mida imetamisraskustega naised said oma beebidele anda. Mõne aastaga levis toode üle Euroopa ning firma jätkas uute toodete loomisega. Peagi tulid brändi nime all turule kondenspiim, seejärel šokolaad ja sõja ajal ka tavaline piim ning muud piimatooted. Firma oli juba 20. sajandi alguseks levinud üle Euroopa, Aasia ja USA. Tänase seisuga on Nestlé maailma kõige suurem toidufirma, omades enam kui 8500 brändi enam kui 80 riigis. Lisaks omab Nestlé ka ligi 30% hiiglaslikust kosmeetikakorporatsioonist L’Oréal.

Nestle väidab, et seisab tervislike eluviiside, kogukondade elatustaseme ja keskkonnasäästliku tootmise eest. Kahjuks on ajalugu näidanud, et korporatsiooni kavatsused on tihtipeale teistsugused olnud. Viimaste aastakümnete jooksul on Nestlé oma tegevusega haaranud korduvalt meedia globaalselt tähelepanu ja olnud seotud kümnete tõsiste skandaalidega.

Joogivee monopoliseerimine

Maailma Terviseorganisatsioon korraldas Nestlé’le senati juures ülekuulamised ning karmistas seejärel turundusseaduseid. Nestlé poolt oli tegu teadilku strateegiaga mõjutada ühiskonna kõige nõrgemaid liikmeid ning tekitada eluohtlik sundolukord sinna, kus seda loomulikul moel ei oleks tekkinud.

Lapstööjõud ja orjatöö

Nestlé ei ole kriitikat lapstööjõu ja orjatöö kasutamise aadressil kuigi tõsiselt võtnud – see hoiab kokku tootmiskulusid, mis omakorda lubab toote hinda all hoida ning olla kaubanduses konkurentsivõimeline.

Mitmetes riikides on Nestlé olnud seotud lapstööjõu ja orjatöö kasutamisega. Näiteks Purina kassitoidus kasutab firma toorainena kala, Karm reaalsus: kogu tõde banaanidest

Palmiõlitööstus hävitab paradiisi

Leonardo DiCaprio: kõiki meie planeedi elusolendeid ähvardab tõsine katastroof

Põlisrahvaste vanaemade nõuanded maailmale elamise ja olemise kohta

PÕUD: Maailma suuruselt kaheteistkümnendal megalinnal on vesi otsa saama

Seotud