Teleprodutsent Toomas Kirss ütles värskes intervjuus välja sama mõtte, mis oli mind ajendanud seda kolumni kirjutama: kogu sellest viirusejamast ei suuda meenutada närvesöövamat asja kui tuntud näitlejate “Kurat, püsi kodus”. Asi polnud ju sõnumis, vaadake. Asi oli neis, kes ütlevad. Vabandust, artistid, aga praegusel ajal puudub teie sõnadel kaal. Nii lihtsalt on, ellujäämiseajastul muutub meelelahutus ühes selle kangelastega üleöö väga ebaoluliseks.
Kuulsus manitsemas inimesi kodus püsima, käsi pesema, distantsi hoidma, annetama – sõnum võib ju õilis olla, aga miskipärast tekib tõrge. Lasku ometi manitsuskõnesid pidada oma ala asjatundjatel, kellel on kõigi nende õpetussõnade lausumiseks ka autoriteeti, ja kasuta ise hoopis juhust ning lase rahval sinust puhata. Seda enam, et promoda sul, hea muusik või näitleja, ju hetkel vist nagunii midagi ei ole? Kontserte ja etendusi ei toimu, kinod on kinni, seriaalide võtted seisavad – tavaliselt räägib kuulsus ju siis, kui miskit on vaja armsale rahvale maha müüa. Muul ajal istub ta oma urus, omakasuta ei tihka ta endast anda tükikestki. Seegi devalveerib nende praegust sõnumit. Kui tavaliselt hüppad välja nagu seen samblast ainult siis, kui sul endal midagi vaja on, olles nõus vaatajanumbrite ja piletiraha nimel ihualasti lihtsurelike öökapil kekslema, on su sõnadele juba loodud juurde ebasiiras mekk. Need on ostetavad, seejuures üpris odavalt. Miks peaksin ma neid nüüd kuulama ja uskuma?
Sama palju käivad närvidele staaride hädaldamised, kui palju neil lähikuudel kontserte või monolavastusi ära jääb. Tark kuulsus, kes teab, et erinevalt üleöö sissetuleku kaotanud üksikemast ei juhtu tema elukesega lähikuudel midagi hullu, olgu kuss nagu kult rukkis, kui ajakirjanik talle helistab. Kui selliseid pealkirju silmates tekib üldse mingi tunne, on see tülpimus.
Arvasin, et olen selle tundega üksi, aga ei. Viimastel päevadel olen välismeedias näinud lausa mitut lugu, kuidas mitte ainult tippsport pole viirusejama tõttu välja surnud, vaid sama on juhtumas kuulsustekultusega.
Kuulsusemullist õhk välja
Ameerikas põhjustas tohutut klassiviha Lady Gaga isa, kes arvas, et väga sobiv on ühises hädas pead tõstnud heldimust ja kogukonnavaimu ära kasutada ning postitada üleskutse oma restorani personali palkade jaoks raha kogumiseks. Tema sooviks oli annetusrahast kokku saada 50 000 dollarit. “Halloo! Kas teil tütrega kahe peale polegi pangaarvel kümneid, kui mitte sadu miljoneid dollareid?” pahandas üldsus ja Lady Gaga oli sunnitud isa nürimeelsuse pärast andestust paluma. Samasugune raevukas reaktsioon on tabanud sotsiaalmeedias koroonaviiruse vastu võitlemiseks annetama kutsuvaid Hollywoodi tähti – “Aga miks sa ise oma miljoneid ei luhvtita?” nõuab rahvas kommentaarides.
Põrmugi paremat vastukaja pole pälvinud staarid, kes jagavad veebis oma luksuslikke karantiinipäevikuid. Oh, milline hädaorg tõesti – vaeseke kükitab oma sajaruutmeetrises palees, kus ta ei pääse oma basseinist ja isiklikust tenniseväljakust kuhugi kaugemale. Nii hale, et hakka või nutma! Kui Hollywoodi näitleja Naomi Watts sotsiaalmeedias pisaraid valas, kuna ühekorraga läksid tal rikki mitu kodumasinat, mida ta ilmselt esimest korda elus ise kasutas, ei teeninud temagi teab mis kaastunnet. Eesti staarid õnneks pole piisavalt rikkad, et nii suurelt närvidele käia, aga oleme Kroonika rikaste erist ometi ju lugenud mõnegi “üleöö sissetuleku kaotanu” firmade käibeid.
Oleme läikpaberil näinud ka nende kodusid, kus karantiinis istuda kindlasti lõbusam kui Lasnamäe ühetoalises korteris. Lugejale, kel nälg majas ja üür maksmata, ei lähe absoluutselt korda, milline on Tõnis Niinemetsa, Mirtel Pohla või Elina Nechayeva pangaarve seis. Kuulsused pole ju süüdi, et ajakirjanik helistas ja teada tahtis, aga kas kõigile küsimustele peab vastama?
Ei, me pole selles sugugi “kõik koos”
Kui ühes telesaates manitses tuntud Eesti laulja inimesi kodudes püsima ja siis teise suupoolega pajatas, kui tore on tal oma maakodus, kus ei saavat eriolukorrast maikugi suhu, mõtlesin paratamatult kah: oh, räägi ainult enda eest! Taluhoovil laiutades on tõesti kohatu patroneerida paneelmajade inimesi, kellele on valitsus parajasti teada andnud, et nad enam ei tohi lastega maja taha mänguväljakule minna.
New York Times kirjutab kuulsusekultuse hukku lahkavas kolumnis, et varem ei olegi lõhe rikaste ja ilusate ning vaeste ja õnnetute vahel nii suurena paistnud: “Normaalses maailmas on kuulsused harjunud “oma platvormi” kasutama, et “teadlikkust tõsta”. Praegusel ajal otsivad interneti külge kleebitud traumeeritud inimesed teemasid ja sõnumeid, mis seletaks neile lahti väljaspool koduseinu toimuvaid õudusi. Selle asemel leiavad nad eest hoopis roosiõievannis kümbleva Madonna! Irooniline on, et samal ajal, kui meie tunneme end aina rohkem staaridest võõranduvat, paistavad nemad omakorda soovivat aina rohkem suhestuda tavainimesega.”
Autor: Katrin Pauts
Loe lisaks: Michael Laitman: praegune kriisiolukord päästis meid maailmasõjast! Toimub maailma väga tõsine vaimne ümberhäälestamine
Karmavõlaga koduõpetaja
Ajurveeda konsultant Mirjam Hakkaja: Isolatsiooni õndsus
Kas koroona on hoopis meele tervise probleem?
Igor Mang: Tulemas on noorte aeg. Veevalaja ajastu lapsed on sündinud siia selleks, et see planeet päästa!