“EFT puhul ei ole tegu esoteerikaga. Me ju usume nõelravisse ja teame, mis on psühhoteraapia. Koputamine ühendab need kaks. Koputada saab suhteid, tervist, raha, uskumusi, mõttemustreid, emotsioone, oma kehakeemiat – mida iganes,” kinnitab META-EFT III astme terapeut Eva Kuusk.
Üheksa imelist punkti
Koputama asudes tuleb esmalt hinnata skaalal 1-10, kui tugev emotsioon sind hetkel pureb. Seejärel öelda kolm korda selge häälega nn alustusfraas, koputades ise samal ajal esimest punkti, milleks on labakäe välisserval asuv karatepunkt. Edasi koputad järgmist punkti pealael lõgemekohal, siis kulmude alguspunkte, silmade välisnurka, liigud silmade alla keskele, nina alla, alahuule alla, rangluule ja lõpuks kaenla alla. Tundub keeruline? Tegelikult on asi väga lihtne. Loo lõpus olevat videot vaadates veendud ise.
Kuivtrenni võib aga teha ikka. Oletame, et keegi sul kopsu üle maksa ajas. Mossitamise, vastunähvamise või pisarate poetamise asemel koputa viha endas minema. Oled valmis? Kõigepelt hinda oma tunnet. Ütleme, et see on seitse.
Nüüd koputa kolm korda järjest karatepunkti, öeldes samal ajal: Isegi kui ma praegu Marju (Kalle, kelle iganes) vastu viha tunnen, armastan ja aktsepteerin end sügavalt ja täielikult. Pealael ja teistel punktidel koputades nimetad ära vaid oma emotsiooni: See viha minus. Üks koputamisring ongi tehtud!
Nüüd hinda oma tunnet uuesti. Ütleme, et see on vähenenud viie peale. Uuel ringil ütled karatepunktil koputades alustusfraasi, aga veidi täpsustunud versioonis: Isegi kui ma Marju vastu veel veidi viha tunnen… ning koputad läbi ülejäänud punktid, sõnades juurde: Veel veidi viha minus. Kui ring tehtud, hindad taas. Koputada on mõtet, kuni number hindamisskaalal langeb.
Aga kui ei lähe ära?
Tõsi, võib juhtuda, et koputa mis sa koputad, aga emotsioon jääb näiteks nelja peale pidama. Kuis nüüd? “See võib tähendada, et endise emotsiooni asemele on tõusnud uus, näiteks enesehaletsus. Siis tuleb alustusfraas ümber sõnastada vastavalt sellele, mida hetkel kõige tugevamalt tunned,” toob terapeut selgust. “Koputa ring lõpuni, uut aga alusta nii: Isegi kui ma tunnen praegu enesehaletsust, et lasin endale jälle halvasti öelda… Lühifraas kõlab: See enesehaletsus minus. Uus emotsioon tähendab, et hakkad jõudma oma vihatunde tuumani.”
Edasiliikumist võib takistada ka uskumus alateadvusest, et ahh, ma tegelen mingi jamaga, mis ei toimi. Siis peaks alustusfraas kõlama: Isegi kui ma ei usu, et koputamine mind praegu aitab… Kui see uskumus nullis, koputa oma algset emotsiooni uuesti. Enamasti on seegi läinud.
Veel on variant, et koputad vale tunnet. “Koputamise tõhusus oleneb palju täpsusest. Näiteks koputad muudkui väärtusetusetunnet, tegelikult on sul selle inimesega seoses aga hoopis mingi mälestus hülgamise ajast.” Vilumuse saamiseks soovitab Eva minna EFT kursusele või töötuppa, et õppida enda sisse vaatama, õiget emotsiooni üles leidma, teadlikuks saama ja muidugi ennast koputama.
Ning lõpuks võib olla ka nii, et keha on trauma nõnda ära peitnud, et sa selle tõelist põhjust ise enam üles ei leiagi ehk et oled kaotanud kontakti päris-endaga. Siis tasub minna EFT terapeudi seansile. “Mul on kliente, kes tulevad, kui on mingi peidus põhjus, mida nad kätte ei saa. Käivad paar korda ja pärast tegelevad juba ise. Mõni käib kord kvartalis või mõned korrad aastas n-ö hoolduses. Tervis ei tähenda ju tagajärgede parandamist, vaid enda tervena hoidmist.”
Eva koputab seansil inimest ise ning võtab vajadusel appi rohkem punkte kui nood üheksa. Ka kasutab ta hüpno- ja psühhoteraapiat ning muid meetodeid, mida õppinud on, et jõuda ajulainete igapäevaselt beetasageduselt sügavamale ning tervendada trauma ära lõplikult.
Enne mõtle, siis tunne
Koputamise võti on alustusfraasis ehk probleemi teadvustamises, sest see käivitab peaaju oimusagaras asuvad mandelkehad, mida ka mandeltuumade, amügdalade või amügdaloidkehadena tuntakse. Neis kahes närvirakkude kogumis on meie pikaajaline mälu ning neil on ka esmane roll emotsionaalsete sündmustega seotud tunnete ja mälestuste tekkimisel ja alleshoidmisel.
“Mandelkehad on nagu suitsuandur, mis saadavad ajule signaali hädaohust ega tee vahet, kas oht on reaalne või kujuteldav,” selgitab naine. “Inimene on niimoodi loodud, et mõte on alati enne tunnet. Mõte käivitab kehas biokeemilise protsessi, et käes on SOS-olukord. Neurotransmitterid ja peptiidid transporditakse hormoone tootvatesse keskustesse nagu kilpnäärmesse, harknäärmesse, neerupealistesse, mis asuvad seepeale nõristama adrenaliini, kortisooli ja muid hormoone. Süda hakkab peksma, vererõhk ja veresuhkru tase tõusevad, lihased lähevad pingesse – sa valmistud võitlema või põgenema. Kumbagi pole aga vaja, sest ohtu ju pole, on üksnes mõte.”
Mis siis tegelikult toimub? Eva tõmbab paberile joone – see on inimese elutee, millele ilmuvad traumatäpikesed ehk väliskeskkonnast sisse löövad ja mandelkehadesse salvestuvad välgunooled. Vastuseks traumale tekib mandelkehades emotsioonile vastav strateegia, kuidas edaspidi sarnast tunnet kogedes käituma peaks. Mõni laps jonnib, kui midagi saada tahab, teine muutub tõeliseks moosinäoks. Eva tunnistab, et tema oli jonnija-tüüp ja see jonnimine tuleb tal senini teinekord nii automaatselt, et ehmatab iseendagi ära.
Fraasiga: “Isegi kui ma praegu viha tunnen…” tõstatad probleemi ja käivitad mandelkehad. Fraasiga: “…armastan ja aktsepteerin end sügavalt ja täielikult.” saadad mandelkehadele rahustava sõnumi, et siin ja praegu on kõik korras.
Tõhus esmaabivahend
Kõige tõhusam on koputamine esmaabina kasutades. Ja kui kogu koputusringi tegemiseks aega pole, siis karatepunkti koputamine koos alustusfraasiga võiks terapeudi sõnul igaühel varuks olla.
Istud näiteks ummikus. Selle asemel, et kiruda saatust, iseennast, äratuskella, koputa ärritus minema karatepunkte autoroolil kopsides ja öeldes: Isegi kui see ummikus istumine mind täiega närvi ajab, armastan ja aktsepteerin end sügavalt ja täielikult.
Või kui sul enne esinemist sõnad paanikast suulakke kinni kleepuvad, koputa ja lausu: Isegi kui ma tunnen paanikat selle esinemise ees, armastan ja aktsepteerin end sügavalt ja täielikult.
Või kui sul käivad neelud kreemikoogi järele, ehkki vööümbermõõt niigi pingul, koputa ja sõna: Isegi kui ma mõtlen, et tahan praegu ära süüa terve tordi, armastan ja aktsepteerin end sügavalt ja täielikult.
Füüsilise valu korral püüa kujutada, mis tunde see valu sinus tekitab. Segaduse, hirmu, ebakindluse? Koputad ja ütled: Isegi kui minus on segadus, et mu pea valust lõhkeb ja ma ei saa aru, mis toimub, armastan ja aktsepteerin end sügavalt ja täielikult.
Kõige rohkem tullaksegi terviseprobleemidega. “Iga traumatäpp haigust ei tekita, aga iga haigus on täpi tekitatud küll. Tänapäeval tõdeb tavameditsiingi, et haiguste põhjused on psühhosomaatilised… ei ütle aga, et me saame endid ise tervendada. Haiguse taga on emotsioon ja see tuleb üles leida,” teab terapeut.
Kõik emotsioonid on kasulikud
Ühtegi tunnet koputamisega ära ei võeta, sest nad on kõik vajalikud. Kasulik pole vaid see, kui pendeldatakse äärmustesse. Parim on olla keskel, sest siis on sul kontakt kõikide oma emotsioonidega. Kui võtta inimeselt ära hirm, astub ta kabinetiuksest välja ja jääb, põmm, auto alla. Kui hirmuga on aga kontakt, osatakse olla ettevaatlik. Samas ei tuleks ühtegi tunnet tunda üle 90 sekundi.
No näiteks viha. Et lööd tagantkäe ukse pauguga kinni, muudkui podised ning toodad viha ja vimma veel rohkem juurde. Ketrad seda tunnet päevi… kuni sellest saab sinu tuju…sinu tujust sinu temperament… sinu temperamendist sinu iseloom, mida sa enda kohta teistele jutustad ja lõpuks ise ka uskuma jääd.
Ma olengi selline arglik, tujukas, äkiline, vinguv, ohver, teisi süüdistav. “Mis on tarkus?” mõtiskleb hingearst. “Mälestus ilma emotsionaalse laenguta. Jah, ma mäletan seda valu, mida tundsin. Ma võin seda kirjeldada, aga ma olen end sellest biokeemiliselt lahti ühendanud. Mälestus koos emotsionaalse laenguga tähendab aga, et mõeldes inimesele, kes mulle halba tegi, tunnen ma seda lausa füüsiliselt. Keha ei saa aru, et too sündmus juhtus juba kümme aastat tagasi. See ei ole tarkus, vaid targutamine ja näägutamine. Kui me oma väe taas üles leiaksime, oleksime tõesti terved ja terviklikud.”
Koputamise ABC
1. Kui aega vähe, koputa karatepunkti, aga kindlasti koos alustusfraasiga, et mandelkehad maha rahustada.
2. Üks koputamisring tähendab kolm korda karatepunkti koputamist ja alustusfraasi lausumist ning 6-7 korda iga ülejäänud punkti koputamist koos lühifraasiga.
3. Ühte emotsiooni või probleemi võiks koputada seni, kuni number hindamisskaalal langeb.
4. Mida täpsemalt sa oma tunnet alustusfraasis nimetad ja kirjeldad, seda tõhusam on tulemus.
5. Kui koputades läheb mõni punkt meelest, järelikult pidi seekord nii minema. Usalda oma keha. Kõige hullem, mis juhtuda saab, on see, et “mitte midagi” ei juhtu – ja see pole võimalik.
TFT, EFT, META-EFT
Need kõik tähendavad koputamist. TFT – mõtteväljaravi, Thought Field Therapy on keha biovälja mõjutamine, koputades sõrmedega ülakehal ja kätel asuvaid nõelravipunkte.
EFT – emotsionaalse vabaduse tehnika, Emotional Freedom Technique, on energeetilise psühholoogia teraapiameetod, mis ühendab endas psühhosomaatilise haiguste käsitluse ja teadmised keha läbivatest energiameridiaanidest. Selle lõi Stanfordi ülikooli insener Gary Craig TFTd kasutades ja seda lihtsustades. META-EFT – Eestis EFT praktikuid ja terapeute koolitava norralase Tron Engeri poolt täiendatud EFT meetod. Eestis on tänavu aastast kõik terapeudid vastavalt kas META-EFT I, META-EFT II või META-EFT III kvalifikatsiooniga. Vaata lisa: eft.ee
Rohkem infot leiad ka Eva kodulehelt Elukeskne.
Lugu elust enesest: paanikahoost priiks
Olin 22aastane, kui EFT terapeudi seansile läksin, kuhu mul soovitas minna hea tuttav. Mind vaevasid paanikahood, peas olid imelikud valud ja surinad. Kuu aega varem olin käinud arsti juures põhjalikus tervisekontrollis, kus mulle antidepressandid välja kirjutati. Ei osanud mina seal EFT seansil nimetada ei oma tunnet ega mõtet. Peas oli virrvarr, paanika oli totaalne, mispeale hakkas Eva koputama punkte mu kehal. Paari koputusringi järel tundsin, et paanika oli kadunud. Aga hirm uue hoo ees mitte. Siis koputas Eva mul seda hirmu ja edasi lihtsalt koputas kolmveerand tundi jutti. Igaks juhuks läksin paari päeva pärast uuesti. Veelkord hirme ära koputama. Nüüd on sellest möödas kolm aastat. Mul ei ole olnud paanikahoogusid ega ka hirme hoogude ees. Koputamas olen aga käinud küll. Lihtsalt niisama, sest see “ajumassaaž” on mõnus. – Kaarel
*
Siin videos näitab EFT looja Gary Craig ette punktid, koputamise järjekorra ning õpetab sõnastama alustus- ja lühifraasi.
Ja veel üks video EFT tegemisest ja kasulikkusest.
Kõikide koputamisefotode autor on Aivar Kullamaa.
Teised fotod Eva Kuuse Facebookilehelt.
Allikas: Makarikamaa.wordpress.com
Artikkel ilmus originaalis ajakirja Tervis Pluss tänavuses mainumbris.
Vaata lisaks kirjastuselt Pilgrim ilmunud raamatuid – Nick Ortner “Lahendused koputamise kaudu” ja Jessica Ortner “Lahendused koputamise kaudu. Kaalulangus ja füüsiline enesekindlus”.