Kooselu rahus ja rõõmus: toimiva suhte aluseks on mõistmine

Kui sa soovid elada oma partneriga koos õnnelikult, siis tasub tunda tema loomupäraseid omadusi. "Ei saa oodata, et inimene õitseb alati kui lill, vahel tuleb mõista ka tema sõnnikut", on öelnud Thich Nhat Hanh.
Kooselu

Kui elame kellegagi koos ja soovime üksteist õnnelikuks teha, peaksime kooselu ajal tekkinud sisemiste ajendite muutmisel teineteist aitama. Kui püüame elukaaslast mõista ja kasutame armastavat kõnepruuki, saame teineteist paljuski aidata. Õnn ei ole siis enam ühe inimese isiklik asi.

Kui üks partneritest ei ole õnnelik, siis pole ka teine enam õnnelik. Kui muudame teise inimese sõlmi, toob see õnnetunde ka meile endale. Naine saab põhjustada sisemisi ajendeid oma abikaasas ja mees saab teha sedasama oma naises ning kui nad tekitavad kestvalt üksteises sõlmi, siis ei ole ühel päeval õnnest enam midagi järel. Seepärast tuleks naisel sõlme tekkides seda kohe endale teadvustada. Ta ei tohiks sellest mööda vaadata. Ta peaks võtma aega, et seda jälgida ning asuma siis seda muutma koos abikaasaga. Ta võib öelda: “Kallis, ma arvan, et oleks parem, kui arutaksime selle tüli üle, mida praegu tõusmas näen.” Kui nii naise kui mehe meeleseisundid on veel kerged ja mitte liiga paljude sõlmedega täidetud, on seda lihtne teha.
Iga sisemise ajendi juureks on mõistmatus. Kui suudame näha möödarääkimist, mille ajal see sõlm tekkis, saame sõlme kergelt lahti harutada. Selleks et teadlikku jälgimist praktiseerida, tuleb meil vaadata sügavuti, vaadeldes sõlme olemust ja põhjuseid. Sõlmede lahtiharutamine on selle sisekaemuse üks olulisi kasutegureid.

Nõndasus
Budismis tähendab mõiste “nõndasus” harilikult asjade või inimeste olemust või omadusi; nende tõelist olemust”. Igal inimesel on talle omane loomus. Kui tahame elada mõne inimesega rahus ja rõõmus, siis tuleb meil näha selle inimese loomupärast olemust. Kui kord seda näeme, siis ka mõistame teda ja mingeid probleem ei ole. Me saame elada koos rahus ja rõõmus.
Kui paneme oma majapidamisse sisse maagaasi, et kütta ja süüa teha, oleme gaasi omadustest teadlikud. Teame, et gaas on ohtlik ja see võib meid tappa, kui me ei ole tähelepanelikud. Kuid samas teame ka, et vajame gaasi toiduvalmistamiseks, seetõttu ei kõhkle me seda kasutamast. Sama kehtib ka elektri puhul. Me võime saada elektrilöögi, kuid kui oleme tähelepanelikud, on selle kasutamine kasulik ja mingeid probleeme ei kaasne, sest me tunneme elektri omadusi.
Inimestega on samamoodi. Kui me ei ole inimese loomupärastest omadustest piisavalt teadlikud, võime sattuda probleemi otsa. Kuid üksteise loomupäraseid omadusi teades saame üksteisest palju rõõmu tunda ning olla teineteisele kasulikud. Võtmeks on teise inimese loomuse tundmine. Me ei oota, et inimene õitseks alati kui lill. Meil tuleks mõista ka tema sõnnikut.
Allikas: Thich Nhat Hanh “Meelerahu igas sammus”, kirjastus Pilgrim

Seotud