Imkut vaadeldes on selgesti näha, kuidas ta hingab nina kaudu sisse, samas paisub kõht nagu pall. Toimub kõhu- ehk sügav hingamine. Kõik inimesed hingavad alguses niimoodi. Küllap ka loodusrahvad. Ka inimesed õnnelikult naerdes – kõhunaer genereerib tohutut energiat (meenutagem kas või OSHO poolt pajatatud lugu “Kolm naervat buda”). Nii hingavad hiinlased – maailma terviseteadlikumaid rahvaid. Meenutagem Feng shui punniskõhulist lösutavat Õnnebuda! Ka taoistlikes seksuaalsaladustes on lõtvuseks ja seksuaalenergia alaliseks ülekeharingluseks kõhuhingamine määrav.
Huvitaval kombel säilitavad läänes mehed kõhuhingamise palju suuremal määral kui naised, kes enamuses hingavad vaid kopsu ülaosaga – tänu sellele on naistel vähem kopsuhaigusi, kuid rohkem seedehaigusi.
Millised siis on kõhust algava hingamise kasutegurid?
- Õhk ei jää alla kõhtu “kopitama”, vaid vahetub iga hingetõmbega.
- Kõhudiafragma kui meie organismi suurim diafragma, liikudes kõhuhingamisel ca 2 cm üles ja 2 cm alla, masseerib kõhuõõne organeid (meestel kuni eesnäärmeni välja), parandades nende talitlust ja puhastades toksiinidest. See masseerib ka ülespoole jäävaid rinnaõõne organeid. Meenutagem: sapipõiehaigetel soovitavad arstid teha “kõhuhingamist” – mis vähendab või kaotab valuaistingu.
- Üles-alla liikuv kõhudiafragma on meie “teine süda”, kuna masseerib seda läbivaid suuri pärgartereid, kergendades sellega südame tööd.
- Liikuv kõhudiafragma on meie suurim lümfipump, aidates lümfil “läbi kammida” meie kehavedelikke, puhastades neid liigsest veest, toksiinidest ja patogeensetest mikroorganismidest (lümf liigub kehas alt üles ja siseneb lõpuks suurde veeni rangluu all).
- Hingates õhus sisalduvat praanat ehk chi’d alla kõhtu, ergastame sellega ka keha alumist kolmandikku – mis muidu “tuimeneks”, viies muuhulgas seksuaalvaegusteni (impotentsus, frigiidsus, seksuaalkogemuse “nürinemine”). Seevastu kõhuhingamine viib orgasmikogemuse süvenemiseni.
- Diafragmagahingamine ergutab vereringet, andes organismile rohkem hapnikku ja seega täiendavat energiat. Aitab hommikul üles tõusta.
- Kõhuhingamine stimuleerib parasümpaatilist, lõdvestavat närvisüsteemi, tekitades seesmise rahu ja heaolutunnet ning kõrvaldades stressi. Ega asjata soovitata afektis inimesele: “Hinga sügavalt!”. “Hingata sügavalt” tähendabki alustada seda alt kõhust.
Taoistlik suurmeister Mantak Chia on kõhuhingamise õppimiseks pakkunud järgmist harjutust:
- Istuge toolile, selg sirge, jalad õlgade laiuselt.
- Asetage käed kõhule ja lõdvestage õlad.
- Hingake läbi nina sisse ja tunnetage, kuidas kõhuõõne alaosa laieneb naba piirkonnas (sellest allpool ja ümber selle) nii, et ajab end ettepoole pungi, seejuues diafragma laskub allapoole.
- Lõdvestades rinnakorvi, hingake välja mõningase jõuga (pingutusega), pinguldades kõhuõõne alaosa nii, otsekui naba suruks end vastu selgroogu. Tunnetage, kuidas kerkivad ülespoole (meestel) suguti ja munandid.
- Tehke sellist sisse- ja väljahingamist 18-36 korda.
Kuidas kõhuhingamist taastada?
Selleks tuleb päeva jooksul teha vähemalt paarkümmend “stoppkaadrit”, mil hingata mõned korrad alla kõhtu. 2-3 kuuga võtab alateadvus selle üle ning te hakkate hingama kõhuga isegi magades.
Märkus: Ohu, konflikti, võitluse korral läheb organism spontaanselt üle lõdvestavalt kõhuhingamisel kiireid pingutusi võimaldavale (üla)kopsuhingamisele.
Hommikuharjutus
Hingake alla kõhtu nii, et kõht täitub nagu kummipall, seejärel aga suunake see õhk sissehingamist jätkates rinnakorvi nii, et venituvad mõnusalt ülespoole roided ja rind “läheb kummi”. Tehke lühike hingamispeetus (lugedes algatuseks 3-4-ni) roidelihaste abil (ilma “kurgulukuta”) ja laske seejärel kopsudel eneslikult omateed tühjaks vajuda. Ärge punnitage seejuures sisse hingata kopsude ülatippudesse – et kopsu keskosa saaks vabalt üles kummuda. Tehes seda hommikuti voodis pärast ärkamist, see aitab kopsudel pehmelt käivituda. Alustage väiksema amplituudiga, seda seejärel suurendades.
Autor: Peeter Liiv, Tervisetark
Vaata ka Peeter Liivi 5-osalist tervise kaardistamist, mille üks komponent on ka õige hingamine