Kilpnäärme probleemid? Vaata üle oma elustiil ja toidusedel!

"Lühis kilpnäärme töös jätab jälje viimsele kui keharakule, sest eranditult kõik neist on varustatud kilpnäärmehormooni retseptoritega. Kilpnäärmeprobleemid võivad kehakaalunumbrite nihke kõrval kaasa tuua ka tugevad muutused seedetrakti töös, naha, küünte ja juuste kvaliteedis, kehatemperatuuris, suguhormoonide ning südame-veresoonkonna funktsioneerimises. Kõige rohkem kilpnäärmehormooni retseptoreid on aga ajurakkudel. Niisiis pole üllatav, et kilpnäärme tervise halvenemine jätab tugeva jälje ka meeleolule, mälule, kognitiivsele võimekusele ja võib kaasa tuua ka ärevuse ning depressiooni-ilmingud," kirjutab oma blogis Toitumistarkus.ee integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav.

Kilpnäärme ületalitlusest tunduvalt sagedamini esineb kilpnäärme alatalitlust ning igast kümnest haigestujast ligi 9 on naised. Samuti on praegusel ajal naiste vähkkasvajate statistikas kõige suuremas tõusutrendis just kilpnäärmevähki haigestumine.

Ca 90% kilpnäärme alatalitluse diagnoosidest on põhjustatud Hashimoto tõvest, sageli pole aga patsiendid kursis sellega, et tegu on autoimmuunhaigusega, mille puhul sünteetiline ravim võib küll kompenseerida puuduoleva hormooni, kuid ei tee pikas perspektiivis midagi autoimmuunse põletiku leevendamiseks. Just seetõttu ongi kõige olulisem pühenduda elustiili ja stressitaseme korrigeerimisele ning toiduvaliku peenhäälestamisele.

Igakülgselt tuleks vähendada keskkondlikest kemikaalidest ja saasteainetest põhjustatud toksilist koormust. Nii näiteks on teadusuuringutes selgunud, et toidule lisatud nitraadid ja nitritid ning plastist pärit BPA ühendid tugevdavad kilpnäärme vastast autoimmuunrünnakut ja võivad luua soodsa pinnase ka kilpnäärme vähi tekkimiseks.

Menüüs tuleks panustada võimalikult mahedale terviktoidule, sest taimekaitsemürkide jäägid jätavad tuntava jälje ka kilpnäärme tervisele. Oluline on tasakaalustada veresuhkur ning süüa piisavalt kvaliteetset valku, mis on makrotoitainetest ühtlasi kõige termogeensema toimega.

Kui vanasti oli rahva seas levinud arvamus, et joodi peaks kilpnäärmehaiguste puhul ohtralt tarbima, siis nüüdseks on teadusuuringud tõestanud, et autoimmuunse põletiku puhul võib joodiga ülepingutamine kaasa tuua hoopis põletiku tugevnemise, seda seoses Üllatavalt lihtne moodus veresuhkru tasakaalustamiseks ja seedimise soodustamiseks

Tutvu ka kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Liis Orava raamatuga “Toida oma tervist”

Seotud