KILLUKESI menuromaani “Viiskümmend halli varjundit” teemadel

Mõned huvitavad faktid ja tsitaadid ülemaailmse menuki kohta, mis sel neljapäeval eesti keeles lugejateni jõuab.

Sel neljapäeval, 22. novembril jõuab kirjastuse Pilgrim vahendusel ja koostöös nädalalehega Eesti Ekspress lugejateni maailma raamatuturgude überhitt – moodsale fantaseerimisvõimelisele naisele suunatud E. L. Jamesi erootiline menuromaan “Viiskümmend halli varjundit”.

 • Möödunud aastal ilmunud raamatut on müüdud juba 60 miljonit eksemplari 50 erinevas riigis ning teos troonib kõige kiiremini bestselleriks müünud raamatute edetabeli tipus, edestades isegi Harry Pottery seeriat.
 • Tegemist on triloogiaga, mille esineme osa ilmub eesti keeles sel neljapäeval ja järgmised osad 2013. aasta alguses ja kevadel
 • “See romantiline ja haarav romaan mõjub vabastavalt, tekitab tõelist sõltuvust ja jääb alatiseks meelde,” kirjeldab autor E.L. James oma teost, mis on fenomenaalse kiiruse ja ulatusega tõusnud ülemaailmseks bestselleriks. “Ma kirjutasin kirgliku armastusloo, mis on meelelahutuslik ja kus karakterid on hästi välja arendatud. See on suurepärane võimalus elada koos nendega läbi emotsionaalne teekond ja testida oma fantaasiate piire,” lisab autor ja tunnistab ka, et kirjutas raamatu sellest, mis teda ennast sütitab ja erutab: “S&M is hot!”
 • Triloogia murrab seksuaalsusega seotud tabusid ja heidab valgust sadomaso mängude teemale (BDSM = Bondage Dicipline Sadism Masochism). Välisajakirjanduse põhjal on “Viiskümmend halli varjundit” muutnud Ameerika ja Briti naiste seksuaalkäitumist palju vabamaks ja mängulisemaks.
 • Juba käib töö ka filmi kallal! Produtsentideks on Michael De Luca ja Dana Brunetti. Bret Easton Ellis avaldas soovi kirjutada stsenaariumit ning on väga pettunud, et kaas-stsenaristiks sai tema asemel hoopis kirjanik ja produtsent Kelly Marcel. Kuulujutud räägivad, et Angelina Jolie tahaks teha režissööritööd, aga praegu hoitakse asja veel saladuseloori all ning ka see, kes hakkab mängima Christian Greyd, pole veel kindel – võimalike variantidena on läbi käinud sellised nimed nagu Christian Bale, Ian Somerhalder, Matt Bomer, Ryan Gosling, Alexander Skarsgard aga seni on need vaid oletused.
 • Plaadifilma EMI Classics andis välja triloogia autori poolt valitud paladega kogumikplaadi “Fifty Shades of Grey: The Classical Album”, mis tõusis Billboardi klassikalise muusika müügiedetablis tänavu oktoobrikuus neljandale kohale ja teenis ära kriitikute heameele lugude valiku osas.
 • Kaur Kender: “Seks ja Linn tegi lõbusa muigega anaalseksist rääkimise korraga vastuvõetavaks suuremas seltskonnas kui kahekesi omavahel nohisedes. “Viiskümmend halli varjundit” lisab lisab võimalikke teemasid oluliselt rohkem, kui pealkirjast võiks arvata. Ja naise kirjutatud. Lugesin suure huviga. Mida ja kuidas naised mõtlevad on ju tavaliselt sõjasaladus. See raamat on teated otse vaenlase tagalast. Ja piinavalt on alati huvitav.”
 • Ettevõtja ja meediapersoon Karoli Hindriks soovitab erootiliselt pingestatud teost: “Siinkohal annaks vastuolulisi soovitusi – ühest küljest suurepärane raamat pimedateks Põhjamaa sügis-talvisteks õhtuteks. Teisalt aga ärge lootke, et peale lugemist uni tuleb! Kindlasti aitab kirjanik E.L. James aitab selle raamatuga murda seksitabusid. Ja ega veidi vabameelsem mõtlemine meie põhjamaiselt kargetele inimestele mööda külge maha ei jookse.”
 • “Kõnealune romaan on antropoloogilisest vaatenurgast hea näide sellest, mis suurt hulka inimesitegelikult huvitab. Ka selle teose fenomen on täiesti loomulik nähtus, sest seks ja seksuaalsus on oluline osa inimese elust. Romaani autor on võtnud endale raske ülesande seda tundlikku teemat ilukirjanduslikus vormisavatult, mänguliselt ja haaravalt kirjeldada ning on sellega väga hästi hakkama saanud. See on kirglik kahe inimese armastuslugu, mis avardab hoiakuid ja tekitab palju emotsioone,” kirjeldab menuromaani lugedes tekkinud mõtteid AS Eesti Ajalehed juht Kadi Lambot.
 • Raamatu kirjastaja Tiina Ristimets aimab, mis võib olla menuromaani niivõrd mastaapse edu taga: “”Viiskümmend halli varjundit” triloogia on pigem sotsiaalse alatooniga meelelahutuskirjandus, millel on paljude inimeste jaoks intrigeeriv peateema ehk seksuaalsus ning sellega seotud tabudega kaasas käivad eelarvamused. Raamat kõnetab igat inimest, kes on tundnud üksindust ja igatsust. See lummav erootiline romaan annab ohtralt mahlakat fantaseerimisainest tänapäeva moodsatele naistele, kes unistavad salapärast, põnevusest ja lähedusest.”
 • “Viiskümmend halli varjundit” jutustab kirjandustudengist Anastasia Steele, kes intervjueerib edukat ettevõtjat Christian Greyd ja leiab, et mees on väga ligitõmbav, ent samas heidutav. Olles kindel, et nende kohtumine ei läinud hästi, püüab ta temast mitte mõelda – kuni Grey ilmub poodi, kus Ana töötab, ja kutsub ta välja. Kogenematu ja süütu Ana on rabatud, et ta tahab seda meest. Ja kui too teda hoiatab, et parem oleks temast eemale hoida, tahab ta teda veelgi rohkem. Ent Greyd piinavad sisemised deemonid ning vajadus kõike kontrollida on ta kinnisidee. Nad alustavad kirglikku armusuhet. Ana õpib tundma oma ihasid ning avastab ka sünged saladused, mida Grey peidab avalikkuse pilkude eest.

E.L. James “Viiskümmend halli varjundit”
Tõlkinud Tiina Kanarbik
Toimetaja Leelo Laurits
520 lk, pehme köide
Kirjastus Pilgrim 2012

Alates neljapäevast, 22. novembrist kuni 5. detsembrini on menuromaan “Viiskümmend halli varjundit” saadaval Selveri ja Prisma kauplustes üle kogu Eesti vaid koos nädalalehega Eesti Ekspress.

 

Seotud