Keskkonnasõbralik tegu: San Francisco on esimene plastpudelid keelustanud linn USA-s

Tänapäeva tarbimisühiskonda iseloomustab rohke plasttoodete kasutamine nii jookide ja toiduainete pakendamisel kui ka erinevate toodete koostises. Paraku aga tekitab see rohkelt keskkonnale kahjulikku prahti: näiteks kasutavad ameeriklased aastas 50 miljardit plastikust veepudelit, millest ümbertöötlusesse jõuab vaid 23%. Eelmisel aastal aga asus San Francisco linn tegema samme plastprahi vähendamiseks ning nüüdseks on saanud sellest esimene plastikust veepudelid keelustanud linn USA-s, vahendab Telegram.ee.

2014. aasta kevadel kiitis San Francisco haldusnõukogu ühehäälselt heaks määruse keelustada linna omatud kinnisvaral ühekordsete plastikust veepudelite müümise. Juba 2014. aasta oktoobrist alates on kehtinud linna alal ja siseüritustel 0,62 liitriste või väiksemate plastikust veepudelite müümisel kuni 1000 dollariline trahv. Alates 2016. aastast peaks keeld hakkama kehtima ka välisündmustele, eranditeks on sealjuures spordisündmused. Keeluga kohanemiseks ja uute lahenduste väljatöötamiseks on antud toiduautodele ja suurtele MTÜ-dele määruse täitmiseks aega 2018. aastani. Keelu mitterakendamist on võimalik taotleda kui adekvaatset alternatiivset veeallikat pole võimalik korraldada.

Määruse algatanud järelvaataja David Chiu sõnul on määruse üheks eesmärgiks panna inimesi rohkem mõtlema oma jäätmete üle ning vähendada prügimäele jõudva plastiku kogust. Sama eesmärgiga keelustati linnas ka plastvahust karbid ning kilekotid – antud ettevõtmine suurendas märkimisväärselt taaskasutatavate kottide populaarsust ning vähendas plastprahi teket. Ühekordsete plastikust veepudelite ostmise asemel julgustatakse inimesi kaasas kandma isiklikke taastäidetavaid pudeleid, mida saab täita avalikku ruumi paigutatud veepunktides.

Allikas: MSNBC, Global Flare, SF Gate põhjal Telegram.ee

Seotud