Kehamärgid – mida võib neist välja lugeda oma tervise kohta?

Jälgi regulaarselt oma keha, sest nii saad kõige kiiremini jälile terviseprobleemidele, mis veel võibolla endast tõsiselt füüsiliste hädadega märku ei anna, kuid mis võivad olla juba hoomatavad.

Kehamärgid räägivad iseenda eest.

Keel

Keele tipp on seotud südamega. Terve keel peab olema sile, paindlik, niiske, kahvatupunane ning kaetud valkja kihiga. Paks valge katukiht keelel näitab, et kehas on palju lima ja puudus kasulikest bakteritest ning pärmi liigsusest organismis. Tihe kollane katt keelel viitab organismi liigsele kuumenemisele, mis tähendab tervislike bakterite puudumist kehas. Kui katuga on kaetud keele tagaosa, tuleks tähelepanu pöörata käärsoolele.

Sõrmed

Paistes sõrmed või turses käed on märk B6 vitamiini puudusest. Punane kestendav nahk kätel on märk tsingipuudulikkusest. Vesivillid ja praod sõrmeotstel viitavad tsingipuudulikusele.

Jalad

 • Valud põlves võivad viidata vitamiinide ja mineraalide puudulikkusele kehas.
 • Krambid jalgades on tingitud magneesiumi või kaltsiumi puudusest.
 • Veenilaiendid on toitainetevaeguse või maksakõhetumise tunnus.
 • Pragunenud tallad näitavad võimalikku pärmitaseme tõusu kehas.

Küüned

Valged laigud küüntel on klassikaline märk tsingipuudulikusest võib olla puudus ka teistest mineraal ainetest. Murduvate, pragunevate küünte korral on tegemist maksapuudulikuse, kaltsiumi, tsingi ja olulise rasvhapete puudulikuse või maohappe vähesusega.

Nahk

 • On inimese suurim väljutusorgan, mille kaudu väljutab inimene jääkaineid. Nakkus, haigestumine ja mürkained kehas võivad tekitada naha pinnale põletikku nagu vinnid ja muu selline.
 • Vinnide rohkus võib olla seotud ka hormonaalse häirega või tsingipuudulikkusega.
 • Naha kollakas värvus viitab maksa ja sapipõie talituse häiretele.
 • Kareda naha puhul on tegemist liigse loomse valgu, magusa ja stimulantide ületrarbimisest.
 • Liiga kuiv kui ka liiga rasune nahk räägib rasvade ainevahetushäirest.
 • Halvalõhnaline higi räägib ebasobivast toidust ning toksiinide rohkusest kehas.
 • Naha üldine halb seisund vinnide, lööve, ekseem, rasune ning ketendav nahk räägib närvisüsteemi, maksa, soolestiku ja neerude halvenenud seisundist.

Juuksed

Juuste väljalangemine võib olla seotud vajalikke vitamiinide ja mineraalainete puudusest organismis. Juustele mõjuvad halvasti kohvi, suhkur, shokolaad, rasvane liha ja suitsetamine. Tuhmid ja elutud juuksed ( värvimist ja töötlemist mitte arvestades) näitavad oluliste rasvhapete puudust.

Käsnad, tähnid, sünnimärgid ja -laigud

 • Tähnid on märk süsivesikute liigsest tarbimisest ja häiretest nende ainevahetuses.
 • Näsad annavad märku valkainete liigsest elimineerimisest, liigsest rafineeritud süsivesikute ja halbade rasvade tarbimisest.
 • Käsnad viitavad neerude ja jämesoole tegevuse häiretele ja on tingitud valkude, halbade rasvade ülesöömisest, mis omakorda tekitab kõhukinnisust ja kalduvust kasvajate tekkeks.

Silmad

 • On inimese hinge peegel, kuid nad annavad ka infot meie närvisüsteemi, seede- ja erituselundite seisundi kohta.
 • Normaalselt pilgutab inimene silmi minutis 15- 20 korda. Tihedam pilgutamine on tõsine märk stressist, näitamaks, et närvisüsteem on tasakaalust väljas.
 • Tumedad ringid silmade all viitab ainevahetuse aeglustumisele või häiritud maksa ja neerude funktsioonist või toidutalumatusele
 • Silmaalused kotid näitavad lima või vedeliku kuhjumist organismis. Liigne piima, rasvade ja nisu tarbimine.

Suu ja huuled

Peegeldavad seedeelundite seisundit. Terved huuled on roosakas punased, näidates, et vereringe, hingamis- ja seedeelundite tegevus on korras. Pinges huuled näitavad, et inimese soolestik on pinges.

Kõrvad

Lõhed kõrvade taga on märk tsingi puudusest. Liigne vaik kõrvades näitab oluliste rasvhapete nagu omega 3 puudust.

Pea

Peavalu on üsna tavaline nähtus, kuid valu põhjus on sageli hoopis mujal. Näiteks pinge kaela- ja õlalihastes. Migreeni korral on tihti tegemist mõne toidu talumatuse või allergiaga. Kõõm peas võib olla tingitud pärmi üleküllusest või oluliste rasvhapete ja, B6 vitamiini ja seleeni puudusest.

Nägu

Nahaalused veenid põskedel ja suurenenud kapillaarid on märk seedeensüümide puudulikkusest või mao madalast happesusest.

Kõht

Hell gaase täis kõht viitab madalale maohappe tasemele ja seedeensüümide ebapiisavusele.

Väljaheited

 • Iga inimene peaks toitu väljutama vähemalt 1 kord päevas. Ideaalne oleks isegi peale igat toitukorda. Oluline on ka väljaheite konsistents.
 • Halvalõhnaline väljaheide on märk kehvast seedimisest ning seedeensüümide puudulikkusest. Kindlasti on sellisel juhul organism täis jääkaineid ning soolestik on happeline.
 • Väljaheide, mis kleepub poti külge näitab, et organismis on liigselt niiskust. Lima tekitavad enamasti piimatooted.
 • Kõhukinnisuse korral vajab aga abi sinu ummistunud maks. Kõhukinnisus ainuüksi 1 ööpäeva jooksul võib põhjustada mürgitusnähte kehas.
 • Pidevalt vedel väljaheide on märk põrna kehvast funktsioneerimisest.

Uriin

Hägune uriin on märk niiskest ja happelisest kehast, mis on tingitud ebasobivate toitude söömisest. Liiga sage urineerimine ehk iga 15- 30 minuti järel on märk neeru vähesest energiast ja väsinud põiest. See võib olla põhjustatud kohvi ja karastusjookide joomisest. Liiga harv urineerimine ehk vähem kui 3 korda päevas viitab vähesest vedeliku tarbimisest ja keha kuivamisest.

Liigne haigutamine ja ohkamine

Ei pruugi olla märk igavusest või väsimusest. Tihtipeale näitab see seda, et aju ei saa piisavalt hapnikku ja hingamine on liiga pinnapealne, eriti suitsetajatel. Põhjus võib olla ka madalas veresuhkru tasemes.

Hemorroidid

On põhjustatud tavaliselt maksa ülekoormusest. Sinu maks karjub abi järele.

Kõrvetised

Reflukshaigus on tihti põhjustatud individuaalne talumatus mõne toiduaine poolt, aga ka liiga hiline või vürtsikate söömine, kohvi, alkohol, äädikas, suitsetatud ja soolased tooted. Stress ja närvisüsteemi tasakaalutus.

Tselluliit

Tselluliiti põhjustab toksiliste ainete kuhjumine keha kudedesse, mis on omakorda põhjustatud rafineeritud ja töödeldud toitude ületarbimisest ja vähesest juur- ning puuvilja tarbimisest. Kui lihastes pole piisavalt hapnikku, et viia happed ja muud mürgid välja, siis tekib tselluliit. Kui nahaalusesse sidekoesse koguneb liiga palju rasva, jääkaineid ja vedelikku, moodustuvad neist vee-, rasva- ja jääkainete tühimikud, mis paistavad nahapinnal inetute mügarikena. Sellised kobarad on võimelised paisuma kuni viiekümnekordseks ning ummistavad vere- ja lümfiringluse, takistades organismile omast normaalset toite- ja puhastusprotsessi.

Kehakaal

Nii üle- kui alakaal räägib probleemidest inimese kehas, liiga ühekülgsest ja toitainete vaesest toitumisest. Nii suurest ülekaalust kui ka alakaalust võivad alguse saada tõsised terviseprobleemid. Kaalu “kõikumine” on kehale ülimalt koormav.

Kroonilised põletikud ja infektsioonid

Madal immuunsus, happeline keha, hea alus kasvajate tekkeks.

Allikas: Paastu puhastav jõud

Kuidas olla vana ja tark naine?

Tasakaalusta oma seedimist vürtsiteega!

Seotud