Keemiavaba nahahooldus: nipid, kuidas hoolitseda oma ilu eest looduslike vahenditega

Suvel veedame rohkem aega reisides, maal või suvilas puhates ega soovi erinevaid kreeme ja nahahoodusvahendeid endaga kaasas kanda. Kreemipotsikute linna jätmine on kahtlemata mugav, kuid sellega kaasneb ka hoopis olulisem tahk, ja nimelt, see võimaldab nahal ja seeläbi kogu kehal "keemiast" pisut puhata, kirjutab terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav lehel Toitumistarkus.ee.

On tehtud uurimusi, millest selgus, et keskmine naine määrib endale igapäevaselt enne kodust väljumist peale tervelt 18 erinevat, kosmeetikumides sisalduvat kehavõõrast ainet. Arvestades, et kõik, mida me nahale määrime, on juba sekundite pärast meie vereringes, peaksime hoolikalt läbi kaaluma, mida ja kui palju me oma kehasse imbuda laseme. Tavapoest on võrdlemisi raske leida kreeme, kus poleks sees meie hormonaaltasakaalu mõjutavaid võõröstrogeene (parabeene, fenoksüetanooli, petrokemikaale) jt. sünteetilisi lisaaineid. Seega kulub väike puhkus nahale marjaks ära. Meie tervisele oleks kahtlemata veelgi parem, kui looduslikust nahahooldusest kujuneks harjumus.

Üks parimaid ja lihtsamaid võimalusi meigieemaldamiseks on kindlasti extra virgin oliivõli. Mõnusama emulsiooni saamiseks võib õli kombineerida tilgakese veega. Enne tarvitamist tuleks pudelit kindlasti loksutada, et vesi ja õli seguneksid. Oliivõli pühib nahalt ka kõige kangekaelsemad jäägid, rikastades nahka samal ajal kortsudevastase ja naharakke uuendava E-vitamiini ja põletikuvastaste ühenditega. Nahk jääb pehme, toidetud ja siidiselt sile.

Täpselt sama tõhusalt toimib ka hea kvaliteediga virgin kookosõli. Mõlemad õlid sisaldavad rohkelt ka beeta-karoteeni, mis kaitseb nii taimi kui meie nahka ohtliku UV kiirguse eest. NB! Kookosõli on seoses oma antibakteriaalse toimega ka parim deodorant kaenla alla määrimiseks!

Kui meik on eemaldatud, võiks teha näomaski – mõne muna suvekodust vast ikka leiab. Kui ei, võib selle ehk laenata mõnelt lahkelt naabritädilt. Kuivema nahatüübi puhul kandke näole ja kaelale kasulike rasvhapete rikas munakollane, rasvasema nahatüübi korral eelistage munavalget, millele võib lisada ka pisut sidrunimahla ja mett. Normaalse naha korral võib ära kasutada nii munavalge kui -kollase. Segage see läbi ja kandke nahale, unustada ei tasuks ka dekoltee piirkonda. Muna võiks maha pesta 20-30 minuti pärast. Nahk on toniseeritud ja siidpehme, suurepoorilise naha puhul toimib munavalge mask ka tõhusa pooriahendajana.

Hea näomaski saab ka, kui segate kokku sidrunimahla ja ekstra virgin oliivõli. Kandke segu näole, lõdvestuge ja laske loodusel toimetada. Maski võiks maha pesta ca 15 minuti pärast. Segu toimib ka pleegitavalt, seega on seda hea kasutada nii aknearmide kui pigmendilaikude korral.

Pisut innovaatilisemalt mõjub vast naturaalse jogurti, apelsini ja aaloe mask. Võtke lusikatäis kvaliteetset (suhkrulisandita) jogurtit, lisage sinna purustatud apelsinilõik ja pressige segusse pisut aknalaual seisva aaloe mahla. Saate elustavalt mõjuva maski, mis annab silmad ette enamusele purgitoodetele.

Nahale võib määrida väga erinevaid aiasaadusi. Kurgihooajal kasutage purustatud kurki, see sisaldab ohtralt nahka pinguldavat ränioksiidi ja annab seeläbi noorendava efekti. Maasikahooajal ei saa aga mööda maasikamaskist.

Tegelikkuses peaksimegi nahale panema vaid seda, mida me hea meelega ka suhu paneksime – nagu öeldud, jõuab see kõik ülikiiresti meie vereringesse. Samuti tuleks meeles pidada, et nahka tuleb hooldada nii seest kui väljast. Pealemääritud maskidest veelgi tähtsam on piisav niisutus läbi sagedase veejoomise ning kvaliteetsete rasvade olemasolu menüüs. Paljudele võib üllatusena tulla fakt, et nahale üliolulist biotiini toodavad ka meie soolebakterid, seega mõjub tasakaalust väljas mikrofloora sõnaotseses mõttes laastavalt ka nahale. See on aga juba hoopis uus teema.

Autor: terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav

Allikas: Toitumistarkus.ee

Seotud