Käes on sirelite õitsemise aeg ning taimeravi huvilised võivad selle üle mitmel põhjusel rõõmustada. Lisaks kaunile välimusele pakub sirel leevendust nii mõnelegi tõvele, alates köhast, lõpetades radikuliidiga.
Enamasti kasutatakse raviks valget sirelit, see on kõige parem. Kasutatakse nii sireli pungi kui ka õisi, lehti ja koort. Pungi varutakse kevadel nende paisumise ajal. Õisikuid kogutakse õiepungade puhkemise ajal. Lehti nopitakse kuiva ilmaga suve esimesel poolel, õitsemise ajal. Koort kogutakse noortelt okstelt.
Haiguste ravi
Suhkruhaigus, bronhiaalastma – tee sireli lehtedest. 1 sp peenestatud lehti (õitsemise ajal kogutud) valada üle 1,5 klaasi keeva veega, jätta 1 tunniks tõmbama, kurnata. Tarvitada 2 spl korraga 2-3 korda päevas peale sööki. Kuu aega. Siis paus 10 päeva ja võib uuesti.
Kondivalu – tinktuur kuivatatud õitest. Sireliõied ära kuivatada ja viina sisse panna. Seista lasta umbes 48 tundi. Tarvitada tuleb 3 korda päevas 1 teelusikatäis korraga. Haigeid kohti võib ka määrida.
Radikuliit, osteokondroos, artroos, artriit – tinktuur meega. Peenestada 2 spl sirelilehti, segada need 300 grammi rõikamahlaga, lisada 200 grammi mett ja 100 ml viina. Jätta kaane alla 1 ööpäevaks. Enne valutavale kohale määrimist loksutada.
Podagra, soolade ladestumine, rauma, liigeste artriit – tinktuur õitest. Puistata värskeid sireliõisi kergelt (mitte kokku pressides) 1,5-liitrisesse purki ääreni, valada üle viinaga, sulgeda, jätta 3 nädalaks pimedasse kohta, kurnata. Võtta enne sööki sisse 30 tilka 3 korda päevas 3 kuu jooksul. Selle tinktuuriga võib määrida ka haigeid kohti ja teha kompresse. Tinktuuri reuma puhul sissevõtmiseks võib teha ka nii: hoiad noori kasepungi ja sireliõisi viina sees kaks nädalat.
Sireliõite tõmmis ehk tee on higileajava, nõrga röga- ja uriinieritust soodustava toimega.
Rahvameditsiinis kasutatakse seda bronhiidi, ülemiste hingamisteede katarride, kopsupõletiku, isegi bronhiaalastma ja põiepõletiku korral. Tee valmistamiseks valatakse supilusikatäiele õisikutele klaasitäis keevat vett ning lastakse tund aega seista. Seda võetakse sisse 1 supilusikatäis 3-4 korda päevas.
Tee närvilisuse korral, mis tuleb vihastamisest, ehmatamisest ja kurvastamisest – sirelilehe tee ja raudrohu tee paneb magama ning rahustab närvilist inimest.
Loe täismahus artiklit: Koduhaldjas.blogspot.ee