Rahvameditsiin soovitab vaarikaõite ekstrakti kasutada hemorroidide ja mõnede naistehaiguste puhul. Roosipõletiku ja vistrike esinemisel on nägu kasulik pesta õiekeeduveega.
Vaarika õitest, lehtedest ja noortest okstest valmistatud tõmmist peetakse suurepäraseks vahendiks põletushaavade, valude ja maovaevuste puhul. Kaks supilusikatäit droogi valatakse üle klaasi keeva veega, lastakse tunni jooksul tõmmata ja juuakse siis kolmandiku klaasi kaupa 3 korda päevas 20 minutit peale söömist.
Populaarseim vahend külmetushaiguste ravimisel on tõmmis kuivatatud vaarikamarjadest. Muuseas aitab külmetushaiguste korral suurepäraselt ka tõmmis vaarika lehtedest ja noortest okstest. See on ka tugevatoimeline palaviku alandaja ja higistamisvahend. Valmistatakse seda järgmiselt: neli teelusikatäit kuiva droogi valatakse üle kahe klaasi keeva veega, lastakse suletud nõus 2-3 tundi tõmmata, seejärel kurnatakse. Tarvitatakse seda ravijooki soojalt, poole klaasi kaupa 4 korda päevas.
Üsna sageli mainitakse ravimtaimi kirjeldavates käsiraamatutes ravivahendina vaarikateed. Selle tee valmistamiseks kasutatakse vaarikataime ladvavõrseid, millel leidub lehti, õisi ja valmimata vilju. Tarvitatakse seda külmetuse, kõrgvererõhu ja ateroskleroosi korral. Peale selle kasutatakse teed (nii sees- kui välispidiselt) ka mõnede nahahaiguste ravimisel.
Muuseas tuleks märkida, et paljude asjatundjate arvates on vaarikatee toorme korjamiseks kõige sobivam aeg sügis (seda siis, kui maalapil kasvatatakse parendatud vaarika sorte, sest nagu teada, parendatud sortide kasvatamisel jääb suurem osa taime potentsiaalist kiiresti saabuvate öökülmade tõttu kasutamata). Nii et vahetult enne öökülmade tulekut tuleks alustada vaarikataimede latvade kärpimisega (kus on küljes nii õied kui ka valmimata viljad). Parendatud sortide puudumisel hakatakse tõmmise toorme varumisega tegelema suve alguses – tavapärase harilike vaarikasortide juunikuise kärpimise käigus.
Mõne sõnaga vaarikalehe raviomadustest. Rahvameditsiinis kasutatakse vaarika lehtedest valmistatud tõmmiseid ja ekstrakte järgmiselt – ägeda kõhulahtisuse, koliitide, maoverejooksude, hemorroidaalsete verejooksude, bronhiitide, pneumooniate ning samuti vistrike, sammaspoolide ja nahalöövete ravimisel.
Vistrikevastane vahend: 20 g kuivi vaarikalehti valatakse üle klaasi keeva veega ja lastakse termoses tõmmata. Tõmmist juuakse päeva jooksul pidevalt. Kuu aja pärast on suurepäraseid tulemusi näha.
Vaarikalehe tõmmis: vaarika lehtedest valmistatud tõmmist kasutatakse suuõõne ja kurgu loputamiseks põletike korral (eriti angiini puhul). Arvatakse, et värsked vaarika lehed parandavad haavu, aitvad maohaavade ja ekseemide korral. Ennemuiste valmistati kuivatatud lehtedest ekstrakt, millega raviti tõhusalt vigastusi (kannatada saanud kohale pandi mähised).
Vaarikamarjadest mask: üldtuntud on vaarikamarjadest tehtud kosmeetiliste maskide ravijõud – nad pidurdavad naha vananemist ja parandavad selle toonust. Toniseeriva ning samuti põletikuvastase toimega on ka värsketest peenestatud vaarikalehtedest tehtud mask. See kantakse rasvase kreemiga kaetud näonahale ja hoitakse seal 10-15 minutit.
Allikas: Maasikas – maitsev suvine energia- ja vitamiinipomm
Hea teada! Millised toiduained sobivad koos söömiseks, millised mitte?
Blenderi vaenlased: 8 toitu, mida ei tasu blenderis purustada