Organismile on talumatuse reaktsioonid stressirikkad ja see põhjustab stressihormooni kortisooli vabanemise, mis omakorda mõjub nahale. Kortisool võib hävitada kollageeni ja see aeglustab paranemise tempot. Samuti vähendab see naha suutlikkust sünteesida elutähtsat molekuli, mida nimetatakse hüaluroonhappeks. See aitab anda nahale niiskust ja säilitada selle nooruslikku ümarat tekstuuri.
Kortisool õhendab ka pealmisi nahakihte ja toob veresooned rohkem nähtavale, tekitades laigulise punase jume, mis paneb aastaid juurde (Austria Ludwig Boltzmann Institut für Menschenrechte ühes uuringus18 leiti, et ebaühtlane nahatoon võib lisada näo vanusele 20 aastat). Teine asi, mis ilmneb kehas toidutalumatuse reaktsiooni ajal, on insuliini ja suhkrute taseme tõus ja nagu me varsti arutame, on suhkur kõige hullem toitaine, mis otseselt nahka vanemaks muudab. Kui su vereringes on suhkrute tase kõrge, siis sa vananed kiiremini – uuringud näitavad, et inimestel, kellel on 2. tüüpi diabeet (ja tavaliselt on nende veresuhkru tase kõrge), on naha vananemise tase kolm korda kõrgem kui elanikkonnas üldiselt.
Toidutalumatuse puhul on huvitav see, et seda võib põhjustada iga toit – isegi selline, mida sa sööd äärmiselt väikeses koguses. Minul on küüslaugu talumatus – kui ma seda söön, päästab see valla põletikureaktsiooni. Sellega läheb mu soolestik täiesti käest ära, mul tekib kerge liigesevalu, kõht streigib ja alati tulevad mul näkku vistrikud – see on minu jaoks selge märk, et see toit ei sobi mu kehaga. See tõestab, et reaktsiooni võib vallandada iga toiduaine, aga kui ma teen kliinikus inimestele toidutalumatuse testi, tulevad korduvalt esile viis toiduainet. Nii et ma soovitan alati inimestel vaadata neid, enne kui nad hakkavad analüüsima iga toitu, mida söövad.
Need viis toiduainet on järgmised:
• Lehmapiim. Ehkki osa inimesi saab seda juua, leiavad paljud, et neile piimatooted ei sobi. Tegelikult on piimas vähemalt neli erinevat ainet, millele inimesed reageerivad. Need on laktoos, kaseiin, valk A1 ja vadak. Sinu probleem võib olla seotud ühe või mitmega neist ainetest.
• Gluteen. Ma räägin gluteenist ikka ja jälle, sest see on väga tähtis. Gluteeni suhtes võivad ilmneda kolm eri tüüpi reaktsiooni: tsöliaakia (vt lk 43), mittetsöliaakia gluteenitundlikkus ja üldine talumatus.
• Soja. Mul on soja suhtes kahetised tunded. Hormoonitaset võib see kasulikult mõjutada, aga kahtlemata on palju patsiente, kellele soja ei sobi. Peamine on meeles pidada, et kõiki sojatooteid ei valmistata ühtemoodi. Geneetiliselt muundatud soja nagu sojapiimas võib tõenäolisemalt tekitada reaktsioone ja soolestikuhädasid, võrreldes fermenteeritud sojaga, mida Aasias traditsiooniliselt süüakse. Kui tahad lisada oma toidusedelisse sojat, siis eelista töödeldud toodetele selliseid nagu tempeh, miso, natto või Korea pastasid nagu doenjang.
• Munad. Munad on väga tavaline toidutalumatust põhjustav toiduaine – ja sageli on inimesel sel juhul probleeme ka kanaliha söömisega. Ilmselt ristreaktiivsuse tõttu, mis on seotud millegagi, mida kanad söövad.
• Pärm. Ma näen pärmitalumatust paljudel soolestiku probleemidega patsientidel. Tavaliselt satub meie toidulauale kaht tüüpi pärmi – küpsetuspärmi ja õllepärmi –, mis võivad ilmneda ka mujal kui tavalises leivas ja õlles. Pärmi võivad sisaldada ka sarvesaiad, sõõrikud, koogid, muffinid, vein, siider, puljongikuubikud ja kastmed ning ka Marmite, Bovril ja Vegemite. Pärmi võib leiduda ka paljudes maitseainetes, eriti neis, mis sisaldavad äädikat, ning samuti B-vitamiiniga toidulisandites.
Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim ilmunud Nigma Talibi raamatust „ Anti-Ageing. Pöördeline teekond särava ja noorusliku nahani.“