Kas sinu süda on maailmale ja armastusele avatud?

Süda on püha paik meie kõigi jaoks. See on pelgupaik, kuhu pugeda peitu, kui tunne on kehv või raskus koob hinges võrku. Paljude inimeste jaoks on südame uks sulgunud isegi nende endi jaoks, rääkimata teistest inimestest. Kui sa visualiseerid oma südame enda ette siis kas selle uks on avatud? Sinule? Teistele? Millises seisus sinu süda on?

Süda on juht, kes juhatab sind läbi elu õigel rajal. Kui sinu süda ei ole terve, avatud ja rõõmus, siis ei saa ta sind ka õigele teele juhatada. Kui sinu süda on sulgunud siis tea, et see ei ole suletud vaid halvale, ebaaususele, valele, valule ja hirmule. See on suletud ka küllusele, võimalustele, rikkusele, heale, ilusale ja armastusele. See on suletud kõigile ja kõigele.

Minu kõrvust on tihti vilisenud tuule kombel mööda lause: ”Mu süda ei ole avatud. Mu süda on sulgunud.” Siiani on olnud mul seda raske mõista, olles ise alati väga avasüli inimesi oma südamesse vastu võtnud ja neile sooja paika pakkunud, ei ole ma märganud, mida see tegelikult minu südamega teinud on.

Mõni aeg tagasi tunnistasin enesele, et mõningad inimesed ja sündmused on muutnud minu südame seisukorda ning keeranud selle ukse lukku ning minul seda võtit enam ei ole. Võti kadunud, enesele on loodud turvaline pesa, kus olukord on muutunud nii heaks, et enam ei leia ka sealt väljapääsu. Armastus tundub midagi imelist, aga seda enda ellu lasta enam ei oska ning armuda tundub ohtlik.

Miks meie süda sulgub?

Tihti märkan, et kirjutades elust, õnnest, unistustest, valust, armastusest või suhetest jõuan ma alati välja selleni, et peamiseks põhjuseks on valesti elatud elu. Mis on õigesti elatud elu? Seda tead vaid sina. Meie süda sulgub, kui selles ei ole rõõmu. Kui meie südamest kaob rõõm, siis kaob ka südamest energia. Me ei taha ega oska enam armastada ja iga uus päev tundub lõputu hallus.

Selleks, et jõuaksid südame sulgumise põhjusteni on vaja sul kohtuda tõelise endaga. Selleks soovitan teha läbi meditatsiooni, kus sa poed sügavale enese sisse ja küsid endalt, mis on põhjustanud sinu südame sulgumise. Selleks küsi endalt olulisi küsimusi, mis esmalt tunduvad hirmutavad. Hirmutavad võivad ka vastused olla, mis pinnale kerkivad.

Kas minu elus on inimesed, kes hoiavad ja armastavad mind?

Kas minu igapäevaelus valitseb meelerahu? Olen ma rahus?

Olen ma ehe, olen ma tõeline või etendan ma päevast-päeva kedagi teist?

Kas ma austan ja armastan ennast, oma süda, keha, tundeid, soove, otsuseid, valikuid?

Kas minuga on kõik hästi?

Kas minu südamega on kõik hästi?

Palun tea, et kohtumine endaga ei ole kerge. Kohtumine oma südamega, selles peituva valu, mälestuste, tunnete, puudujääkide ja inimestega toob pinnale väga palju emotsioone. See vajab järjepidevust nagu igasugune enesega töö. Ei piisa ühest meditatsioonist, kus saad teadlikuks oma südames peituvast elust. Saades teadlikuks algab alles tõeline töö – tunnete, emotsioonide ja valu vabastamine.

Meie südame sulgumiseks on ka teisi põhjuseid – haiget saamised ja pettumused. Märkan tihti, et inimesed, kes on lahku läinud ning kelle suhted on purunenud, jäävad pikaks ajaks üksikuks põhjusega, et nad on haiget saanud ning tunnevad, et enam end siduda ei soovi lähiajal. Kindlasti vajame kõik tervenemiseks aega, kuid sellises protsessis võib meie süda täielikult sulguda.

Valul on kummaline võime meie süda lukku panna, tegemist on kaitsega valu eest, mis tundub meie südame jaoks liiga suur. See on olukord, kus ühelt poolt tahame ja vajame armastust, aga teisalt ei julge seda oma ellu lasta. Kardame sellesse uuesti uppuda, kaduda ja jälle haiget saada.

Elu on risk. Kes ei riski, see ei saa ka teada.

Kuidas oma süda uuesti avada?

See on hea küsimus. Ma otsin sellele vastust päevast päeva. Võiks öelda, et see on antud perioodil muutunud mu missiooniks. Südame avamisele eelneb alati üks protsess, milleks on andestamine. Andestades lased sa lahti sellest valust ja inimestest, kes on sulle valu põhjustanud. Andestades annad sa märku oma südamele, et sa oled valmis varsti avama uuesti uksi. Sa annad märku, et oled sellega algust teinud ja sul on soov olla jälle maailmale ja inimestele avatud.

Õpi uuesti usaldama. Ennast, teisi, maailma. Leia viis, kuidas luua usaldav suhe ümbritseva maailma, inimeste ja eluga. Keskendu heale, keskendu ilusale. Keskendu enesele, kuid ära jää sellesse kinni. Ära jää enesesse kinni. Paljud inimesed sulguvad end oma maailma peale haiget saamist või valusate emotsioonide kogemist. Nad leiavad endale turvalise paiga, kus olla varjul maailma eest, kuni tunne on tugevam. Osalt on see hea lahendus, teisalt ühel hetkel võid märgata, et turvalisest paigast ei ole enam väljapääsu. Lisaks suletud uksele su südame ees on sulgunud ka uks, mis juhatab sind maailma, reaalsesse maailma.

Ma palun sind armas hing, hoia oma südant hellalt. Tee koht sinna vaid parimatele. Lase osad inimesed oma südame eeskotta, teised aga eeskojast edasi tõelisse südameruumi. Tee koht vaid neile, kes seda tõeliselt väärivad. Lase oma südamesse hea ja parim. Lase sinna headus, rõõm ja küllus. Uuri järgi, mida su süda tõeliselt vajab, milline on tema keel, vajadused ja soovid.

Autor: Tuuli Mäemat

Vaata ka Tuuli Mäemati raamatu “Otsingud” kohta kirjastuse Pilgrim kodulehelt.

Seotud