Kas sina soovid käia šamaani teed?

Iidsetest aegadest on šamaanid töötanud koos Looduse vägedega, et ellu jääda, omandada teadmisi ja tarkust ning ravida. Õppides taimedelt ja loomadelt, kividelt ja mägedelt, tuulelt ja vetelt, Kuult, Päikeselt ja tähtedelt on šamaanid aidanud oma rahval elada kooskõlas Kõiksusega. Kas sinagi sooviksid käia šamaani teed?

Juba Jakob Hurt tõdes enam kui sada aastat tagasi, et kuigi oleme eestlastena arvult väikesed, on meie teeks olla suured vaimult. Kuidas seda siis teha? Tegelikult ei peagi alustuseks suurt midagi tegema. Meie oma keel, vanasõnad, laulud, olemise sügavam sisu kannavad ja hoiavad alal meie vaimusuurust ja sidet vaimuilmaga. See on sedavõrd enesestmõistetav, et enamasti ei oska me seda märgatagi. Sestap võib vahel tunduda, et meil rahvana polegi sidet vaimuilmaga enam säilinud.

Teine ürgvana side on lõunaeestiline sõna ‘too’, mida põhjaeestlastel on kummastav kuulda. “Too” öeldakse millegi kohta, mis on veidi eemal, mitte siinsamas käeulatuses. See sõna käib ka vaimuilma kohta, mis on selgelt olemas siis, kui selle poole pöördutakse. See ilm on nüüd ja praegu meie ümber, too ilm on eemal ja tuleb lähedale, kui me teda kõnetame. Kui oleme unustanud tolle ilma kõnetamise, kaob side ja seega jääme ilma ka tolle ilma abilistest.

Tolle ilmaga kokkupuutekohtadeks on iidsed puud, allikad, kaevud, suured kivid ning ebatavalised paigad ning juhtumised. Vahel annab vaimuilm endast märku ootamatu tuuleiili, vikerkaare, päikesesamba või raherabinaga. Selleks, et tolle ilmaga ühendus leida ja tuuleiili või kindla kujuga pilve tähendust mõista, tuleb meelde tuletada, kuidas vestelda vaimuilmaga. 

Vaimuilmaga suhtlemise meistriteks on šamaanid. Iidsetest aegadest on šamaanid töötanud koos Looduse vägedega, et ellu jääda, omandada teadmisi ja tarkust ning ravida. Õppides taimedelt ja loomadelt, kividelt ja mägedelt, tuulelt ja vetelt, Kuult, Päikeselt ja tähtedelt on šamaanid aidanud oma rahval elada kooskõlas Kõiksusega. Teisisõnu on mitmed šamanistlikud tegevused ja toimingud suunatud Loodusega suhestumisele ja kahekõnele, et saada vastuseid ja teadmisi.

Šamaani peamine töö on haiguste ravimine ja kaasabi tervise säilitamiseks. Üheks võimaluseks on eemaldada kehast soovimatu vägi ning taastada tervendav vägi. Õppides suhtlema loodusvaimudega, saame neilt õppida, kuidas aidata teisi ja ennast, et olla ümbritsevaga kooskõlas. Oma vaimuilma õpetajate ja abiliste abil on võimalik leida oma taimabiline – väärt kaaslane nii iseenda tervendamiseks kui teiste aitamiseks. 

Šamaaniks saamine on eriline ja pühendust nõudev tee. Kuid mitmeid šamanistlikke praktikaid saavad õppida kõik, kel vaid soov ja tahtmine Kõiksuse abil midagi enda, teiste ja maailma tervendamiseks ära teha.

Eestis on võimalik loodusvaimudega suhtlemist õppida juuli keskpaigas toimuval ainulaadsel Loodusvaimude šamaanikursusel mis käsitleb maad, õhku, vett, tuld, kuud päikest ja tähti inimese nõuandjate ja õpetajatena ning kus õpitakse leidma oma taimabiline.

Kursuse kohta lähemat infot leiate siit: https://www.facebook.com/events/681019285376941/.

Loodusvaimude kursusel osalemiseks on vajalik tuumšamanismi algkursuse läbimine. 

Autor: Mikk Sarv

Seotud