Kas oskad ja julged teha elu muutvaid valikuid?

Meie elu on täis valikuid – väiksemaid ja suuremaid. Kui sinu praegune elu sind õnnelikuks ei tee, siis sul on võimalus teha teine valik. Miks sa seda ikka veel teinud pole?

Meie elu on täis valikuid

Kuidas teada, millal on millegi jaoks õige aeg? Elus on nii palju valikuid, mille tegemisel tahaks võtta riiulist välja käsiraamatu, aga kahjuks sellist pole olemas. Kõik otsused tuleb teha ise, ometigi selgeid juhiseid pole, kas kuulata sisetunnet, mõistust, südant või hoopiski arvestada sellega, mis või kes on meie kõrval.

Ma olen oma elus väga palju pidanud tegema valikuid. Ilmselt nii nagu sinagi. Millal ja kas saada täiskasvanuks? Kas loobuda valusast armastusest ehkki üksindus tundub paaniliselt hirmus? Miks ja millal minna üksi reisima? Milliseid valikuid langetada tööl või eraelus? Tegelikult on terve meie elu täidetud valikutega. Iseendale märkamata teeme igal sekundil oma elus valikuid – nii väiksemaid kui ka suuremaid. Isegi valik, kas juua täna magusamat või vähem magusamat teed on valik.

Kas meil on valikute tegemisel aimu sellest, kuidas need hiljem meie elu mõjutama hakkavad? Kas me oskame ette kujutada, kuidas väikene valik meie elus võib luua kogu meie järgneva elu?

Kui julge või arg oled sa tegema valikuid, mis kujundavad kogu sinu järgneva elu?

Oskus teha õigeid valikuid

Minu ellu on viimasel ajal tulnud üks suur valik. Ma olen juba väga ammu tahtnud pere luua. Ilmselt olin selleks vaimselt valmis juba siis, kui sain täisealiseks. Pereidüll tundus minu jaoks ainuõige elutöö siin elus ja eks ta seda ole ka siiani. Nähes, tundes ja kogedes, et see ei ole hetkel reaalne, valisin hoopiski hullumeelses koguses töötamise. Mäletan, kuidas oma elukaaslasega elutoa diivanil arutlesime, et võiks osta just selle maja, sest aias on lapse kiigele koht. Järgmisel päeval jäeti mind sõimates ja solvates maha, nii lõppes see muinasjutt. Usk ilusasse pereelusse kadus iga hetkega, ometigi olin nii noor.

Tundub sarkastiline, et nüüd on mul olemas kõik võimalused, aga ikka on mingid takistused. Minu jaoks hästi raske valik. Kõik minu elus on selleks valikuks nüüd valmis, peale minu kaaslase. See on ühtemoodi valus, ebameeldiv, ebamugav, arusaamatu. Samal ajal on minus osakene, mis teda mõistab – võibolla ongi vaja enne mõned asjad siiski ära teha, luua ruumi, aega ja kohta. Kolmandat pidi tean, et alati on sellise valiku jaoks miski puudu, üle, valesti, halvasti. Kui valikut ei tee, siis õiget aega ei tulegi.

Miks ja millal teha uus valik

Meie ühiskond on nii seatud, et kui peaksime lahutama või töökohta vahetama kõrgemalt positsioonilt madalamale, siis esmalt tembeldatakse meid ebaõnnestunuks. Hea näide on kasvõi Eesti politika – inimeste kohta, kes sealt lahkuvad öeldakse, et nad ei saanud hakkama. Kui lapsena vahetame kooli, siis arvatakse, et me ei saanud eelnevas koolis hakkama. Kui me otsustame teha teise valiku ja kolida teise riiki öeldakse, et iseenda eest pole mõtet põgeneda. Lahutades abielu, sest see ei tee meid õnnelikuks oleme automaatselt saamatud ja ebaõnnestunud. Ometigi on see meie elu ja meie õigus õnnestuda või ebaõnnestuda – seda täpselt nii mitu korda, kui soovime.

Kujuta ette, et sa istud rongis ja oled sattunud istuma nii, et sõidad vastassuunas sõidusuunaga. Möödub mõni minut ja sa tunned, et süda hakkab pahaks minema ja tahaksid vahetada istekohta. Ometigi istud akna all ja sinust paremal on veel kaks inimest, kelle kotid on ees selleks, et saaksid tõusta ja kohta vahetada. Sinu valik on, kas sa istud ja iiveldad või teed teise valiku? Kas sa tekitad ebamugavust teistele, trügid oma suurte kompsudega neist mööda või piinled?

Terve meie elu on täis selliseid valikuid. Sa ei pea olema seal suhtes, mis sind õnnelikuks ei tee, lõpeta see ja tee teine valik. Unusta see, mida ütleb sinu perekond, sõbrad või kaaslane. Tee valik olla õnnelik. Kui sinu praegune töökoht sind ei rahulda, siis otsi midagi, mis lööb särama sinu silmad ja südame. Sa ei ole sellepärast ebaõnnestunud, saamatu või oskamatu – sa oled tugev inimene, kes julgeb valida õnneliku elu. Kui sa tunned, et elu siin Eestis ei too sulle piisavalt võimalusi ja inspiratsiooni ei jagu, siis koli kasvõi Aafrikasse. Mine koge ja uuri, kuidas seal elatakse ja ehk leiad sealt selle sära. Oluline on meeles pidada, et meil on valik. Meil on alati valik valida õnnelik elu, miks sa seda valikut siis ei tee?

Autor: Tuuli Mäemat

Loe ka kirjastus Pilgrim poolt välja antud Tuuli Mäemati raamatut “Otsingud”.

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.