Kas mees armastab sind või armastab ta sind omada?

Armastus on kingitus. Ja tõeline kingitus on alati tingimusteta. Siiski, lõviosa tänapäeva suhetest meenutavad rohkem tehingut kui midagi ilusamat. Oled sa endalt hiljuti küsinud, kas su mees tegelikult armastab sind? Umbes kaheksakümmend protsenti tõenäoliselt vastab üsna veendunult, et muidugi! Kui selle peatüki lõpus endalt selle küsimuse uuesti küsid ning endiselt jaatavalt vastad, siis palju õnne – sul on tõesti vedanud, kirjutab Margus Vaher oma raamatus”Tee mehe südamesse”.

Minu jaoks on vabadus kõrgem väärtus kui armastus. Vabaduse puudumisel saame heal juhul rääkida pelgalt sõltuvussuhtest, milles vaba tahe on vaid mõtteline kujund ja miraaž. Kuidas siis aru saada, kas su mees armastab sind või armastab ta sind hoopis omada? Seda on maru lihtne kindlaks teha. Lihtsalt heida pilk hetkeks enda elule ja hinda, kui palju vabadust sul tegelikult on. Käia iga päev seal, kus soovid, millal soovid ja kellega soovid (jah, ka vastassoo esindajatega). Ja seda ilma, et su armas kaasa muutuks omamishimuliseks ja su valikute peale ära flippaks? Kui palju on su praeguses elustaadiumis alles su neist tegevustest, hobidest ja kirgedest, mis köitsid ja tegid sind õnnelikuks enne käimasolevat suhet? Neist inimestest, kellega koos viibimine täitis sind suure rõõmu ja tänutundega?

Üks tark mees on kunagi öelnud, et kui sa lille armastad, siis ära nopi teda, sest siis ta hukkub ja lakkab olemast see, mida armastad. Selle asemel hoopis väärtusta ja naudi teda sellisena ja seal, kus ta on. Omamisel pole armastusega mingit pistmist! Kui, siis ainult enesearmastusega!

Paradoksaalne, et mida rohkem püüad partnerit enda küljes kinni hoida, seda rohkem tahab ta eemale. Mida rohkem kingid enda kaaslasele vabadust ja armastust, seda rohkem tõmbab teda sinu poole. Tekib õigustatud küsimus, kuidas käituda või mida õigupoolest teha, kui enda suhet distantsilt vaadeldes leiad sellest rohkem omamishimu kui armastust ja vabadust. Kas siis on kõik kadunud?

Ei ole, sest igas naises on peidus sisemine jumalanna. Räägin sulle ühe loo. Kuni teatud eluaastateni olin ma suhetes üsna egokeskne ebaküps neandertaal. Olin seda seni, kuni minu ellu tuli suur armastus. Kõlab nagu muinasjutt? Ei olnud! Sest see võrratu naine pani iseka mehe kannatuse igas võimalikus mõttes proovile. Mina olin harjunud naist omastama, aga kellelegi ei meeldi, kui ta taandatakse asjaks. Ilusate sõnade egiidi all tahtsin ma tegelikult kohandada ta enda meheliku kavaluse ja rumalusega täpselt enda käe järgi.

Aga tead, mida tema tegi? Ta eiras kõiki mu katseid ja palveid temaga manipuleerida täiesti mängleva kergusega. Käis seal, kus soovis, kellega soovis, millal soovis ning tegi kõike, mida tahtis. Lühidalt öeldes – pagan, see oli nii ilus! Sest see tegi minust mehe! Iga kord, kui mul mõne tema tegevuse, olemise või millega iganes probleem oli, siis ütles ta lihtsalt: “Tegele selle tundega enda sees. Kõik emotsioonid, valukehad ja stressid, mis pinnale tulevad, on sinuga, kuni sa nad teadlikult neutraliseerid ja lahti mõtestad. Ma usun sinusse! ” Ta armastas mind ja õpetas mind armastama. Kulla eraldamiseks maagist on vaja üle tuhandekraadist kuumust. Ma tundsin seda omal nahal.

Mis mu jutu mõte on? Ole naisena mässaja, ära lase enda kärestikulist metsikut ja võimsat jõge muuta pelgalt ojakeseks! Pane mees proovile igal võimalikul armastaval viisil, et ta mõistaks, et tormi ei ole võimalik püüda teeklaasi. Kui mees sind piisavalt armastab, siis läbib ta selle tuleproovi, õpib sind ja sinust, muutub lõpuks selliseks võluriks, kes oskab sinu tujusid, tundevirvendusi ja naiselikku maagiat käsitleda sama oskuslikult, teadlikult ja samasuguse aukartusega, nagu maotaltsutaja vilepilli abil kuningkobrat taltsutab.

Marilyn Monroe on öelnud, et kui mees ei suuda naist armastada tema halvimas, siis kindlasti ei vääri ta parimat selles naises. Mulle väga meeldib see ütlus, sest mees, kes ei suuda naist aktsepteerida kõigis tema omadustes ja olemisvormides,on alles poisike ja peakski saba jalge vahel tõelise naise juurest jalga laskma. Meest, kes soovib oma soovkujutelma naisest enda partnerile peale suruda, ei ole mõtet vati sees hoida ning ta tuleks vajadusel leinamata ja rõõmuga vabaks lasta.

Kui mees sind tõeliselt armastab, siis läbib ta selle ohtudest tulvil takistusteraja kannatuste kiuste ja selle preemiaks on sul kodus edaspidi teadlik mees, kes on piisavalt tark ja küps, et sind edas-pidi armastada, nagu naist armastada tuleks. Õrnalt, tugevalt, teadlikult ja tingimusteta.

Autor: Margus Vaher

Allikas: Kas armastus ja armukadedus käivad alati käsikäes või saab ka teistmoodi?

Armastussuhe on meie elu üks suurimaid väljakutseid

Millist armastuse keelt räägid sina?

Me ei kohtu niisama: igal inimesel on su elus eesmärk

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.