Täna võib tunduda, et sõna jooga ümbritseb meid igalt poolt – õhtul on võimalik minna spordiklubis joogatrenni, töökohad ja lasteaiad pakuvad joogavõimlemisi, toimuvad lugematud kursused, grupi- ja eratunnid, poes on võimalik valida paljude joogaraamatute vahel ja joogaõpetajaid on nii palju, et võtab silme eest kirjuks. See kõik on väga tore, et inimesed otsivad uusi võimalusi ja on huvitatud vanadest traditsioonidest! Aga vahel on siin puudu ühest olulisest nüansist. Võimsast nüansist, mille toob enda väe juhtimisest ja tervenemisest huvitatuni joogateraapia.
Mis on jooga ja joogateraapia suurim erinevus?
Kui joogatunnid toimuvad enamasti grupis, kus kõik teevad samu harjutusi, siis joogateraapia läheneb hoopis teise nurga alt. JOOGATERAAPIA EESMÄRK ON RAVIDA! Teisisõnu – nii, nagu igale inimesele ei saa kõhuvalu korral soovitada samasugust ravimit, võtab ka joogateraapia ette inimese kui ainukordse ja erilise indiviidi. Kui sulle on tundunud, et jooga sulle ei sobi, sest kusagilt jäi midagi valusaks või tundsid ennast hiljem ebamugavalt, ei pruugi see tähendada, et jooga üldisemalt sulle ei sobi, vaid see võib olla tingitud hoopis sellest, et konkreetsed harjutused, mida grupis tehti, ei sobi sulle sel hetkel.
Joogateraapia mõte on see, et inimene pöördub joogaterapeudi poole konkreetse probleemi või vaevusega ja terapeut aitab tal leida just sellele inimesele sobivad harjutused ja nõuanded. Joogaga ravimine ei pruugi tähendada seda, et peab hakkama tegema endale ebameeldivaid harjutusi, sundima ennast ebamugavatesse poosidesse, tooma ellu tegevusi, mis on vastuvõetamatud. Vastupidi! Joogateraapia aitab su elus leida järgmiseid samme, mis aitavad kaasa su tervistumisele, aga on piisavalt sobilikud, et sina, oma praeguse elu hetke tasemel, oma praeguse tervisliku, vaimse ja füüsilise seisundiga saaksid nendest nõuannetest abi ja toetust. Joogateraapia ei käsi sul hakata askeediks, jätta maha oma senised hobid ja tegevused. Joogateraapia toetab ja aitab sind sellisena, nagu sa oled.
Vastutuse võtmine
Joogateraapia lähtub sellest, et inimesel endal on soov ise oma tervise jaoks midagi ära teha. Joogateraapia pole imevahend, mis peale ühekordset tundi lahustab kõik probleemid, vaid ta annab inimesele tööriistad, kuidas ISE oma ellu muutusi kutsuda – seda nii vaimsel kui füüsilisel tasandil. Joogateraapia on protsess, mitte ühekordne seanss. Võib olla, et kohati on päris põnev jälgida, mis on teraapiaprotsessi jooksul inimeses muutunud lisaks näiteks füüsiliste vaevuste kadumisele. Muutused võivad olla imelised. Joogateraapias ei kehti põhimõte, et ühe häda või probleemi korral on alati sama lahendus – kõik nõuanded on rangelt individuaalsed ja lähtuvad inimese vanusest, tervislikust seisukorrast, probleemsest piirkonnast ning senistest meele- ja kehapraktikatest.
Miks õppida joogateraapiat?Joogateraapiat võivad õppida kõik. Loomulikult spetsialistiks saamine on pikaajaline pühendumist nõudev protsess, aga esmaseid lihtsamaid nõuandeid nii enda, kui oma õpilaste, klientide või patsientide jaoks on võimalik omandada päris kiiresti. Juba oskus igas inimeses tähele panna tema individuaalsust, aitab mõista paremini nii ennast kui oma lähedasi, ning avardab oskusi, kuidas pakkuda abikätt ka teistele.
Joogateraapia kursusel on võimalik osaleda 1.-2. oktoobril. Täpsema info leiab SIIT.