Kas facebook on nagu kokaiin, kanep või alkohol?

Uuringud näitavad, et erinevatest meelemürkide sõltuvustest vabanemiseks kulub umbes 4-15 aastat: näiteks kokaiini- ja marihuaanasõltuvus taanduvad kergemalt kui alkoholisõltuvus. Kuidas on aga lood moodsa kübersõltuvusega, facebooki-fännid?

Keskmine kokaiinisõltuvus kestab umbes neli aastat. Marihuaanasõltuvus läheb üle umbes kuue aastaga. Alkoholiga sõltuvusele kulub kauem, hakkama peaks saama umbes 15 aastaga (vaata vastavasisulist sõltuvus üle ja nad kasvavad sellest välja. Üleüldse paistab sõltuvus olevat kõige suurema paranemistõenäosusega psüühiline häire.

Vanuse põhjal hakkavad sõltuvusnähud lõppema kahekümnendate esimesel poolel. Tõenäoliselt on siin osaliselt põhjuseks aju talitlusliku küpsemise lõpp ning otsustusprotsessides vajalike ennast piiravate ning oma rolli ja tegevust mõtestavate ajuosade lõplik väljaarenemine. Aju küpsemise rollile viitab seegi, et kui näiteks enne 18. eluaastat alkoholi tarbida, on umbes 25% risk muutuda alkoholi sõltlaseks. Tehes seda hiljem, langeb risk kiiresti 4% juurde.

Pikema mõjuga sõltuvuste nagu alkoholismi puhul võib kahekümnendatel paista olukord lootusetu, aga 35-selt läheb seegi valu enamuse puhul üle. Individuaalsed juhtumid võivad jätta maailmast teistsuguse mulje, sest sellega kokku puutujatel puudub võimalus võrdlusteks. Samuti võivad mõned sõltuvused jääda kroonilisteks ning lõppeda traagiliselt.

Kirjeldatud probleemistikule pööras tähelepanu ise 23. eluaastani regulaarselt kokaiini ja heroiini tarbinud Maia Szalavitz sõltuvusteemalises alkohol? Ehk kui kaua kulub aega facebookisõltuvusest oma jõududega ülesaamisele?  

Autor: Kristjan Port

Kuula Raadio 2 tehnoloogiakommentaari Portaal

Seotud