Kaitse oma last: vali mänguasju teadlikult

Aegajalt ostame me kõik oma sõpradele, tuttavatele, pereliikmetele, lastele ja väikestele sugulastele kingitusi. Kõigil on tavaliselt kiire, kuid peaksime sellegipoolest leidma aega, et mõelda, kas need tooted või kingitused on ikka ohutud?

Ole tähelepanelik, sest mänguasjad võivad sisaldada ohtlikke kemikaale, mis võivad põhjustada terviseprobleeme või on keskkonda sattudes kahjulikud? Ohtlike koostisosade suhtes annavad nõu Balti Keskkonnafoorumi (BEF) kemikaaliekspert Heli Nõmmsalu ja projektikoordinaator Katrin Juhanson.

Pakume välja mõned küsimused, mida tasub enne mänguasjade ostmist küsida:

– Kas tegemist on usaldusväärse tootjaga?

– Kas mänguasi on toodetud Euroopa Liidus või imporditud kusagilt mujalt?

– Kas mänguasi sisaldab ohtlikke kemikaale?

– Kas te teate, millised ohtlikud ained kõige sagedamini mänguasjades probleeme tekitavad? Kas tegemist on ohutu plastmassiga?

– Kas mänguasi sisaldab metallosi?

– Kas mänguasi võib mõnel muul viisil teie lapsele ohtlik olla?

– On tegemist eakohase mänguasjaga?

– Kas mänguasi sisaldab väikeseid osi, mida laps võib alla neelata?

Kuidas valida ohutuid mänguasju?

Plastmassist mänguasjade puhul tuleks valida bisfenool-A (BPA-free) ja polüvinüülkloriidi (PVC-free) vabad mänguasjad. Näiteks beebidele lutte, toidutarvikuid või toidunõusid valides tuleb meeles pidada, et need oleksid bisfenool-A vabad. PVC-plastmänguasjades kasutatakse pehmenditena ftalaate, mis võivad kahjustada laste hormoonsüsteemi.

Vältige metallist osadega mänguasju (metallist osad võivad sisaldada väga mürgiseid raskmetalle, näiteks tina või niklit).

Ärge ostke mänguasju, mis lõhnavad spetsiifiliselt kemikaalide järgi.

Võimalusel peske ja tuulutage mänguasjad enne lapsele andmist.

Kontrollige, et mänguasjadel ei oleks väikseid lahtiseid osi, mida laps võib alla neelata

Vaadake Terviseameti kodulehelt, milliseid ohtlikke mänguasju on turult kontrolli käigus eemaldatud või otsige informatsiooni RAPEX andmebaasist.

Valige mänguasjad, mis on lapse vanusele sobilikud. Ärge andke lapsele pehmeid plastlelusid, mis ei ole lubatud alla 3-aastastele lastele.

Kui võimalik, valige usaldusväärsete tootjate mänguasju. Uurige firmade tausta internetis. Osadel mänguasjade ja elektroonikaseadmete tootjatel on olemas ohtlikke aineid puudutav tootepoliitika, mida on võimalik nende kodulehel tutvuda.

Kõigil ELis turustatavatel mänguasjadel peab olema CE-vastavusmärgis, mis on tootja kinnitus selle kohta, et mänguasi vastab kõigile peamistele ohutusnõuetele. Siiski ei garanteeri CE märk täielikku ohutust, kuna üldised tooteohutusnõuded ei ole kemikaalide kohta kuigi spetsiifilised ning neid ei pruugita rakendada piisaval määral.

Valige võimalikult vähe töödeldud mänguasjad. Värvid, liimid ja lakid võivad sisaldada ohtlikke kemikaale. Eelistage looduslikest kiududest valmistatud nukke ja pehmeid mänguasju (abiks on ökomärgised nagu ÖkoTex ja Põhjamaade Luik).

Tarbijatel on õigus tootjatelt küsida, kas mänguasjad sisaldavad väga ohtlikeks identifitseeritud aineid. Tootjad on kohustatud teile 45 päeva jooksul vastama (EL REACH määruse järgi). Proovige, kas mõni tootja teile vastab. Päringu näidise leiate siit.

Lisainformatsiooni ja soovitusi, kuidas valida vähem ohtlikke aineid sisaldavaid tooteid, leiate kodulehelt www.thinkbefore.eu ning tarbija infoteatmikest.

Allikas: www.bioneer.ee

Seotud