Just see aitab paaridel oma suhet säilitada ja hoida!

Mis on suhtes kõige olulisem? Muidugi usaldus. Alguses võib tunduda enesestmõistetav, et usaldus on suhtes oluline, kuid meil polnud aimugi, kui elutähtis see suhete kestmajäämisel tegelikult on. Intervjueerides kõikidest suurtest sotsiaalmajanduslikest ja etnilistest gruppidest paare kõikides osariikides, mainisid kõik üht ja sama – usaldust. Õnnetud paarid ütlesid otse, et nende suhtes puudub usaldus, et nad ei saa oma partneri peale loota siis, kui nad neid vajavad. Aja jooksul saab usalduse puudumisest tekkivatest emotsionaalsetest haavadest kahe inimese vaheline üüratu lõhe, mis kahjustab nii sõprust kui tapab ka armastuse.

Paarid, kelle suhe oli edukas, ütlesid, et vastastikune usaldus tekitab neis turvatunnet. See võimaldas neil olla haavatav ning kasvatada esmast kiindumust ja kirge sügavamaks armastustundeks. Nad nautisid kirglikku seksuaalelu ning üha enam rajanes see teineteise tundmisel ja armastamisel väga sügaval ja intiimsel tasandil. Nende jaoks oli usaldus põimunud kokku turvatunde ja armastusega ning nendevaheline sõprus vaid kasvas ja arenes.

Iga katkise suhte südames asuvad usaldamatus ja reetmine, isegi kui mingit kõrvalsuhet olnud pole. See kehtib ka siis, kui paar ei teadvusta, et usaldamatus on neil probleemiks. Usaldamatus ja reetmine mitte ainult ei purusta suhteid, aga neil on ka bioloogilised tagajärjed, mis võivad inimesi sõna otseses mõttes tappa. Ja veel on tähtis see, et usalduse kasvatamine mitte ainult ei paranda armuelu kvaliteeti, aga on hea ka tervisele.

Suhe muutub reetmise suhtes kõige haavatavamaks, kui inimesed väldivad konflikte ja peidavad oma tundeid, sest nad ei taha probleeme tekitada. Nad mõtlevad, et lihtsam on midagi mitte öelda, kuid uuringud näitavad, et kui tekib konfliktide vältimise muster, kaugenevad inimesed teineteisest emotsionaalselt. Kui inimesed emotsionaalselt eemalduvad, tekib soodne pinnas kõrvalsuhete tekkimiseks.

Kõrvalsuhted võivad olla füüsilised või emotsionaalsed. Kui sa lased oma partneril päevade kaupa end üksildaselt tunda, leiab ta lõpuks kellegi, kes selle tühjuse täidab. Sa pead näoga tema poole pöörduma, sest muidu leiab ta kellegi teise.

Ning lõppude lõpuks, iga oma tegevusega sa kas kasvatad usaldust ja pühendumist või õõnestad pühendumist ja sillutad teed reetmisele. Mõtle sellele. Ta on tülitsenud oma parima sõbraga ja on endast väljas. Ta räägib sellest sulle ja sa kas häälestud temale ja pöördud tema poole empaatiaga või sa paned teleka käima, sest sulle ei paku mingid suhtedraamad pinget. Kui sa ei lohuta teda ega kuula ta valu, hakkab teie suhte vundament pragunema. Kui pragusid saab rohkem, kukub terve maja kokku.

Reetmine ei sünni üleöö – see on pikk, aeglane ja vaevumärgatav protsess, mis koosneb saladustest, väljendamata tunnetest ja vajadustest ning hetkedest, mida oleks võinud kasutada omavahelise suhte tugevdamiseks. Kui pöörad liiga sageli oma partnerile selja, ei pruugi ta olla enam kohal, kui sa lõpuks tema poole end pöörad.

Allikas: John Gottman, PhD, Julie Schwartz Gottman, PhD, jt „Mida naised tahavad. Käsiraamat meestele“, kirjastus Pilgrim

Seotud