Just need on omadused, mis teevad mehest hea isa

Kas sina oled hea isa? Loe siit ja saad teada, millised omadused on ühel heal isal. Kui leiad, et sa veel ei ole päris selline nagu vaja, siis saad end iga kell parandada!

1. Ta oskab distsiplineerida. Hea isa armastab oma lapsi, kuid ei lase neil karistamatult pahategusid korda saata. Ta juhendab ja õpetab neil vahet tegema õigel ja valel ning teeb seda sõnade, mitte rusikate abil. Samuti ei premeeri isa oma lapsi tegude eest, mis on iseenesestmõistetavad, näiteks oma toa koristamine, viisakas olemine ja võimetekohaselt õppimine, sest need on elu põhitõed, mitte lapsepoolne suur vastutulek.

2. Ta lubab lapsel vigu teha. Hea isa mõistab, et lapsed on samuti ainult inimesed ning ka neil on omad vead. Samuti teab hea isa, et eksimine käib suureks kasvamise juurde ning vead on head õppetunnid tulevikuks. Aga andestamise juures oskab isa lapsele selgeks teha ka selle, et vastutustundetu käitumine, hooletus ja lauslollus ei ole aktsepteeritavad.

3. Ta on avatud meelega. Hea isa mõistab, et nii lapse kui tema enda vaated ja arusaamad võivad ajas muutuda ega suru oma tahtmist tingimata peale. Näiteks on hea isa võimeline aru saama, et abielueelne seks ei ole enam täistabu, isiklikest teemadest räägitaksegi avameelsemalt ning noorte muusikamaitse ja sõnavara on hoopis teistsugune kui 35 aastat tagasi. Ja ta lepib sellega.

4. Ta õpetab lapsi asju ja inimesi hindama. Hea isa ei luba lapsel midagi iseenesestmõistetavalt võtta. Õhtusöök laual, hea haridus, korralik kodu, vanaema ja sõbrad ei ole meil olemas niisama juhuslikult ning need võivad igal hetkel meie maailmast ära kaduda ning hea isa õpetab lapsi neid väärtusi hindama. Ta saadab lapse tööle, kui too tahab endale esimest autot osta ega luba lapsel endasse suhtuda kui pangaautomaati.

5. Ta mõistab, et tema lapsed ei saagi olla täpselt samasugused nagu tema ise. Kõik inimesed on erinevad ja hea isa teab, et oma soove, unistusi ja tahtmisi ei saa lastele peale suruda. Ta austab ja hindab laste oma mõtteid ja plaane ning ei sekku neisse, kuni need muidugi lastele või perele kahjulikuks ei osutu. Samuti saab hea isa aru sellest, et kuigi tema lõpetas kooli kuldmedaliga, ei pruugi tema laps akadeemiliselt sama võimekas olla ja toetab teda sellegipoolest.

6. Ta võtab oma laste jaoks aega. Hea isa oskab, tahab ja julgeb oma lastega mängida, hullata ja lõbutseda, sest ta teab, kui tähtis see laste jaoks on. Samuti käib hea isa lastega kinos ja teatris, külastab nende spordivõistlusi ja laulukoori esinemisi ning kui vaja, aitab igal õhtul koduseid ülesandeid teha.

7. Ta näitab head eeskuju. Hea isa teab, et lapsed käituvad vanemate tegude, mitte sõnade järgi. Kui ta ei taha, et lapsed suitsetama hakkaksid, jätab ta ka ise maha. Kui ta ei soovi, et lapsed teismelisena end pidudel pildituks jooks, ei tee ta seda laste nähes ka ise.
Hea isa näitab laste juuresolekul välja armastust ja austust laste ema vastu ning ei pelga ei ema ega lapsi kallistada, sest hea isa teab – hellus on peres erakordselt vajalik ja oluline.

8. Ta on toetav ja lojaalne. Hea isa hindab oma laste ema. Hea isa toetab ja julgustab nii kaasat kui lapsi ka siis, kui kaasa ja lapse soovid ei lähe päris täpselt tema omadega kokku.

9. Ta paneb oma lapsi proovile. Hea isa tahab, et tema lastest kasvaksid võimalikult tublid ja mõistlikud inimesed, kes ei pelga väljakutseid ning seetõttu annab neile mõnikord üsna keerulisi ülesandeid. See tähendab, et isa ei tõtta alati ise appi, kui on vaja keerulist konflikti lahendada või raskeid otsuseid langetada, vaid lubab lastel neid asju ise teha. See võib olla ka mõni füüsiline ja eakohane ülesanne – remondi ajal oma tuba ise värvida, puid lõhkuda, perele õhtusöök valmistada vms, mis kasvatab vastutustunnet ja iseseisvust.

10. Ta annab lastele väärtuslikke õppetunde. Hea isa õpetab lapsele kõike eluks vajalikku – poistele lõua raseerimist, tüdrukutele meessooga ümber käimist ning kõigile viisakust, abivalmidust, häid kombeid, sõnapidamist jne. Ja kui väsinud isa tuleb töölt ning näeb, et laps on hakkama saanud millegi rumalaga, tegeleb ta sellega kohe, mitte siis, kui ta viitsib.

11. Ta kaitseb oma peret iga hinna eest. Hea isa annab endast kõik, et ta pere oleks kaitstud ja et neil oleks hea olla. Ta ei tee ses osas järeleandmisi ning vajadusel paneb enda heaolu küsimärgi alla – peamine, et perega oleks kõik korras!

12. Ta armastab oma peret tingimusteta ning näitab seda ka välja. See on hea isa suurim ja tähtsaim omadus. Muidugi vihastab ta aeg-ajalt nii oma kaasa kui laste peale ja muidugi on ka temal mõnikord üksiolemise aega tarvis, kuid olgu väsimus kuitahes suur ja pettumus kuitahes võimas – isa armastab oma lapsi ikka ja alati!

Allikas: Perejakodu.ee

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.