Laagripäevad algavad päikesetervituse ja hommikukümblusega metsatukas asuvas silmakujulises Amrita järves. Aega jagub ka inspireerivaks tutvumiseks Lilleoru eriliste väepaikade, südasuviselt lopsaka looduse ja permakultuuri aiaga.
Laagri läbiviija Anne-Ly Naukas on Lilleoru kogukonna liige ja Ingvar Villido õpilane olnud ligi 25 aastat. Ta elab Lilleorus üle kümne aasta. „Teadsin Ingvarist ja Lilleorust oma ema kaudu ja tema kutsuski mind osalema ühele kursusele 25 aastat tagasi. Kohtusin oma Õpetajaga. See kursus oli minu jaoks praeguse teekonna algus…“ ütleb Anne-Ly.
Lilleoru on avatud, kaunis ja mõjus pühapaik, ainulaadne õppekeskus, mis asub Tallinna lähedal. Lilleoru on ka tuntud erilise, püha geomeetria alusel maastikule kujundatud Elulille pargi poolest. Parki rajatud templid, väekohad ja hoolikalt valitud ravimtaimedega peenrad pakuvad nii esteetilist naudingut kui omavad ka sügavat vaimset tähendust ja mõju.
Mis oli joogateele asudes või seal rajal käies kõige suurem muutus?
Kõige suurem välisega seonduv muutus on olnud järk-järguline killustumise vähenemine. Killustumine siin kontekstis tähendab välismaailmaga seotud huvide vähenemist, mis võimaldab võtta rohkem aega nende tegevuste jaoks, mis on mu jaoks kõige olulisemad. Võimalik, et see pole väga atraktiivne, kui sellisel viisil seda kirjeldada inimesele, kes huvitub väga paljudest asjadest – tahab regulaarselt käia üritustel, põnevatel reisidel, osa saada oma sõprade, tuttavate elusündmustest ning lisaks saada uusi kogemusi ja teadmisi kursustel ning koolitustel osaledes. Lisaks veel pere ja töö. Killustatus väsitab, sest tegeled asjadega pealiskaudselt, lihtsalt pole aega süveneda. Ja tegelikult ei teagi, mida tahad.
Paljud inimesed tahavad olla ilusad, rikkad ja edukad. Kuidas on aga hingerahuga? Kas seda ka igatsetakse ja kas see saab olla koos edukuse ja rikkusega?
Üks hea joogapraktika, kui nii võib öelda, on küsimus „Miks?“.
„Tahan olla rikas!“, küsi endalt „Miks?“ ja lase vastusel kohe tulla, mõtlemata… Ja küsi selle vastuse kohta sama jne. Küsi kuni on vaikus või saad aru, et vastus pole tegelikult rikkusega üldse seotud. Siis tee omad järeldused! Ma arvan, et joogalaagris juulis võime seda tehnikat üheskoos teha. Selline küsimine loob palju selgust su maailma.
Mis on esimene samm, mida teha hingerahu saavutamiseks?
Tuleb vaadata, mida just praegu ja igapäevaselt selleks teed või siis ei tee. Kui Sa ei tea, kuidas seda teha, tule laagrisse, teeme selgeks!
Lisaks uurime laagris oma füüsilise keha olukorda: kus on kehas pinged ja mis on nende põhjuseks? Teeme seda kriya hatha jooga füüsiliste harjutuste baasil ning võtame abiks teadmised Practical Consciousness kursuste (varem Teadliku Muutuse Kunst) tehnikatest.
Kes neid kursusi ei ole veel läbinud, saavad kindlasti hea ülevaate kui praktiliste ja vajalike teadmistega on tegu ning inspiratsiooni, et sügisel kursustele minna.
Mida oled läbi jooga praktiseerimise oma elus saavutanud?
Olen näiteks saanud realiseerida mõned unistused, mis ilmnesid küll juba seda teed käies, kuid pealehakkamist, et need ära teha, võimaldasid just Practical Consciousness kursustel omandatud tehnikad, mis aitasid vabaneda kõhklusest, hirmudest jms takistustest. Näiteks pidasin mõnda aega joogastuudiot, lõin Dakini joogariiete brändi ja tegin valmis parimad joogariided. Õppisin töö käigus aednikuks ja praegu olengi aednik Lilleorus.
Kunagi soovisin, et ma võiksin elada Lilleorus, et mu elu oleks lihtne, saaksin olla õpetaja läheduses ja ei peaks sebima nii palju. Soovisin, et saaksin teha seda, mis mulle meeldib. Täna on see tõeks saanud.
Kas usud saatusesse? Kuidas me ise saame saatust muuta?
Ma ei usu saatusesse, ma tean, mis on karma – tegu ja tagajärg. Seda saab märgata iga päev, mõnikord on see väga lühiajaline sündmus, kui annad põhjuse vastava tagajärje ilmnemiseks ja oskad seost näha. Nii õpimegi. Mida külvad, seda lõikad!
Kuidagi on mulje maailmas, et jooga on maailmast eraldumise tee, aga kuidas teha joogat igapäeva elus osaledes?
Kui oled joogapraktik, on sul mingi eesmärk, miks sa üht või teist tehnikat või joogapraktikat teed. No näiteks hingerahu saavutamiseks. Parim tester su saavutuse mõõtmiseks on igapäevane elu, suhted, töö ja kõik muud elus esinevad olukorrad. Kui oled „valgustunud“ ainult omaette metsas olles, ei ole see veel püsiv saavutus. Jooga ongi maailmast eraldumise tee, aga mitte selles mõttes nagu seda tavaliselt mõistetakse.
See tähendab, et arvatakse, et kes tegeleb päriselt joogaga, peab kindlasti olema taimetoitlane, peab eralduma sotsiaalses mõttes – ei mingit lõbu ja meelelahutust, seks on tabu, samuti teatud toidud-joogid jm. Palju keelde ja piiratud valikuid.
Tegelik „maailmast eraldumine“ toimub pigem sisemiselt – vabaned juhtivatest emotsioonidest ja mõtetest, oled teadvel ning heatahtlik ja sotsiaalne, teed teadlikke valikuid isiklikku eesmärki silmas pidades. Saad teada, kes sa tegelikult oled.
Miks jooga on kasulik?
Pidades silmas terviklikku jooga teadmist ja praktikaid, mida 25 aasta jooksul olen õppinud ja praktiseerinud, on kõik praktiline! Kasulikkust saab aga mõõta selle järgi, milline on inimese eesmärk teatud tegevuse puhul. Nii ka joogas – kui näiteks eesmärk on saavutada püsiv sisemise rahu seisund, tuleb järjepidevalt kasutada tehnikaid, mis selle tulemuseni viivad. See protsess aga ei pruugi vastata inimese ettekujutusele sellest, mida ta selleks vajab.
Näiteks võib arvata, et sisemise rahu saavutamiseks tuleb eralduda teistest ja istuda ning mediteerida, et siis see tuleb. Kui nii teha, avastab pürgija tegelikud takistused sel teel – automaatselt esile tulevad emotsioonid ja mõtted. Vaat ja siis nendega tulebki tegeleda esmalt ehk puhastada, korrastada oma sisemaailm automatismist. Seda teadmist saab omandada kriya jooga juurde kuuluvatel Practical Consciousness I-III kursustel.
Info joogalaagri kohta leiad: www.lilleoru.ee