Jooga aitab mõista karmat ja hirmudest vabaneda

Me kõik oleme vahel silmitsi seisnud šokeerivate ja ebameeldivate uudistega. Vahel toob karma meile tagasi nii valusad kogemused, et on raske ette kujutada, millised minevikus tehtud teod ja mõeldud mõtted võisid kulmineeruda nii raskeks hetkeks, vahendab Telegram.ee.

Ma ei saa ju ometi olla ise vastutav sellise valu, emotsionaalse piina ja mustade hetkede eest, mis ei näi mööduvat? Nii raskeid emotsioone on sõna otseses mõttes raske kanda ning kui me seda püüame teha, siis oleme väsinud ja haigestume vahel isegi eluohtlikult.

Pimedust saab tõrjuda ainult valgusega

Jooga annab meile vihjeid, kuidas vabaneda hirmust, süütundest, vihast ja kurbusest. Tea, et kõik tunded tulevad armastusest või selle puudumisest. Pimedusega ei ole võimalik pimedust tõrjuda, ainult valgus suudab seda. Martin Luther King on öelnud, et vihkamist ei saa välja ajada vihkamise abil, vaid ainult armastusega. Ema Teresa sõnul “Sõnad, mis ei kanna Kristuse (kõrgema teadvuse) valgust, suurendavad pimedust”. Helen Keller elas oma elu otseses mõttes pimeduses, aga isegi tema teadis seda, et usk on see jõud, mille abil purustatud maailm kerkib taas valguse kätte.

Tihti tundub, et keegi teine on vastutav meie hetke emotsionaalse seisundi eest. Karmalikud muljed võivad olla väga tugevad. Vasana on mõistuses korduv mulje, karmalik seeme. Nende seemnete väljapõletamine meie kogemusest võib olla väga keeruline, et me näeksime maailma selle tõelises ideaalses olemuses.

Selleks, et mõista, kuidas karma toimib, kasutasid paljud iidsed saagad vibulaskmise metafoori, et aidata inimestel mõista, kuidas mõtetest saavad kogemused ja miks me ikka kogeme valu ja kannatusi, kuigi arvame, et oleme kõik õigesti teinud.

Sri Krishnamacharya kuulus naisõpilane Indra Devi on öelnud, et jooga on tee vabadusele. Selle pideva praktiseerimise kaudu saame vabastada ennast hirmust, meeleheitest ja üksildusest.

Kui vibulaskja võtab oma nooletupest noole ja seab selle vibule, et seda vabastada, ei saa ta seda tagasi võtta. Niipea kui tema sõrmed vabastavad vibunööri, sööstab nool läbi ruumi sihtmärgi suunas. See on sarnane karma toimimisele.

Olevik on minevikus tehtud tegude tulemus

Meie mõtted juhivad meid otsustele ja otsused viivad tegudele. Tulemused, mida me võib-olla just nüüd kogeme, võivad olla kaua hoitud sügavad muljed nooltest, mille me saatsime minema kaua aega tagasi – ja me peame ikka veel tegelema nende emotsioonide töötlemisega, mis tekkisid sellest ammu saadetud noolest.

Carl Jung ütles: “Kui sisemine olukord ei ole tehtud teadlikuks, siis näib see väljaspool saatusena.” Karma otsene tõlge sanskriti keelest on “teod”. Elu, mida me praegu kogeme, on meie minevikus tehtud tegude tulemus. Sellele otsa vaatamine võib olla väga keeruline. Meile meeldib tihti teeselda, et me ei ole seda noolt üldse kunagi teele saatnud, kuid me ei saa seda tagasi võtta. Valik hakata välja saatma teistsuguseid nooli, on see, mis hoiab meid sama kogemuse korduvast läbielamisest.

Võib võtta aega, enne kui ammusaadetud noolte tekitatud tulemused meieni tagasi jõuavad, kuid need teevad seda kindlasti. Ainult jooga ja meditatsioon aitavad meil minevikus tehtud otsuste tulemusi veidi kergendada ja pehmendada emotsionaalset lööki, kui vanad patud tulevad meie praegust hetke tumedamaks muutma.

Bhagavad Gita loo rääkis Sanjaya – praktik, kellele oli antud võime näha asju väga laias perspektiivis. Ta suutis näha kaugele tulevikku, nii et ta sai oma mõtteid, sõnu ja tegusid hoolikalt kaaluda ning mitte põhjustada kahju endale ega teistele. Ta oli justkui röntgen-nägemisega vibulaskja. Tema vibult lahkusid vaid rahu, armastust, õnne ja rõõmu toovad nooled.

Meie mõtted vormivad meie tuleviku kogemusi

Ükskõik millist hirmu või meeleheidet me hetkeolukorras kogeme, me võime neil tunnetel minna lasta ja valida teistsugused. Meie mõtted vormivad meie tuleviku kogemusi, isegi siis, kui need tekivad vastuseks mineviku karmale. Nende mõtete muutmine võib vahel olla Heraklese vägitöö, kuid vastutus selle töö eest lasub ainuüksi meil endil.

Kui sa kannatad praegu mineviku karma käes ning sellest on raske üle saada, on sul samas tohutu võimalus põletada mõningaid väga sügavaid karmalisi mustreid. Mõned mälujäljed võivad jääda igaveseks suikuma, kui sa valid oma praeguseid mõtteid hoolikalt.

Kasuta asana‘t, pranayama‘t ning sõnatut suhtlust oma Jumalaga (milline iganes on sinu religioon), et vähendada oma praegust karmat ja muuta tuleviku karmat. Kui jääd kinni negatiivsetesse emotsioonidesse, mis tulenevad minevikus saadetud nooltest, siis koged igavesti neidsamu ebameeldivaid kogemusi. Sa võlgned endale ja oma vaimsele arengule seda, et teed targemaid valikuid.

Allikas: Telegram.ee

Seotud