
Intuitiivsus toimib seal, kus pole abi seadustest ega loogikast
- Psühholoogia
- 11.04.2018, 09:08
Ka teadus on üritanud intuitsiooni sõnastada ja ütleb järgmist – “see on iseseisev irratsionaalne psüühika funktsioon, mitte tunnetatud, aga mis määratleb inimese võimet inimeste ja asjade tuuma taipamiseks, kaasasündinud ja instinktiivne oma olemuses”.
Intuitsiooniga on rinda pistnud ka Saksa flosoof Immanuel Kant, kelle arvates intuitsioon on “otsene teadmine objektist.” Kõlab hästi! Neurobioloog Roger Wolcott Sperry seostab intuitsiooni aju parema poole aktiivsusega ning faktilist ja matemaatilist analüüsi aju vasaku poole aktiivsusega, Carl Jung aga alateadliku tajuga. Kuna Jungil ei olnud kõrgem ja madalam alateadvus eristatud, siis kuulus intuitsioon Jungil ühte kastrulisse alateadlike hirmude ja kompleksidega.
Madalama alateadvuse ja kõrgema alateadvuse eristamise korral, aga muutub ta ego funktsiooniks, mis aitab teadvuse ekraanile jõuda kõrgema alateadvusega seotud infol. Kuna intuitsiooni kasutamine võib olla vastuolus loogilise, ratsionaalse, merkantiilse ehk kasusaamisele üles ehitatud mõtlemisega, siis on selle funktsiooni kasutama hakkamine hädavajalik isiksuse ja ego arengu puhul ning egost lähtuvatest soovidest lahti laskmisel.
Loovus ja inspiratsioon on mõlemad intuitiivse funktsiooni lapsed ning lapselapsed. Kuid selleks, et see funktsioon saaks aktiveeruda, on vaja nõrgendada mõtlemise ja selle ühe teenri kriitiku ja analüüsija mõju. Enamik loovaid “ahhaa” elamusi ei tule mitte loogilise ja asjaliku mõtlemise tulemusena, vaid hoopis hüppavad, ei tea kust meie pähe. Ja sellele aitab kaasa see, kui ollakse tavalisest natuke erinevas seisundis. Head seisundid on vahetult une-eelsed ja kohe peale ärkamist tekkivad seisundid, mida nimetatakse hüpnagoogseteks ja hüpnapompseteks seisunditeks. Samuti võib inspiratsioonile kaasa aidata, inimese jõudmine füüsiliselt või emotsionaalselt oma võimete piirile. Mõnel tulevad head ideed saunalaval või siis pikamaajooksu tehes. Pikamaajooksjatel on olemas isegi termin “runner’s high”, mis kirjeldab vabalt voolavat mõtetevoogu. Pikamaajooksu ajal pidavat keha hakkama tootma kannabinoide ehk aineid mille pärast kanepit juba mitu tuhat aastat on ravi eesmärgil tarvitatud.
Kindel viis loovuse arendamiseks on meditatsioon. Tavaseisundist välja mineku tehnikaid on mitmeid ja psühholoogias tegeleb selle teemaga “muutunud teadvuseseisundeid” uuriv teadusharu. Eelkõige tuleb aga muutunud teadvuseseisundite juures tähelepanu pöörata sellele, et tegemist on seisunditega, kus teadvus on tavalisest laiem, hõlmates rohkem kui normaalses igapäevases seisundis. See võib mõnele lugejale tunduda kummaline, eriti siis, kui ta pole seda ise kogenud – kuidas saab teadvus olla laiem tavalisest? Kuid seda aitab mõista vastupidise olukorra kirjeldamine. Kindlasti on inimesed kogenud seda, kui nende teadvus on justkui kitsamaks muutunud, see võib toimuda mõne emotsionaalse konfikti käigus, kui inimene ütleb asju, mida ta kahetseb ja ei kuula sellel hetkel äärmiselt vaikset sisehäält, mis koputab ja annab teada, et see mis nüüd järgneb, pole ei hea ega kasulik. Teadvuse kontraktsiooni on hea näha ka tavalises olukorras magama minnes, kus välismaailm jääb järjest kaugemale ja vahetult peale ärkamist, kui igapäeva teadvus koos oma probleemidega on alles tagasi tulemas. Nendel hetkedel võib ka erakordne inspiratsioon ajusse siseneda, kuid üldiselt mõistame me, et meie teadvus on tavalisest rohkem kokku tõmbunud. Peale ärkamist tajub inimene, et ta ei ole veel täies löögivarustuses ja selleks, et end päeva toimetusteks vormi ajada peab ära jooma paar tassi kohvi. Täiesti selgelt on eristatav teadvuse kitsam seisund enne kohvi joomist ja selgem ja laiem pilt ning aktiivsus peale kohvi joomist. Kuid samamoodi nagu on tavaseisundist võimalik sattuda kokkutõmbunud teadvusega seisundisse, on võimalik minna ka tavateadvusest laiemasse seisundisse ning kohvi seekord enam ei aita.
Autor: Alar Tamming
Allikas: Alar Tamming “Jalutuskäik iseendasse”
Loe lisaks: Milleks meile intuitsioon?
8 viisi, kuidas sinu sisetunne ehk intuitsioon endast märku annab
Oska kuulata! Märgid, millal sinu intuitsioon sind hoiatab
Selgeltteadmine: harjutus oma intuitsiooni arendamiseks