Prügi Eestis
– Eestis võetakse ringlusse veidi üle neljandiku olmejäätmetest. RMK) tõi 2017. aastal riigimetsast välja 281 tonni jäätmeid. RMK hoole all on 47 protsenti Eesti metsamaast. Metsa jäetava prügi kogused pole viimase kümne aastaga kahanenud.
– Enim viiakse metsa prügi Harjumaa, Ida-Virumaal, Läänemaal ja Raplamaal. Metsa viidav prügi liigitub nelja rühma – olmejäätmed, ehitusjäätmed, mööbel ja kompost.
– Riigiteede teeäärsete alade ja parklate ning puhkealade koristamine kuulub Maanteeameti ja teehooldajaga sõlmitud hooldelepingu koosseisu, kus aga eraldi prügimahtude või liikide kohta arvestust ei peeta. Seetõttu ei ole täna ka teede äärest kokku kogutud prügi mahtude täpseid arvnäitajaid võimalik välja tuua.
– Eesti maanteede ääres on kümneid suuremaid risustamise kohti, nii parklaid, puhkekohti kui muid võimalikke autode peatumispaiku. Prügistamist mõjutavad näiteks suuremad vabaõhuüritused, ilmastik (soojade ilmadega ollakse rohkem looduses), seisakud teel kui ka liiklussagedus.
– Eestis reguleerib jäätmete käitlemist Keskkonnainspektsioon kui ka kohalik omavalitsus. Jäätmevedu on tellitud kohaliku omavalitsuse poolt, seda teostab jäätmekäitlusfirma.
– Kuigi Eestis on prügi käitlemise ja sorteerimise süsteem loodud, satub suur osa prügist siiski loodusesse. Uuringut, mis selgitaks täpsemaid põhjuseid, miks süsteem hästi ei toimi, pole meil veel läbi viidud. Põhjuseid võib aga otsida näiteks järelevalve puudulikkusest, elanikkonna vähesest teadlikkusest ning ka mööbli ja ehitusjäätmete utiliseerimise keerukusest ja kõrges hinnast.
– Statistikat selle kohta, kui palju majapidamistest enda prügi sorteerib, Eestis täna ei koguta. Küll aga on olemas World Cleanup Day, mis on alguse saanud Eestist ja mida juhitakse sel päeval Eestist ning mida saab jälgida Vikerraadio ja ETV varahommikust südaööni kestva eriprogrammi vahendusel.
Üleilmne koristuspäev teeb 15. septembril planeedile tiiru peale: algab Uus-Meremaal ja lõppeb 30 tundi hiljem Hawaiil.
Eesti koristustalgutele saab registreeruda aadressil www.maailmakoristus.ee, talgud algavad laupäeva hommikul kell 10. Kogu koristusaktsiooni saab jälgida maailmakoristuspäeva kodulehelt www.worldcleanupday.org ja www.err.ee ning Facebookis ja YouTubes 24-tundi vältava otsesaate vahendusel.
Loe lisaks: ERR vahendab ülemaailmset keskkonnateadlikkuse aktsiooni varahommikust südaööni
Suurim globaalne kodanikualgatus Vikerraadio eriprogrammis “Maailm puhtaks”