Imeline praana: miks jooga paneb meid nii hästi tundma?

Peamine põhjus, miks sa tunned end paremini peale joogatundi, seisneb elujõu liikumises, mis viib sind paremini tasakaalu, muudab sind terviklikuks ja sobib sinu mentaalsete või füüsiliste vajadustega.

Praegusel ajal on peadpööritavalt palju erinevaid joogastiile ja lähenemisi joogale. Mõned neist sisaldavad puhkust lihtsates toetatud asendites, vaikuses, küünlavalgel. Teised lükkavad õpilasi kompama oma füüsilisi piire, rütmilise tugeva muusika saatel. Neis kõigis on nii palju erinevust, et nende kõikide kirjeldamine on peaaegu võimatu. Kuid kogu selle erinevuse juures jagavad joogastiilid siiski midagi ühist, mis inspireerib inimesi neid harrastama – nad toimivad! Lihtsalt öeldes, sa tunned end paremini tunni lõpus kui sinna minnes. Küsimus on, miks?

Kuidas jooga toimib? Nagu sa tõenäoliselt oled kuulnud, on üks põhjus, miks aasanad panevad sind hästi tundma, seotud parasümpaatilise närvisüsteemiga. Aasanad aktiveerivad sinu parasümpaatilise närvisüsteemi tänu kahele elemendile, mis peaaegu kõikidel joogastiilidel on ühine – lihaste venitamine ja tugevdamine ning aeglane ühtlane hingamine.

Parasümpaatiline närvisüsteem on see närvisüsteemi osa, mis sind maha rahustab, käsib su lihastel lõdvestuda, parandab su seedimist ja toitainete imendumist, ergutab immuunsust ning aitab paremini magada. See aitab normaliseerida vererõhku ja aeglustab südamelöökide kiirust ning neutraliseerib paljusid stressiga seotud sümtomeid, mis on muidu meiega igal pool kaasas.

Kuid tõde on, et suur osa joogast, mida tänasel päeval harrastatakse, ei tee parasümpaatilise närvisüsteemi jaoks nii palju, nagu sa võiksid arvata. Selleks, et tugevada oma parasümpaatilist närvisüsteemi, pead sa tegema aasanaid, mis võimendavad sügavat lõdvestumist nagu näiteks ettepainutused ja puusi avavad harjutused, samas tegema vähem püsti asendeid ja rohkem istuvaid, selili ja kõhuli asendeid ning samuti ümberpööratud asendeid. Samuti peaksid sa olema aasanas kauem ja pühendama pikemalt aega rahulikule hingamisele. Jõulised liikumised, tahapainutused, kätelseisud on võimsad ja kasulikud, kuid nad ei stimuleeri sinu parasümpaatilist närvisüsteemi nagu eelpoolkirjeldatud.

Seega, kui positiivseid muutusi, mida sa koged joogat harrastades, ei saa kirjutada vaid närvisüsteemi mõju arvele, siis mis aitab sul tunda end mõnusalt ja elada paremini? Vastus on – elujõud! Peaaegu kõik hatha jooga ehk füüsilise jooga stiilid suurendavad praana või elujõu hulka sinu kehas.

Jooga, nagu ka akupunktuur või tai chi ja qi gong, põhineb praanal. Need praktikad näevad praanat kui peamist jõudu, mis hoiab alal kõike. Joogid on läinud sammu veelgi kaugemale, soovitades praana intelligentset kasutamist kui võtit spirituaalsele ärkamisele.

Praana on alati mänginud tähtsat rolli hatha joogas. Iidseid kirjutised järjestavad erinevad tehnikad, mis aitavad ehitada, kanaldada ja reguleerida elujõudu. Nendes kirjutistes on kirjeldatud aasanaid kui joogapraktika alustala, kuna need on lihtsalt kättesaadavad ja aitavad vabastada elujõudu, sest aasana hoidmine koos sügava teadliku hingamisega lahustab praana blokeeringud. Erinevad asendid vabastavad praana erinevatel viisidel. Ettepainutused näiteks suurendavad praana hulka, mis rahustab, pehmendab ja maandab, tahapainutused aitavad vabastada praanat, mis on rohkem avav ja energiat andev.

Seega, peamine põhjus, miks sa tunned end paremini peale joogatundi, seisneb elujõu liikumises, mis viib sind paremini tasakaalu, muudab sind terviklikuks ja sobib sinu mentaalsete või füüsiliste vajadustega. Põhimõtteid, kuidas erinevad aasanad mõjutavad elujõudu, on selgitatud nii hatha jooga traditsioonis kui ka ajurveedas. Mida rohkem me õpime ja praktiseerime neid õpetusi, seda rohkem saame teada, mis aasana millisel ajahetkel aitab.
Mida rohkem sa kontrollid ja laed oma elujõu varusid, seda rohkem võid sa saavutada läbi jooga praktiseerimise. Mida enam sa õpid oskuslikult praana väge rakendama, seda lähemale sa jõuad jooga piiritu potentsiaali äratundmisele.

Kui ka sina soovid suurendada oma praana hulka, siis tule kindlasti Joogafestivalile 26.-27. juulil Haapsalus. Selle suve Joogafestivalil on esindatud 14 põnevat joogastiili, parimad õpetajad, väemuusika, bazaar ja lasteprogramm.

Osta pilet SIIT

Autor: Kristi Kass

Vaata festivali kohta lisa Joogafestivali kodulehelt.

Seotud