Ilmunud on raamat, mis pühitseb menstruatsiooni ja naiseks kasvamist

Oktoobri keskel nägi ilmavalgust Eesti esimene menstruatsioonile pühendatud raamat „Kuukiik“. See on majesteetliku väljanägemisega 136-leheküljeline ood naise vereteekonnale. Teksti autoriks on maailmarändur ning endine eesti keele ja kirjanduse õpetaja Kristina Ude. Illustraatoriks on kollaažikunstnik ja sõnailmades uitaja Triin Lees.

Raamat kutsub lugeja kaasa mütopoeetilisele sõna- ja pildirännakule! Tekstis põimub Eesti ja maailma mütoloogia naise anatoomia, menstruatsiooni faaside ning loova ajalookäsitlusega. Pildimaastikel saavad kokku akvarellvärvid, kollaaž taaskasutatud materjalidest ning Eesti taimede ja seente leotisvarjundid. Enne raamatu trükkiminekut istutasid autorid koos oma pere ja sõpradega Eestimaale 2000 puud, et kogu loomisprotsess oleks Maaemaga kooskõlas. Ka raamatu sisu rõhutab seda, kui oluline on mõista, et inimene on osa loodusest ning toimib niisamuti kui tema.

Loovkirjutaja ja nõustaja Ursula Zimmermanni arvates on „Kuukiik“ erakordne teos nii sisu kui vormi poolest.

Lehekülg raamatust, autor Kristina Ude

„Kristina Ude ja Triin Leesi sünergias kohtuvad detailsed ja põnevad faktiteadmised, müütide poeetiline maailm ja kunstiteoseline muinasjutt. Naise tsüklist saab siin ülipõnev seiklusjutt, kus on õppida nii teismeeas neiul kui ka küpsel naisel. Hea oleks, kui seda raamatut julgeksid ja tahaksid lugeda ka noormehed ja mehed, sest „Kuukiik“ on kaasahaarav, hariv ja pöördumatult arendav raamat. Mida paremini mõistame ühiskonnas naises peituvat loomise väge, seda sügavamalt saame austada emasid, elu ja iseennast,“ lisab ta.

Raamatu esitlus toimub 6. novembril kell 18.00 Tallinnas, Viru Keskuse Rahva Raamatus. Teost saab osta raamatupoodidest ning kodulehelt www.kuukiik.eu.

Seotud