Hommikune uimasus sõltub äratuskella helist

Värske uuring näitab, et äratuskella heli meloodilisusest võib oleneda inimese hommikune uimasus. Mida meloodilisem on äratusheli, seda vähem esineb ärkajal tõenäoliselt uimasust, vahendab Novaator.err.ee.

Kes meist ei oleks tundnud end hommikul ärgates uimasena? Tegemist on uneloidusega, mis tähendab, et meie erksus on kuni neli tundi peale ärkamist väike ja tunnetus pärsitud.

Kui enamasti paneme uimasuse väheste unetundide või raske tööpäeva arvele, siis RMIT Ülikooli teadlaste värske uuringu järgi võib hommikust erksust mõjutada ka selline pealtnäha tähtsusetu tegur nagu äratuse helin.

RMIT Ülikooli doktorant Stuart McFarlane ja kolleegid palusid 50 katseisikul täita ära veebiküsimustiku, kus vastajad pidid kirjeldama oma äratuse heli ning hindama etteantud skaalal oma hommikust uimasust ja erksust. Katsealuste vastustest ilmnes, et neil, kes ärkavad hommikuti meloodilise heli peale, esineb uimasust vähem või vaid harva. Need, kelle äratuse heli on monotoonsem, olid vähem uimased.

McFarlane täpsustab, et meloodiline helipala, nagu Beach Boys’i laul Head nõuanded, kuidas muuta hommikune ärkamine meeldivaks alguseks ülejäänud päevale

Nädalavahetusel unevõla leevendamine on lootusetu üritus

Uni on kulla hinnaga: nipid, kuidas lihtsamini uinuda ja paremini välja puhata

Seotud