Holistiline vaatepunkt depressiooni ravimisel lähtub keha loomulikust taastumisvõimest

Antidepressantide tarbimine on Eestis tasapisi, kuid pidevalt tõusuteel. Viimase viie aasta jooksul on see OECD (Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon) andmetel kolmekordistunud. Kuigi Eestis on antidepressantide tarbimine OECD keskmisest näitajast kolm korda väiksem, ei tasu seda probleemi siiski alahinnata. Antidepressante kirjutatakse välja aina nooremas eas, kujundades turgu ka edaspidiseks. Holistlik psühhiaater Kelly Brogan heidab aga väljakutse ravimitööstusele, tuues oma raamatus "A Mind of Your Own" välja, et depressioon ei ole haigus, vaid sümptom, ja selle ravimiseks on paremaid viise kui tabletid, vahendab Telegram.ee.

Mitmed looduslikke raviviise tutvustavad portaalid on nimetanud Kelly Brogani raamatut “kõige olulisemaks raamatuks psühhiaatria ajaloos”. Ometi on Brogan kohanud ka väga palju vastuseisu oma vaadete tutvustamisel. Tema raamatu avaldamisega kaasnes täielik meediaboikott, kuna kõik suuremad meediakanalid ei soovi minna vastuollu ravimitööstuste ametlike seisukohtadega. Kas võib olla, et Brogani sõnumi “ohtlikkus” ravimitööstusele on selle lihtsus?

Brogani töö aluseks on järgmised väited

  • Kuue aastakümne vältel ei ole mitte ükski teaduslik uuring tõestanud, et depressioon on põhjustatud ajukeemia tasakaalu puudumisest.
  • Serotoniiniteooria seoses depressiooniga on müüt, mida on toetatud andmete manipulatsiooniga ning ravimitööstuse ja meedia retoorika abil.
  • Depressioon ei ole geneetiline haigus, see on epigeneetiline sündroom. (Epigeneetika on teadus, mis uurib muutusi organismides geeniekspressiooni muutuste kaudu – toim.)
  • Depressioon on sageli põletikuline seisund, keha korrapäratuse väljund, mis võib alguse saada väga kaugel ajust ning mis ei ole seotud niinimetatud „ajukeema tasakaalustamata” lihtsustatud mudeliga.
  • Depressioon on võimalus – see on märk, et on vaja aeg maha võtta ja välja mõelda, mis põhjustab organismis tasakaalutust.

Depressioon on ülediagnoositud ja antidepressandid ohtlikud

Brogani sõnum on lihtne: haigus, mis toidab tänapäeval üle 80 miljardi dollari suurust tööstust, on ravitav toitumispõhise lähenemise abil ilma psühhiaatriliste ravimiteta. Oma raamatus kirjeldab ta psühhiaatria ebateaduspõhisust ja annab lugejatele võimaluse tutvuda nende ravimeetodite, toitumissoovituste ja elustiili muutustega, mille abil ta ise on edukalt aidanud patsientidel depressioonist taastuda. Ta toob välja, et depressioon on ülediagnoositud, eriti naiste puhul, kellele kirjutatakse antidepressante välja kaks korda sagedamini kui meestele.

Antidepressantide probleemiks ei ole sealjuures mitte ainult see, et need on suunatud sümptomile, mitte põhjusele – asjaolu, millest on räägitud juba aastakümneid, on antidepressantide ebatõhusus ja kalduvus pikas plaanis vaimse tervise seisundit hoopis halvendada. Tegemist on tugevat sõltuvust tekitavate ravimitega, mille kõrvaltoimete hulka kuuluvad näiteks unetus, nahalööve, peavalu, liigese- ja lihasvalu, maovaevused, iiveldus või kõhulahtisus, vere hüübimisvõime vähenemine, tahtmatud liigutused, vähenenud seksuaalne huvi ja võimetus jõuda orgasmini ning vahel enesetapumõtete ja vaimse tervise häirete süvenemine. Sageli tuleb antidepressantide kõrvaltoimete tõttu hakata lisaks tarvitama ka teisi ravimeid.

Holistiline lähenemine depressiooni ravis

Brogan selgitab: “Keha suhtleb end ümbritseva keskkonnaga sügava intelligentsi abil. See väljendab sümptomeid põhjusega. Enamasti surume neid sümptomeid ravimite abil alla, kuid see on sama hea, kui suitsuanduri signaali väljalülitamine tulekahju korral. Ma mõistan ravimist tuleneva kiire lahenduse võlu. Uskusin ka ise “võlutablettidesse”.”

Pärast aastatepikkust uurimistööd, mis keskendus eelkõige naiste tervisele, on ta ühendanud leitud seosed ning mõistnud, et inimeste vaimse tervise häirete põhjused on palju laiemad ning võivad vahel olla üllatavad. Selleks võib olla toitumine, soolestiku mikrofloora, kilpnääre või isegi su tavapärane valuvaigisti. Samuti on Brogan oma praktikas näinud, et muutusteks ei ole kunagi liiga hilja – keha taastumisvõime on erakordne – isegi aastakümnete pikkuse väärkohtlemise järel võib eluviisi ja toitumise parandamine tuua tulemusi juba kõigest esimese kuu ajaga.

Brogani ravimeetodid keskenduvad holistilisele põletikuvastasele strateegiale, mis aitab sümptomite maskeerimise asemel taaskäivitada keha enda tervenemise mehhanismid. See hõlmab toitumist (rohkem tervislikke rasvu, vähem suhkrut, piimatooteid ja gluteeni sisaldavaid teraviljatooteid, looduslikke toidulisandeid (näiteks probiootikume ja B-grupi vitamiine), hingamistehnikaid, meditatsiooni, piisavat und ja kehalist aktiivsust ning keha bioloogiat häirivate kemikaalidega (nt fluoriid, kehakosmeetikas sisalduvad toksiinid) kokkupuute vähendamist.

Illusioon teaduspõhisusest seal, kus see täielikult puudub

Brogan ei leia, et ta on alternatiivne või nn new age tervendaja, ta rakendab oma praktikas rangelt teaduslikku tõendust leidnud meetodeid. Olles läbinud kognitiivse neuroteaduse õpingud mainekas Massachusettsi Tehnoloogiainstituudis (MIT), saanud meditsiinidoktori kraadi Weill Cornelli meditsiinikolledžis ning läbinud kliinilise praktika New Yorki meditsiinikoolis, on Brogan oma praktilise töö käigus ometi sattunud konventsionaalse meditsiiniga vastuollu, kuna ta julgeb avalikult tunnistada, et ravimitööstus on loonud illusiooni teaduspõhisusest seal, kus see täielikult puudub. Ta näeb ennast saadikuna uuele viisile, kuidas kogeda tervist ja heaolu. Ühe eesmärgina pikemas perspektiivis on ta seadnud holistilise taastusravikliiniku loomise, milles saaks aidata inimesi, kes soovivad loobuda psühhiaatriliste ravimite sõltuvusest.

Kuula, mida räägib Kelly Brogan antidepressantide kohta:

Kelly Brogani töö ja lisamaterjalidega saab lähemalt tutvuda Mustri katkestamine: salajane relv hirmu ja paanika vastu

Brandon Bays: ainus tee depressioonist välja on sellest läbi

Alkeemia lugemisnurk | Stressi vähendamine hingamise abil

Seotud