Hindu astroloogia: täiskuu Neitsis loob soodsa pinnase loominguga tegelemiseks

Näljakuu täiskuu leiab aset 28.03 kell 20:48, mil Kuu ja Päikese telg liiguvad Neitsi ja Kalade sodiaagis. Kuu kulgeb Neitsi sodiaagis, Hasta naksataras ja Päike kulgeb Kalades, Uttara Bhadrapada naksatras*. Mida sümboliseerib Neitsi sodiaagimärk ja Hasta nakshatra?

Hindu ja lääne astroloogia kraadiline erinevus on ~24-25º. Kui lääneliku käsitluse korral on praegune täiskuu Kaaludes, siis hindu käsitluse kohaselt on täiskuu Neitsis. Kraadilise täpsusega toimub läänelikus astroloogias täiskuu ~10º Kaalud ja hindu astroloogias ~15º Neitsi. Selline erinevus tuleneb sodiaagi arvutamismeetodist ja ainuüksi sellepärast on kõik hindu astroloogia nataalsed positsioonid peaaegu alati ühe sodiaagimärgi võrra tagasi võrreldes lääneliku aastroloogia asetustega. Valem: lääneliku astroloogia kraadiline asend – ~24º= hindu astroloogia kraadiline asetus. See ei tähenda, et alati liigub sodiaak märgi võrra tagasi, sest kui läänelik asetus asub sodiaagi viimastel kraadidel (~25º-30º), jääb hindu sodiaak samasse märki. Mõlemad käsitlused on õiged, sest esindavad erinevat tüüpi tõdesi. Mõlemal süsteemil on omad tugevused ja nõrkused.

Sanskriti keelne termin pūrṇimā tähendab täiskuu päeva ja ööd. Astronoomiliselt tähendab see ööd, mil Päike ja Kuu asuvad laiuskraadide mõttes teineteise suhtes vastamisi. See on öö, mil Kuu särab öötaevas kõige eredama tähena. Pūrṇimā ajal asuvad Kuu ja Päike teineteisest maksimaalses kauguses. Astroloogilises mõttes esineb Kuu ja Päikese opositsioon. Igas kalendrikuus on üks täiskuuöö ehk pūrṇimā. Pūrṇimāga algab viieteistkümne päeva pikkune Kuu kahanemise periood, millele järgneb Kuu loomine ehk amāvasyā.

Kanya (sanskriti keelne termin) ehk Neitsi on sodiaagiringi kuues tähemärk, millega seostuvad kindlad märksõnad: põllumajandus, lihttöö, töölisklass, teenija, servituut, ohvrid, vaesus, seotus idee, isiku või filosoofiaga, ratsionaalne ja teaduslik argumentatsioon, lubaduste murdmine ja liitude purunemine, meditsiin, tervis, haigus, leevendus, ravimid, analüüsimine, intellektuaalsus, vaidlus, seedesüsteem, perfektsionism, kriitika.

Hasta nakshatra asub 10°00´ kuni 23°20 Neitsi tähemärgis. Hasta sümboliks on õnnistatud käed. Sanskriti keelest tõlgituna tähendab Hasta käsi. Hasta nakshatrat valitseb Kuu. Hasta jumal on Savitur. Savituri iseloomustatakse kui lõbusat ja südamlikku päikesejumalat. Hasta on seotud kõigega, mille tegemisel kasutatakse käsi, sest mütoloogia kohaselt oli Savitur äärmiselt oskuslik käte kasutamisel. Hasta on seotud hiromantia ja kaudselt ka astroloogiaga. Iidsetel aegadel sümboliseeris väljasirutatud käsi Päikest, milles käelaba oli Päike ja sõrmed päikesekiired.

Hasta shakti on “võimekus omandada ihaldatud objekt oma kätesse” või Sthapaniyaagama Shakti. Shakti keeleline tõlgendamine annab alust arvata, et Hasta teeb võimalikuks mingi soovitud eseme või asja omandamise, kasutades selleks mingit käelist oskust. Hasta on seotud nii füüsikalise kui ka intellektuaalse oskusega. Oskuse õppimine nõuab kognitiivset võimekust ja motoorset tegevust, mille tagajärjel saad soovitu. Õppimine oma olemuselt nõuab pingutust, st panustamist aja, tähelepanu ja muu ressursiga, kuid üksnes nii käitudes saame kogeda Savituri õnnistust.

Hasta täiskuu on hea aeg joonistamiseks ja maalimiseks, sest ühtepidi on need käelised tegevused ja teisepidi saab kunstiteraapia abil ennast hästi emotsionaalselt reguleerida ja puhastada. Lase käel vabalt liikuda ja joonista lõuendile või paberile kõik, mis alateadvusest pinnale tuleb. Või haara kätte muusikainstrument ja loo mõni viisijupp. Sellised tegevused aitavad luua rõõmu ja helgust südamesse, sest vabastame rütmilise ja käelise tegevusega emotsionaalsed energiad, mis vastasel juhul suletuks jäävad.

Kuna Hastat valitseb Kuu, siis sel korral tulevad tähelepanu alla kodused ja familiaarsed küsimused. Intuitiivne ja loomupärane käitumine turvatunde, stabiilsuse ja rutiini suhtes – kes me oleme, kust me tulime ja kuhu me läheme. Kõneleme kodustest väärtustest ja suguvõsas esinevatest traditsioonidest – kõigest, mis on osa meie sotsiaalsest programmist. Praegu on tähtsam ligimesest hoolimine kui dogmaatiline argumentatsioon väärtustest ja eetikast. Hooli neist, kes on olulised ja vajavad abi.

*Hasta naksatras – Neitsi tähemärgis asuv üks kahekümne seitsmendik osa (1/27) Kuu orbiidil. Üks naksatra on 13°20´ lai ja igas tähemärgis asub 2.5 naksatrat. See on Sanskriti keelne tehniline termin, mida kasutatakse iidses geomeetrias, matemaatikas ja astronoomias.

*shakti – energia, tugevus, oskus, võimekus

Allikas: hinduastroloogia.ee, indiaastroloog@gmail.com

Seotud