Allergiat mõjutavad ained
Allergia tekkes on olulised peamiselt neli ainet. Kõige tuntum on histamiin, mis laiendab veresooni ning põhjustab kuumust ja punetust. See juhtub nt mesilase nõelamisel, kui tekib allergiline reaktsioon – käsi läheb kuumaks ja hakkab punetama. Histamiin põhjustab ka nina limaskesta põletikku ja aevastamist.
Teine aine on serotoniin, mida toodavad jämesoolt ümbritsevad rakud. Kui toit sisaldab ärritavaid aineid, vabastatakse rakkudes rohkem serotoniini, soolte peristaltika kiireneb ja tekib kõhulahtisus. Kui serotoniini vabaneb verre rohkem, on tagajärjeks oksendamine. Meie keha on tark ja saab aru, kui tegemist on mürgistusega ning püüab sellest vabaneda. Mürgistusest tekkinud kõhulahtisus on kuuma-tüüpi – see algab äkki, tekivad spasmid, kõhuvalu ja vedel väga halva lõhnaga väljaheide.
Prostaglandiinid põhjustavad hingamisteede ahenemist, kokkutõmbeid ja astmat. Leukotriinid põhjustavad nohu ja lima hingamisteedes.
Hiina meditsiini järgi on allergia energeetiliste tasemete tasakaalutus. Tasakaalu saavutamiseks kasutatakse kevadiste allergiate puhul haput ja mõru maitset (taimed, toidud, joogid).
Millest tuleb loobuda
Allergiate korral tuleb kindlasti pöörduda arsti poole, et leida sobiv ravi. Selle kõrval saab ennast toetada tolmu ja keemiliste lõhnaainete vältimisega ning sobiva toiduga.
Alustuseks tuleb ära jätta kõik tooted, millele on lisatud kunstlikke lõhnaaineid, need on seebid, šampoonid, kreemid, puhastus- ja pesuvahendid. Sobivad naturaalsed lõhnad (kasuta oliiviõli, pesupähkleid).
Kindlasti tuleks vabaneda kodutolmust, sest 1 grammis tolmus on üle 500 tolmulesta, kes põhjustavad allergiat. Kodu peaks koristama märjalt igal nädalal, sama tihti tuleks vahetada voodipesu.
Vältida tuleks hallitust, mis külmas ja niiskes kliimas on kerge tekkima. Oluline on korralik ventilatsioonisüsteem.
Väga tähtis on muuta oma toitumist. Menüüst peab välja jätma kõik piimatooted (piim, keefir, jogurt, juust, pett, kohupiim), kuna nendes on valk, mida meie keha ei suuda hästi seedida. Seejärel tuleks välja jätta nisu, kaer, rukis, oder, kõik loomad ja kala, mereannid, mais, kaunviljad, pähklid, pärm, äädikas, alkohol, puuviljad (ka kuivatatud), mahlad, seened, tomatid, baklažaan, kartul, paprika, tsitruselised, vürtsid, küüslauk, sibul, kohv, mesi, suhkur.
Kuidas keha puhastada
Hommikusöögiks tee endale smuuti, milleks kasuta musti sõstraid või muid marju (v. a maasikad), oolong teed, veidi avokaadot ja purustatud chia seemneid.
Lõunaks keeda köögiviljasupp brokolist, millele lisa rohelist sibulat, kurkumi, musta pipart, oliiviõli, himaalaja soola. Kui supp on valmis, riivi lisaks toorest daikoni ehk jaapani redist. See aitab kehal omastada brokolis olevat väävlit.
Õietolmuallergia korral on allergia ka luuviljalistele, sel juhul peaks vältima oliiviõli.
Päev enne puhastuskuuri peaksid tegema rohelise kohvi klistiiri. Võta 2 supilusikatäit rohelist kohvi ja 1,5 l vett. Keeda 15 minutit, jahuta, kurna ja tee seejärel klistiiri.
Pärast nädalast puhastuskuuri hakka oma menüüsse ükshaaval lisama teisi toiduained. Samal ajal jälgi oma keha (energiatase, naha omadused, meeleolu, puhitused, gaasid). On toite, mida ära võtagi menüüsse tagasi (piimatooted, nisu, kaer, rukis, oder, kunstlikud suhkrud, sojaoad ja punane liha). Oluline on hoida oma toidukord lihtsana ehk siis mitte süüa palju erinevaid toite koos.
Õietolmuallergia puhul on abi saadud, kui kaks-kolm kuud enne kevadist õitsemisaega hakata võtma õietolmu ja mee segu (1/3 õietolmu ja 2/3 mett). Eestis võiks kasutada suira.
Kui kõik eelpool toodu on tehtud, on sinu tundlikus vähenenud, sest oled ära jätnud mitmed mõjutajad. Sellega on paranemise suunas pool teed käidud. Nagu enne mainisime, siis oluline on leida endale õige lääne ja hiina meditsiini ravi, sest puhastuskuur ei asenda ravi, vaid toetab seda. Hiina meditsiinis kasutatakse allergiate raviks taimravi, nõelravi, toitumist ja toidulisandeid.
Refereeritud hiina meditsiini arsti Salustino Z Wongi loengust “Allergiad”.