Inimestel, kellel on sooja yang-energiat vähe, on sügisel ja eriti talvel raske hakkama saada – tuleb masendus ja depressioon, sest neil on vaja välist valgust, soojust ja päikest, et tasakaalus püsida. Kuigi sügisel võib palju sadada ja ilm tundub niiske, on tegelikult sügisele iseloomulik ilmastikufaktor kuivus. Vahet ei ole, kui palju sajab, taimed kuivavad ikkagi ära. Looduses hakkavad energia ja elumahlad liikuma alla- ja sissepoole. Kui suudame ka enda kehas energiat selles suunas liigutada, on meil lihtsam muutustega kohaneda ja tervist ning heaolu säilitada.
Sügisel tuleb süüa toite, mis tugevdavad yin’i ja aitavad energial sügisele omaselt liikuda sisse- ja allapoole. Sügise organ on kopsud, seetõttu tuleb nendele sügisel rohkem tähelepanu pöörata. Sügis on talveks valmistumise aeg, varude salvestamise aeg. Organid, mis toidust vajaliku energia kättesaamisega tegelevad, on magu ja põrn. Lisaks nõuavad need organid aastaaegade vaheldumisel alati rohkem tähelepanu.
Toitumine sügisel
Tarbi yin’i tugevdavaid, energiat alla- ja sissepoole suunavaid toite Toidud ja taimed, mis tugevdavad sisemist yin’i ja suunavad energia sisse- ja allapoole, on hirss, kleepuv riis, viirpuumari, õun, pirn, viinamari, seesamiseemned, Kreeka pähkel, liilia sibul, maapähkel, punane dattel, ameerika ženšenn, mesi. Maitselt sobivad hapud, soolased ja mõrud toidud.
Kopsude tugevdamiseks vähenda teravaid toite, sest need viivad kopsude energia keha pinnale ja hajutavad selle seal. Kopsude tugevdamiseks sobivad valge redis, liilia sibul, tofu, lootoseseemned. Kopsude tugevdamiseks ja niisutamiseks on head pudrud, riis, kartul, kõrvits, porgand, hiina jamss, angerjas, Kreeka pähkel, punane dattel, longanipuu viljad, goji- ja viirpuumarjad, ameerika ženšenn, hundihammas.
Põrna ja mao tugevdamiseks tarbi sügisel rohkem magusaid toite, kuid mitte valge suhkru baasil magusat, vaid pigem puuvilju, mett ja marju, ka kuivatatud kujul. Söö rohkem putrusid, millele võib samuti lisada kuivatatud puuvilju ja marju. Söö kergesti seeduvat toitu – vähem toorest, rasvast ja külma toitu.
Autor: Rene Bürkland, Hiina meditsiini arst