Seekordsel Hilma af Klinti näitust saatval üritusel avab Eesti muusika korüfee Sven Grünberg kuulajatele meeleseisundite ja muusika vahelisi seoseid. “Meel on miski, mis ei saa paigal seista ja sedavõrd raske on seda ka sõnadesse panna, samas on muusika suuteline avama üha uusi meeleseisundeid,” tõdeb Grünberg.
Hilma af Klinti kui sügavalt religioosse kunstniku kindlaks sooviks ja eesmärgiks oli inimkonna ja universumi seostest arusaamise laiendamine ning duaalse, nähtava maailma ülese ühtsuse näitamine. Kunstnikuna leidis ta ühena esimestest tee abstraktse kunstikeeleni juba 20. sajandi algusaastatel.
“Hilma af Klinti äärmine sisemine puhtus peegeldub tema piltidel. Vaatajal hakkab hea, võib öelda isegi, et tema pildid on raviva toimega. Pole mõtet hakata lahti muukima Klinti piltide tähendust. Tuleb lihtsalt nautida selle “muusika” tervendavat võlu,” kirjutab arhtitekt Vilen Künnapu erilisest spirituaalsest näitusest Kumus. “Hilma af Klint kujutab oma piltidel duaalset inimese maailma, kus kõik on üles ehitatud vastandite omavahelisele mängule. Must ja valge, mees ja naine, hea ja halb, üleval ja all. Yin ja yang on esitatud peente geomeetriliste ja meditatiivsete kompositsioonidena, ning mingil hetkel tunnetab näitusekülastaja, et kõik on üks ja kõik on kõigega seotud. See võib-olla ongi selle erakordse ja jõulise näituse põhisõnum,” lisab Künnapu.
Kumu palub Sven Grünbergi teemaõhtule eelregistreeruda aadressil Vilen Künnapu lugu “Hilma af Klint ja vaimne kunst” Maalehest
Kuula Sven Grünbergi Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”