Head uut aastat!

Maavalla kalendris algas esimesel jõulupühal aastasõõr, mille numbriks loetakse 10227. Ligikaudu sama vana on meie maa ja rahva ühine lugu ning maarahva kui põlisrahva ajajuur.

Jõulukuu 25. päeval algas uus päikeseaasta. Vanarahvas on nimetatud seda esimeseks jõulupühaks ning samuti vastse ajastaja päevaks. Siit peale lähevad päevad aina pikemaks ning aeg veereb kasvava päikesekaare järel valguse, soojuse, toidu ja uue elu poole.

Euroopa ühe vanima rahvana on meie rahvapärimuse kogud maailma mahukaimad. Pärimus on muu hulgas paljude põlvede jooksul hoolega kogutud teadmised inimesest, keskkonnast ja maailmast, kooskõla loomisest enda sees ja väljas ning oskused oma teadmisi tulemuslikult kasutada.

See, et oleme põlise rahvana alles, näitab esivanemate pärimuses peituvat suurt ja olulist tarkust. Rahvana saame edasi kesta vaid oma esivanemate pärimust hästi tundes, austades ning seda isikliku eeskuju, kogemuse ning õpetamise abil järeltulevale põlvele edasi andes.

Milliseks loome uue aasta? Soovin, et alanud aastasõõril on meie rahva meel ja süda pärimusele avatud ning me õpime selle abil loonat, teisi inimesi ning iseend paremini mõistma ja hoidma.

Head uut aastat!

Autor: Ahto Kaasik, Maavalla koja vanem

Allikas: www.maavald.ee

Seotud