Head nipid, kuidas looduslike vahenditega sääski peletada

Sääskede peletamiseks on ise väga lihtne vahendeid teha, selleks leiab koostisaineid tavalisest köögikapistki. Kodused sääsetõrjevahendid on puhtamad, ohutumad ja odavamad, kuid samas toimivad suurepäraselt.

Sõna looduslik tähendab isetehtud sääsetõrjevahendite puhul selliste koostisainete kasutamist, mis on kodus olemas või kerge vaevaga kättesaadavad ning mis ei sisalda sünteetilisi kemikaale, mis võivad põhjustada närvisüsteemi kahjustusi. Ka ärritavad need nahka ja silmi. Eriti tasub enne kemikaale sisaldavate sääsetõrjevahendite kasutamist mõelda laste puhul. Looduslike vahendite ainus miinus on see, et neid tuleb peale kanda sagedamini – umbes kord tunnis.

Parim viis sääskede peletamiseks on seega kasutada lõhna, mis neile ei meeldi ja mis oleks piisavalt tugev inimese keha lõhna maskeerimiseks. Koduste sääsetõrjevahendite puhul tasub aga kindlasti meeles pidada, et iga inimese organism ja lõhnad on erinevad ning vahend, mis ühel inimesel kõik sääsed ümbert peletas, ei pruugi seda teise puhul üldse mitte teha. Kuid kuna kodused vahendid on odavad ja kergesti kättesaadavad, on neid ka lihtne katsetada, et leida just endale sobivaim vahend.

Keha lõhna varjavad eeterlikud õlid

Eeterlikke õlisid, mida sobiks sääskede peletamiseks kasutada, on rohkesti: sidrunheinaõli, sidruni-eukalüptiõli, lavendliõli, kaneeliõli, kastoorõli, rosmariiniõli, seedriõli, piparmündiõli, nelgiõli, geraaniumiõli, tüümianiõli, sojaõli, nelgiõli, küüslauguõli, männõli, basiilikuõli, köömneõli, neemipuu õli, teepuuõli jt. Ka võib ise teha õlisid raudürdist, kirbumündist, loorberist, naistenõgesest jt.

Lahjendamata tohib nahale määrida vaid üksikuid eeterlikke õlisid, näiteks teepuu- ja lavendliõli. Eeterlikest õlidest sääsetõrjevahendit tehes tasub järgida rusikareeglit: 5-10 protsenti eeterlikku õli ehk üks osa eeterlikku õli ja 10-20 osa baasõli või alkoholi. Nii et väiksema koguse tegemiseks kasuta 10-25 tilka eeterlikku õli ja kaks supilusikatäit baasõli või alkoholi. Ühte segusse tasub segada kahte eeterlikku õli. Baasõlideks sobivad oliiviõli, päevalilleõli, nõiapuupähkli õli. Alkoholina võib kasutada viina.

Hoia segu tumedas pudelis ning otsese päikese eest varjus ja jahedas. Ära mine eeterlike õlide kasutamisega liiale, kuna suuremas koguses kasutades võivad need nahka ärritada. Kindlasti kasuta puhast eeterlikku, mitte aroomiõli. Mõistagi ära kanna eeterliku õli segu katkisele nahale ning väldi selle sattumist silma. Tea, et looduslik ei tähenda alati ohutut, kuna paljud inimesed on ka eeterlikele õlidele allergilised. Sestap tuleks neist valmistatud vahendit proovida enne nahal väiksemal pinnal. Eeterlikest õlidest tehtud segusid tupsuta pulsikohtadele, nt randmel, meelekohtadel ja kaelal.

Äädikast ja vanillist B-vitamiinini

Eespool loetletud eeterlikes õlides kasutatud taimi võib tarvitada sääskede peletamiseks ka muul moel, näiteks sidrunheina ükskõik millises vahendis – küünlana, viirukina, kreemis. Õues istudes pole aga küünlaid ja viirukeid mõtet kasutada, kuna nende lõhna pole tuule käes tunda.

Võid eespool loetletud taimi ka otse nahale hõõruda, näiteks lavendlit, basiilikut, piparmünti. Neid taimi võid purustada ja keerata ka kaelarätiku sisse ning panna räti kaela või käe ümber.

Küüslauku võib ka puhtalt nahale määrida, samuti aitavat see sääskede vastu sisse süües. Tõsi, see lõhn võib lisaks sääskedele peletada su ümbert ka muud, sealhulgas toredad kaaslased.

Istuta koduaeda või rõdule saialilli, nendegi lõhn ei olevat sääskedele meeltmööda.

Sääski aitab peletada ka tavaline äädikas – lahjenda, pane spreipudelisse ja muudkui pihusta.

Laste peale võid pihustada raudrohust, rosmariinist tehtud teed.

Sääskedele ei meeldi ka vanilli lõhn, kuid see peab olema puhas ja ehtne vanill, mitte vanilliin. Lahjenda seda vees ja piserda endale peale või sega vanilli oliiviõlisse ja õlita end sisse.

Võid taskusse pista ka mõned nelgiterad ning neid aeg-ajalt mudida, et neist lõhna eralduks.

Väidetavalt aitab sääski peletada ka igapäevane B-vitamiini või pärmi söömine, kuna B-vitamiin muudab keha lõhna. Ise seda küll ei tunne, aga sääskedele see ei meeldivat.

Sääskede peletamiseks sobivad ka kõiksugused salvid, mida muidu kasutaksid haigena – mentooli ja eukalüpti sisaldavad salvid ja kreemid, ka Vietnami salv, tiigrisalv jmt.

Sääskedele ei meeldi tuul ja jahe õhk, nii et võid enda lähedale panna tööle ventilaatori.

Koduste sääsetõrjevahendite tõhusust vähendavad päikesekaitsekreemid, ka lahjendab neid niiskus ning need aurustuvad tuule käes. Kes aga ise eri aineid kokku segada ei viitsi, leiab apteekidest või ökopoodidest ka mitmeid loodusliku koostisega sääsetõrjevahendeid, nt Zanzarin, Effitan jt.

Mis aitaks sügeluse ja paistetuse vastu?

Kui sääski ei ole siiski õnnestunud täielikult eemale peletada, siis saab abi kodustest vahenditest ka nende hammustuste leevendamisel. Kuid mida iganes sa hammustustele ei määriks, pea alati meeles kahte asja. Esiteks pese hammustuste kohad kõigepealt puhtaks. See vähendab infektsiooni ohtu ja seep ise juba vähendab sügelust.

Teiseks, ära kratsi! Liiga palju ja kõvasti kratsides võib naha katki kratsida ja nii suureneb tõenäosus lõpetada veel hullema ärritusega. Kui öösel magades käsi sügelevatest punnidest eemal hoida ei suuda, võib ööseks panna hammustustele kratsimise vältimiseks plaastrid.

Sügelust aitab leevendada jahe kompress – keera jääkuubikud käterätisse ja hoia hammustustel.

Jääkuubikuid võib ka otse hammustustel hoida, need muudavad hammustuskoha tuimaks.

Sega söögisööda veega, et tekiks pasta ning kanna see sügelevatele hammustustele.

Hammustustele võib hõõruda ka küüslauku või mädarõigast, mett, aaloemahla või -geeli.

Tupsuta hammustusi sidruni- või laimimahlaga või hõõru sidruni- või laimiviiluga.

Hõõru hammustusi sügavkülmas hoitud ehk külmutatud banaanikoore tükikesega.

Tee hammustuste kohad niiskeks ja raputa neile soola ning lase soolal kuivada.

Tupsuta hammustuste kohti õunasiidriäädikaga, kasutada võib ka tavalist äädikat.

Püreesta kartul, lisa sibulat ja äädikat, sega pastaks ja hoia sügelevatel hammustustel.

Pigista hammustustele kapsalehest veidi kapsamahla, aseta sügelevale kohale märg suhkrutükk, tupsuta hammustusi pärmi-vee lahusega, hambapastaga, suuveega, deodorandiga, alkoholiga, teepuuõliga, taruvaigu- või saialilletinktuuriga või hõõru sügelevaid kohti kuiva seebiga.

Hammustusi leevendavad samuti mentooli või eukalüpti sisaldavad jahutavad geelid-kreemid.

Jahutamise asemel võid aga minna hoopis ka kuuma duši alla, see peaks samuti leevendama.

Materjalid kogus kokku Agnes Männiste, Bioneeri vabatahtlik

Allikas: 13 looduslikku päikesekaitsefaktoriga õli, mis ei lase päikesel su nahale liiga teha

Igapäevased kosmeetikatooted – millise hinnaga loome oma ilu?

Hormonaalne tasakaalutus: kuidas me end ise kaitsta saame?

Seitse põhjust, miks eelistada mahetoodangut

Seotud