Head ideed! Vedelikud, mida kasutada smuuti põhjaks

Smuutide jaoks on olemas suur valik põhivedelikke. Mõnd neist, näiteks kaerapiima või mitmesuguseid pähklipiimu on lihtne ise valmistada. Valmistooteid ostes pea meeles, et neile võib olla lisatud suures koguses suhkrut. Siin on häid ideid, milliseid vedelikke kasutada, et muuta oma tervislik smuuti vaheldusrikkamaks.

KAERAPIIM valmistatakse kaerahelvestest ja veest. Sisaldab palju B1-vitamiini, rauda ja antioksüdante. Mõni tootja lisab vedelikule lambavillast saadud D-vitamiini, nii et veganid peaksid olema ettevaatlikud. Sageli lisatakse kaerapiimale ka looduslikult esinevaid ensüüme, A- ja B12-vitamiini. Kaerapiima on lihtne ise teha. Avatud pakend säilib külmikus paar päeva. Piima sobib hästi külmutada jääkuubikuteks.

KOMBUCHA-TEE sisaldab muu hulgas piimhappebaktereid, äädikhapet, polüsahhariidi, vitamiine C, E, K, B1, B2, B3, B6 ja B12 ning mineraale – rauda, naatriumi, mangaani, magneesiumi, kaaliumi, vaske ja tsinki. Teed valmistatakse fermenteeritud kombucha-seenest (nimetatakse ka meduus- või teeseeneks). Kombucha on müügil tervisliku toidu kauplustes ja seda on eri maitsetega. Kui hangid endale kombucha-kultuuri, võid ka ise valmistada ja maitsestada oma teed. Kombucha-teed sobib hästi külmutada jääkuubikuteks.

KOOKOSPIIM sisaldab muu hulgas palju kaaliumi, rauda, magneesiumi ja fosforit. Rasvasisaldus on muutlik, kuid jääb tavaliselt 25 protsendi ligi. Osta alati magustamata ja ilma lisanditeta kookospiima. Väikeses koguses kookospiima võid valmistada ise, kui segad riivitud kookospähklit veega ja kurnad seejärel välja viljaliha. Kookospiima sobib hästi külmutada jääkuubikuteks.

KOOKOSVESI on läbipaistev vedelik, mida sisaldab noor roheline kookospähkel. Kookosvesi sisaldab 95 protsenti vett, ülejäänu on toitained ja mineraalid, näiteks B- ja C-vitamiin, fosfor, kaltsium ja tsink. Kookosvesi on väga kaaliumirikas ja seda nimetatakse vahel looduse oma spordijoogiks. Kookosvett võib suurepäraselt külmutada jääkuubikuteks, mis säilivad sügavkülmikus pool aastat.

KUMMELITEE. Teed valmistatakse tavaliselt kuivatatud või värsketest õitest, 1-2 tl kuivatatud õisi suure tassi kohta, olenevalt soovitud kangusest. Kummelitee leevendab väidetavalt sisemisi ja väliseid tervisehädasid, omab põletikuvastast, desinfitseerivat ja lihaseid lõdvestavat toimet. Tee on ühtlasi higistama ajav ja rahustav, seda juuakse õhtuti, palaviku ja külmetuse korral, hingamisvaevuste, põiekatarri, koolikute ja muude seedevaevuste leevendamiseks, kuristatakse kurgupõletiku korral. Kummelivannid aitavad väliste tursete, haavade ja muude nahaprobleemide vastu. Õisi võib kasutada ka vanniveele lõhna andmiseks. Vanasti pandi kummeliõisi hälli, et kurat last ära ei vahetaks. Säilitada pimedas ja kuivas kohas, mitte üle normaalse toatemperatuuri. Kummeliteed tuleb juua mõõdukalt, sest see võib põhjustada allergiat. Kindlasti peaksid kummeliteest hoiduma inimesed, kes on allergilised korvõieliste taimede vastu.

MANDLIPIIM sisaldab 20 protsenti valku ja palju kiudaineid. Eriti suurel hulgal leidub mandlipiimas E-vitamiini, rauda, tsinki, kaltsiumi, magneesiumi, kaaliumi ja fosforit. Magustamata mandlipiima võib osta valmiskujul kauplusest, kuid seda saab teha ka kodus ise – sega mandleid või mandlivõid veega. Püüa hoiduda valmistootena müüdavast magustatud mandlipiimast, mis sisaldab palju suhkrut. Mandlipiima sobib hästi külmutada jääkuubikuteks.

PÄHKLIPIIM valmistatakse leotatud ja mikserdatud pähklitest, näiteks mandlitest, kašupähklitest, sarapuupähklitest või Kreeka pähklitest. Pähklipiim on müügil hästi varustatud toidu- ja tervisliku toidu kauplustes, kuid seda võib valmistada ka ise. Hoidu pähklipiimast, millele on lisatud magusaineid. Pähklipiima sobib hästi külmutada jääkuubikuteks.

RIISIPIIM. Valmistatakse pruunist riisist. Riisipiim on väikese rasvasisaldusega ning ilma laktoosi, kolesterooli ja suhkruta. Riisipiima sobib hästi külmutada jääkuubikuteks.

ROOIBOSETEE sisaldab muu hulgas tsinki, magneesiumi, kaltsiumi, mangaani ja fluori ning on ühtlasi tugev antioksüdant, mis võib vähendada vanadusega kaasnevaid soovimatuid mõjusid. Rooiboseteed tuleb lasta tõmmata kaua, 6-8 minutit erinevalt tavalisest teest, mida ei tohi lasta kibedaks minna. Rooibos ei sisalda ergutava toimega teiine (kofeiini). Vali soovitatavalt mahekasvatatud tee.

SOJAPIIM. Valmistatakse sojaubadest ja see on üks suurima valgusisaldusega taimepiimasid. Sojapiimas on ka palju E-vitamiini ja letsitiini. Lisaks sojapiimale toodetakse ka sojajäätist ja sojajogurtit, mis sobivad samuti hästi smuutides kasutamiseks. Võid ka ise valmistada sojajahust sojapiima. Sojapiima sobib hästi külmutada jääkuubikuteks.

Allikas: Eliq Maranik “Tervisesmuutid”, kirjastus Pilgrim

Loe lisaks: RETSEPT | Probiootiline võlusmuuti, mis tagab nooruse ja ilu!

Tervis loodusest: kase- ja vahtramahl aitavad õrnalt keha puhastada ja kevadele äratada

Tursed ja veepeetus kehas – mis tooks leevendust?

Must pässik | Võimas raviseen, mis tugevdab immuunsüsteemi ja tõstab vastupanuvõimet haigustele

Seotud