Hea une saladus: rahustav magamaminekurituaal

Paljud inimesed on kirjeldanud, kuidas see ärevustunne, mis ei lase neil väsimusest hoolimata öösel magama jääda, neid frustreerib, kuna nad on selle tõttu ka päeval väsinud. Unel on elu kvaliteedile otsene mõju. Kui ööd on sageli unetud, sest sa muretsed asjade pärast, mis juhtusid mõne tunni või mõne aasta eest või kardad seda, mis võib juhtuda mõne tunni pärast või siis kauges tulevikus või sind vaevavad mõtted, mis räägivad sulle, et sa pidanuks tegema seda või mitte tegema toda, siis kannatab selle käes ka su päevane tegutsemisvõime.

Maailmaga meie ümber ja inimestega on siis märksa raskem toime tulla, seda nii vaimselt kui emotsionaalselt. Häiritus ja ärevus üha kasvab. Siis saabub aeg voodisse minna, kuid üleväsimusest hoolimata oleme liiga pinges, et magama jääda. Sellistel puhkudel ei peaks põhisihiks olema ärevust vähendada, vaid uinuda ja unetunnid täis magada. Puhanud ajuga suudame ärevuse vähendamisega hakkama saada. Hea une kindlustamiseks peaks magamaminekuks valmistuma juba enne voodisseheitmist. Pead oma ajule looma üleminekuperioodi rumineerimise ja muretsemise ning magamaheitmise vahel. Üks tulemuslik meetod on luua omale magamaminekurituaal ja seda kasutada.

Kuigi rituaal pole sama, mis lihtsalt rutiin, tuleb see siiski kasuks, kui see saab sinu jaoks rutiinseks, sest kui sa teed midagi regulaarselt, siis su aju harjub nende tegevustega ära ja õpib neile reageerima. Rituaali komponendid omavad rutiinsusest erinevalt kindlat tähendust. Kui sa annad neile isikliku tähenduse – miks sa teed neid asju, mis rituaali juurde kuuluvad -, siis see muudab sind rahulikumaks, aidates rumineerimisest ja muretsemisest vabaneda. Sinu rituaal on isiklik. Pane see kokku mistahes tegevustest, mis su meelt vaigistavad. Võid kaaluda alljärgnevaid tegevusi, kuid mõistagi valida just oma iseloomule vastavaid asju.

  • Mine vaiksesse kohta, kus miski sind ei häiri. Ole seal tõeliselt kohal.
  • Joo kuuma teed, tunnetades täielikult selle maitset, aroomi ja temperatuuri.
  • Kuula rahustavat instrumentaalmuusikat.
  • Tee rahulikke jooga- või venitusharjutusi.
  • Mine kuuma vanni ja kasuta vannivahtu.
  • Kustuta toas tuled ja süüta küünal.
  • Kasuta aroomilampi või -pihustit.
  • Värvi. Koo.

Kui sa teed päeva lõpetuseks selliseid rahulikke ja sinu jaoks tähenduslikke asju, siis see loob sinus uinumiseks vajalikku meelerahu.

Allikas: Unetehnoloog Kene Vernik annab nõu: mida süüa, et uinumine oleks kergem ja uni rahulikum?

Uni uuendab sind: seitse põhjust, miks peaksid korralikult välja puhkama

Luba endale piisavalt und, sest magamata öö võrdub peapõrutusega

8 asja, mida sa tõenäoliselt unenägude kohta ei teadnud

Seotud