Hea tervise garantii ja haiguste ennetamise profülaktika sügiseks

Sügisel valitseb õues Vata ehk õhu ja ruumi energia, mis toob endaga kaasa palju kaootilist liikumist. Viimasega kaasneb pea alati stress, mis teeb vastuvõtlikuks haigustele. Sügis on looduses ülemineku etapp suvest talve ning selles kontekstis oluline vahelüli ka tervise säilitamise seisukohast. Viirused ja külmetused on seda kergemad tulema, mida enam on meie meeltes liigset liikumist ja tegevustes ebaregulaarsust. Seega on sügise võlusõnaks hea mõttes rutiini integreerimine igapäevaellu ning ajurveedal on siin varuks ammu järeleproovitud nipid. Dinacharya tähendab ajurveedas “inseenese ees targalt hoolitsemise rituaali”, mida on oluline järgida igal aastaajal, kuid eriti hoolikalt just taolistel ülemineku etappidel nagu sügis ja ka kevad.

Kõik see on imelihtsalt teostatav ning pealekauba vägagi nauditav! Kolm kõige olulisemat aspekti, millele tuleks tähelepanu pöörata on järgmised:

1. Loodusjõududega sünkroonis ärkamine ja uinumine

Hoolimata õues valitsevast pimedusest püüa siiski võimalikult vara ärgata, soovitavalt kella 6.00 paiku. Siis ajastad end looduse rütmi ning meeled on terveks päevaks avatud. Hilisematel hommikutundidel on õhus juba raske ja seisva omadusega loodusjõud. Seega ei aita liiga kauaks voodisse jäämine mitte sugugi rohkem välja puhata, vaid väsimus võib hoopis süvendada. Muidugi mõista tuleb varajase ärkamise puhul õigel ajal magama minna! Ka see baseerub looduse loogikal. Uinumist soodustavad justnimelt needsamad raskust tootvad loodusjõud, mis on uuesti aktiivsed õhtul alates kella 18:00 kuni kella 22:00-ni. Peale seda ei taha uni enam nii kergesti tulla, kuna siis võtab teatepulga üle tuleelemendi energia, mis toodab adrenaliini ja ei lase magama jääda. Ajurveeda teab, et inimene on terve ainult siis, kui ta püsib looduse rütmis.

2. Hommikused äppide puhastamise rituaalid

Loodus on meile kaasa andnud viis asendamatut loomuliku äppi, mille häireteta toimimine on hea tervise seisukohast ülioluline Nina, keele, silmade, naha ja kõrvade kaudu on meil otseühendus välismaailmaga läbi lõhna- ja maitsetaju, nägemise, puudutuse ja kuulmismeele. Selleks, et teha õigeid otsuseid, peavad tunnetuslikud infokanalid olema puhtad ja töökorras. Vastaselt korral on meie reaalsus pehmelt öeldes hägustatud ning ka haigustele ja viirustele sissepääs avatud. Hommikune profülaktika füüsilisele kehale:

– puhasta tõustes esimese asjana keelekaabitsaga keel ja pese hambad

– loputa jahedama veega nägu ja silmad

– joo klaasitäis sooja või kuuma vett, millele võid lisada veidi sidrunit

– väljuta kõik jäägid

– tee oil-pullingut ehk suu loputamist õliga

– masseeri kogu keha sooja õliga

– loputa kerge soolveega nina

– pane paar tilka sooja seesamiõli mõlemasse ninasõõrmesse

– pese kogu keha üle sooja veega

3. Meele instrumendi häälestamine

Harmooniline kõla eeldab muusikas alati instrumendi eelnevat häälestamist. Nii on see ka meie meelega. Peale füüsilise keha puhastamist tee mõned paranayama’d ehk hingamise kontrolli praktikad. Kõige lihtsam neist on vahelduvhingamine – nadi sodhana pranayama, mis tasakaalustab mõlemat ajupoolkera, rahustab närvisüsteemi ning toob hingamise rütmi õige regulaarsuse. Lõpetades jää veel mõneks ajaks rahulikult istuma ja jätka meditatsiooniga. Lisaks garanteeritud meeleselgusele on ka füüsiline keha selle eest väga tänulik. Siis teed tema jaoks õigeid otsuseid.

Kui keha puhas ja meeled ärksad järgneb hommikusöök, mille vajadus ja iseloom sõltub ajurveeda tarkuste kohaselt alati individuaalsusest. Kuidas see täpselt käib saab lisaks põhjalikule ajurveeda ABC tundma õppimisele selgust nii teoreetilise kui praktilise õppe käigus 4. novembril Põlistarkuste- ja Rahvaravi Koolis algaval pikemal kursusel.

Loe kursuse kohta täpsemalt Kaja Keil, praktilise ajurveeda edendaja ja veedaliku elustiili kauaaegne praktiseerija; Põlistarkuste- ja Rahvaravi Kooli ajurveeda lektor

Loe lisaks: VIDEO: Rene Bürklandi toitumissoovitused sügiseks: aita energial sissepoole liikuda

Astroloogia ja tervis: millised terviseprobleemid ohustavad sinu tähemärki?

10 võimsat looduslikku antibiootikumi tervise turgutamiseks ja immuunsüsteemi tugevdamiseks

6 tõhusat nippi, kuidas leevendada stressi

Seotud